Wpis z mikrobloga

Odnośnie tych wszystkich wpisów odnośnie zarobków na tagu #programista15k #pracait. W książce Nassima Taleba "Fooled by Randomness" był taki fajny podrozdział "Twój dentysta jest bardzo, bardzo bogaty". Mianowicie po anegdocie o nowojorskich traderach milionerach, w których branży panuje duża dyspersja zarobków (tam było jeszcze kilka innych wątków, pomińmy), dochodzimy do wniosku, że gdyby przeprowadzić symulację Monte Carlo i wziąć średnią oczekiwaną z ich żyć, to ci traderzy milionerzy skończyliby na bruku - dentysta wychodzi w takiej symulacji na znacznie bogatszego człowieka niż trader-milioner.

Wszystkie te dyskusje o zarobkach w internecie to jest przykład ogłupienia przez losowość, i to silnie neurotycznego. Raz ktoś powie, że programiści zarabiają kokosy bo ktoś na Wykopie napisał, że zarabia 50k. Drugi raz ktoś powie, że programiści to gówno zarabiają, bo znają lekarza z własną praktyką zarabiającego 100k. Po przerzucaniu się barberami z własnym gabinetem, budowlańcach etc. dochodzimy do tego, że można by było zostać i królem sedesów, bo założył firmę z milionowym obrotem.

Kluczowym pojęciem jest wartość oczekiwana, i w większości przypadków to o wartość oczekiwaną podejmuje się decyzje. Wartość oczekiwana pracy programisty to jakieś dwie średnie krajowe dla mida i to jest dość szeroko znany fakt. Nawet jeśli to nie są kokosy dla kogoś, to w Polsce nie ma branży z wyższą wartością oczekiwaną (poza lekarzami). Całe to gadanie o tym ile to zarabiają poszczególne zawody w oparciu o pojedyncze przypadki to generalnie #!$%@?. Takie są realia w Polsce.

PS polecam wszystkie książki Taleba ( ͡° ͜ʖ ͡°) #finanse
ElMatadore - Odnośnie tych wszystkich wpisów odnośnie zarobków na tagu #programista15...

źródło: FooledByRandomness

Pobierz
  • 21
Po przerzucaniu się barberami z własnym gabinetem, budowlańcach etc. dochodzimy do tego, że można by było zostać i królem sedesów


@ElMatadore: takie gadanie jest głupie, ale porównanie z traderami mimo wszystko nietrafione. Traderzy z natury rzeczy operują w środowisku mocno losowym, gdzie tak naprawdę "szczęście" ma znacznie większy udział w sukcesie od pozostałych wymienionych branż
@ElMatadore: ale pewne trendy są niezmienne, jeśli np twoje życie jest przeciętne to jest spora szansa, że będziesz zarabiał jak np przeciętny trener personalny i wyciśniesz z tego 6k, więc lepiej byś wyszedł na byciu przeciętnym programistą bo wtedy masz przeciętne 15k

Z kolei jak od młodości masz popularne socjale i umiesz w social media, masz kontakty to wtedy możesz przebić 100k follow i zostać modnym znanym trenerem personalnym, rozpisywać setki
takie gadanie jest głupie, ale porównanie z traderami mimo wszystko nietrafione. Traderzy z natury rzeczy operują w środowisku mocno losowym, gdzie tak naprawdę "szczęście" ma znacznie większy udział w sukcesie od pozostałych wymienionych branż


@NieBendePrasowac: imo tak ci się tylko wydaje, zresztą mi też się wydaje ale co innego bo op napisał tak niekonkretny i enigmatyczny post, że jedyne co mi zostaje do dodania to rzeczona książka na listę do przeczytania
@NieBendePrasowac: ogólnie podobne wątki i dywagacje przewalały się w całej twórczości Taleba. Traderzy to skrajny przypadek, natomiast zawody które wymieniłem mają niższą wartość oczekiwaną niż programista i to, że ktoś w innej branży przebija wartość oczekiwaną zarobków programisty, to to nic nie zmienia jeśli chodzi o statystykę i generuje szum informacyjny
Raczej rzadko jest tak, że np byłeś magazynierem 3k do 30 a potem przebranżawiasz się do IT i w wieku 35 lat jesteś wybitnym programistą 50k/miech


@nad__czlowiek: zapraszamy na #pracait - albo pasjonaci ktorzy w wieku 9 lat kompilowali jądro linuxa, dziś tylko freelancerka w FAANgu, przekonani o tym, że jak ktoś nie robi tego z PASJI to nie ma szans na rynku, albo NEET do 30 r.ż uderzenie ręką w
Ale generalnie to już widać w latach młodości 18-20 lat czy będziesz przeciętniakiem w swojej działce czy nie


@nad__czlowiek: Do tego w wieku 18-20 lat trzeba podjąć decyzję i trzymać się jej.

Ja to wtedy nie miałem pojęcia, czego się chwycić w życiu. Czasy raczkującej cyfryzacji i wysokiego bezrobocia. O IT wtedy nikt nie mówił.
@nad__czlowiek: ja na studiach bylem straszną dupą, ze dwa razy mało co nie wyleciałem, co mogłem to od kumpli ściągałem i same dwóje i tróje łapałem, a 10 lat później, po zakończeniu studiów udało mi się wygarnąć $130k rocznie z firmy z Silicon Valley.
Wartość oczekiwana pracy programisty to jakieś dwie średnie krajowe dla mida


@ElMatadore: #!$%@?. Ludzie zarabiają tyle, bo im się nie chce szukać lepszej pracy. W przypadku programisty wystarczy się trochę spiąć. Z drugiej strony taki robotnik fizyczny w polsce C jest przyspawany do minimalnej krajowej i nie dużo może z tym dużo zrobić

W pracy w IT najlepszy jest stopniowy wzrost tj. w parę lat można osiągnąć naprawdę dobre zarobki. W
op napisał tak niekonkretny i enigmatyczny post


@Pandillero: prawda, ale książki Taleba ogólnie trochę mają taki styl dygresyjny.
Co do tego, że mi się wydaje - nie. Parę lat temu sporo się interesowałem rynkami finansowymi, historiami traderów, systemami transakcyjnymi. W większości zawodów, jeśli ktoś jest w czymś dobry np. jako kierowca, skrzypek, stolarz - wystarczy, że godzinę popatrzysz na jego pracę i mniej więcej widzisz, że sobie radzi lub nie.

W
NieBendePrasowac - > op napisał tak niekonkretny i enigmatyczny post

@Pandillero: pr...
@Yuri_Yslin: jak ja miałem 18 lat to niby coś tam się mówiło o informatyce, ale nikt tak naprawdę nie wiedział jak można na tym zarabiać, niby cos tam było w czasopismach o programowaniu, ale jak i co to nikt nie wiedział xD Ludzie którzy poszli na studia myślę, że wiedzieli więcej o programowaniu, ale amatorowi było ciężko, była to wiedza tajemna xD Z jednej strony mając 18 lat powinno się już
Z jednej strony mając 18 lat powinno się już pracować nad tym co chce się w życiu robić, ale z drugiej to człowiek w tym okresie tak się chłonie życie, że ciężko jest się skoncentrować na zawodowych sprawach xD


@skud: No ja w ogóle nie wiedziałem. Niektórzy byli już ukierunkowani, ja nie.