Wpis z mikrobloga

Plan towarzyszy z wykopu i działacza Spiewaka na znormalizowanie rynku nieruchomości:

1. Wprowadzić podatek katastralny.
2. Czekać na to, jak Oskary, które podziedziczyły mieszkania z wielkiej płyty w Tarnowie będą wciskały wykopkom mieszkania w nowym budownictwie na Złotej za 2 tysiące złotych za metr.
3. Wykopek kupuje takie mieszkanie.
4. Alejaktojamamtezplacicpodatekkatastralny.jpg
5. Państwo mnie okrada. Jestem znowu liberałem. Spiewak is not my best friend anymore.
#nieruchomosci #podatki
  • 83
Skalą? Eee, kierujac sie Twoim rozumowaniem, to raczej horyzontem czasowym, no ale jak wolisz.


@niezdiagnozowany: nie mówię o pozycjach long i short, tylko o ilości kapitału. Duzi gracze tworzą trendy na rynku, a mali się do nich podpinają. Ty napisałeś tak jakby tylko duży gracz mógł być spekulantem.

Co xD?

Pomyśl przez chwilę. Może przeczytaj jeszcze raz. Jak wynajmujesz nieruchomość to czynsz zależy wprost od cen mieszkań, a te zależą od
@Ogau:

Tylko, że ludzie chcieliby zamieszkać w centrum Warszawy i robi się problem


Co do cen mieszkan to troche bym polemizowal, ale mam podobne odczucia, cale to gadanie o katastralnym sprowadza sie wlasnie do tego ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale zdziwia sie, jak sie okaze, ze przez katastralny nie beda nawet mogliby wynajac w Wawie mieszkania w dobrej lokalizacji xd.
@Euro:

nie mówię o pozycjach long i short, tylko o ilości kapitału. Duzi gracze tworzą trendy na rynku, a mali się do nich podpinają. Ty napisałeś tak jakby tylko duży gracz mógł być spekulantem


to w takim razie, musisz odroznic spekulantow od inwestorow, niektorzy, a nawet spora czesc po prostu inwestuje pasywnie, niewazne czy jest okazja czy nie ma okazji.

Pomyśl przez chwilę. Może przeczytaj jeszcze raz. Jak wynajmujesz nieruchomość to
@Ranger: nie sluchaj ich bo te cale, katastralny powyzej 3 nieruchomosci to durny system. wymyslili sobie ze beda pustostany przez 20 lat trzymac, zeby dzieciom zostawic. Zamiast w tym czasie inwestowac w gielde, czy obligacje. Jak to ma naprawic problem niefektywnej alokacj kapitalu, to nikt nie wie nawet oni.Tylko georgism.
qusqui21 - @Ranger: nie sluchaj ich bo te cale, katastralny powyzej 3 nieruchomosci t...
ale skąd wiara w to, że ten podatek zmieni cokolwiek poza zwiększeniem cen najmu?

@Ranger:
1. zysk dalej będą generować, ale głównie ludzie którzy mają mniej niż 4 nieruchomości.
2. zmotywujemy osoby trzymające pustostany do spieniężenia inwestycji
3. zniechęcimy inwestorów do trzymania swoich pieniędzy w nieruchomościach
4. obecnie ceny wynajmu mają sufit w postaci raty nierynkowego kredytu na pierwsze mieszkanie
Ten podatek powinien być wprowadzony równocześnie ze zniesieniem podatku belki od
Czynsz zalezy przede wszystkim od tego ile w stanie jest zaplacic najemca i czy najemca sie za taka cene znajdzie. Jak nie masz najemcy za dana cene to tym swoim ROI mozesz sie za przeproszeniem podetrzec.


@niezdiagnozowany: to poczytaj sobie o czymś takim jak luka czynszowa, a potem zgadnij jak ona się ma do cen mieszkań.

to w takim razie, musisz odroznic spekulantow od inwestorow, niektorzy, a nawet spora czesc po
2. zmotywujemy osoby trzymające pustostany do spieniężenia inwestycji


@BurzaGrzybStrusJaja: wątpię - skoro aktualnie płacą te setki złotych miesięcznie na utrzymanie tych mieszkań (których nie ma wcale tak wiele)
to poczytaj sobie o czymś takim jak luka czynszowa, a potem zgadnij jak ona się ma do cen mieszkań.


@Euro: no to przeciez moga tacy ludzie wynajmowac pokoje, nie widze problemu.

odróżniam, właśnie dlatego podałem ci wcześniej definicję spekulacji. Inwestor to ktoś kto wytwarza wartość.


No własnie inwestor grajacy na gieldzie wytarza wartosc w postaci, tego ze jego pieniadze ida np: na inwestycje w firme, w ktora zainwestuje, natomiast inwestor wynajmujacy
tak długo jak długo w jakiejkolwiek lokalizacji zbieracze mieszkań mają więcej, niż dwa - jak najbardziej ludzie mogą chcieć takich mieszkań


@kaaban: dokladnie tak, jak wejdzie kataster, to nagle mieszkania w centrach najwiekszych miast w Polsce beda po 2 koła za metr xD.

jest około 2mln pustostanów


@BurzaGrzybStrusJaja: pewnie więcej niż połowa na wsi, albo zrujnowana w miejscach, gdzie i tak nikt by nie chciał mieszkać ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie wiem gdzie te mieszkania stoją puste, ale ja ich nie spotykam
@Ranger: a niech będą na wsi niemniej ktoś mógłby w nich zamieszkać - choćby osoba pracująca w 100% zdalnie. Ruiny? Może ktoś by rozebrał i skorzystał z działki albo wyremontował. Najlepiej kisić puste, bo po co sprzedawać jak cena rośnie.
Tak poza tym to z danych wynikało, że w samej Warszawie jest 200k pustych mieszkań i wcale mnie nie dziwi ta liczba jeśli zabrać pod uwagę ilość inwestorów chętnych kisić swoje
podatek katastralny czy podatek od posiadania czegoś, to skrajne złodziejstwo, a osoby które go popierają są zwykłymi niewolnikami.


@toniemojekonto1: podatek katastralny to podatek z ktorego oplacana jest policja i straz pozarna ktora ci to cos pilnuje. Niewolnikami to jestesmy jak nie mozemy ci wejsc na ogrodek, bo sobie ogrodziles i nam mowisz, ze to twoje. Co ja mam z respektowania twojego glupiego ogrodzenia?