Wpis z mikrobloga

Niska frekwencja w referendum wybitnie pokazuje ile jeszcze Polakom brakuje do np. Szwajcarów jeśli chodzi o przejmowanie się losami kraju oraz jeśli chodzi o zrozumienie clou demokracji. Nie da się być bardziej bezpośrednio demokratycznym, niż uczestnicząc w referendum. No ale ,,Nitras ze Szczerbą powiedzieli, aby nie głosować". Ech szkoda gadać.

#polityka #wybory #referendum #polska #szwajcaria
  • 208
  • Odpowiedz
Nie chcę się z wami kłócić, dyskutować. Chciałbym tylko zrozumieć, jaki był cel niegłosowania i co tym osiągnęliście? Chcę poznać drugą perspektywę.


@Buzz___Astral: przeczytaj pytania referendalne to zrozumiesz, a jak nie zrozumiesz to już nic cię nie przekona i dalsza dyskusja nie ma sensu.
Odmowa wzięcia udziału to też oddanie głosu. Jak władza naprawdę będzie chciała posłuchać ludzi, to będzie musiała potraktować ich poważnie, a nie partyjną hucpą.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: Załóżmy, że mamy nowe referendum organizowane przez PO. I pada w tym referendum jedno pytanie:

Czy jesteś za tym, aby Rzeczpospolita Polska była wielkim i bogatym krajem?

Czy wziąłbyś udział w takim referendum? Bo ja nie. Bo niby co to pytanie miałoby ustalić? A właśnie mniej więcej tak brzmiały pytania w tym pisowskim referendum. Żadnych odniesień do aktów prawnych, żadnych konkretów, brak określonych podmiotów, manipulancki styl. Bezsensu.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: Zapraszam cię do udziału w referendum.

Pyt 1. Czy jesteś za tym by @Adamfabiarz przestał robić herbatę z wody po pierogach
Pyt 2. Czy @Adamfabiarz powinien przestać obmacywać wiewiórki w parku
Pyt 3. Czy należy wprowadzić obowiazek noszenia na czole ogórka konserwowego, tak jak chce @Adamfabiarz
Pyt 4. Czy należy pozwolić @Adamfabiarz wyprzedaż wszystkich ławek w parku

Takie to były pytania
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz pokazuje ile brakuje polskim politykom do takich krajów. Ważną instytucję referendum sprowadzili do żartu i zagrywki, zwykłego dodatku do kampanii wyborczej, który nawet się nie wybijał spośród innych wałów i wyciągania pieniędzy z budżetu na promocję partii. Jako, że to jedno z pierwszych, większych referendow w ostatnim czasie to powinno być szczególnie dobrze przygotowane. Zamiast zrobić sensowne pytania i promocje referendum to wszystko było ułożone i nastawione na kampanię parlamentarną. I
  • Odpowiedz
@Gerard_z_Libii dodać należy tylko jeszcze, że większość z tych pytań dla lepszego efektu kampanii ego była tak sformulowana jakby ktoś chciał wprowadzić niepopularne rzeczy (w domyśle Tusk i spółka), a więc odpowiedzi na NIE nic by nie zablokowały, bo wykreslaly tylko jeden wariant. Nie chcesz podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat? To damy do 68 xd Nie chcesz uchodźców w ramach mechanizmu relokacji? To prowadzimy poza tym mechanizmem xd
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz Niestety można podziękować za brak 50 procent. Jak unia nas będzie ruchac bez gumy to pamiętajcie, że gdyby referendum zrobiło ponad 50proc nie miała by do tego prawa. Gdyby Tusk te pytania ułożył to już by było super, szkoda strzępić ryja. Antypis u kredyciarzy itp mocno niestety, śmieją się z starych bab, a są na podobnym poziomie … Wystarczyło pusta kartę wrzucić do urny, ale cóż …
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: byłem pewien, że właśnie taka narracja pojawi się w TVP XD
Jestem zajebiście dumny z Polaków, że nawet grając na "nightmare", bo referendum było wciskane przy okazji normalnych wyborów, nadal odpowiednio wielu powiedziało "nie".
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: Ale chyba w referendum chodzi o to żeby sprawdzić czego oczekują ludzie? Te pytania były tak tendencyjne, odpowiedź była tylko jedna i wiadoma, więc jaki jest sens w takim referendum? A no taki żeby robić na tym kampanię wyborczą.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: Poczytaj trochę jak wygląda referendum w Szwajcarii i wtedy wypominaj polakom że nie są jak Szwajcarzy.
Referendum bardzo rzadko odbywa się z wyborami a jeżeli już to z osobną urną a karta referendalna jest innego koloru.
Pytania referendalne są długo konsultowane taż żeby nie zawierały w sobie tez czy nie sugerowały odpowiedzi i nie przedstawia się ich na filmikach na Twiterze (czy tam X).
To referendum to była kpina pisana
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: Gdyby referendum było wiążące to nie możnaby już zmienić wieku emerytalnego bez kolejnego referendum, o czym przed wyborami nie pomyślałem. Nikt też nie zwracał na to specjalnej uwagi. Gdybym wiedział to sam bym nie wziął udziału w referendum bo jak widać 96% społeczeństwa chce wieku emerytalnego na obecnym poziomie a jest to niemożliwe z finansowego punktu widzenia.
  • Odpowiedz