Wpis z mikrobloga

Cześć! Jestem świeżakiem w temacie inwestowania, ale ostatnio przeczytałem o IKE oraz IKZE. Wstępnie zainteresowałem się tym pierwszym i chciałbym zacząć inwestować w ramach IKE, zamiast na zwykłym koncie maklerskim. Moje pytanie brzmi gdzie najlepiej założyć konto z celach oszczędzania w ramach IKE oraz IKZE? I czy jest to sensowny pomysł na rozpoczęcie inwestowania? :) W jakie instrumenty inwestować w ramach IKE będąc początkującym a jednocześnie chcącym nabyć wiedzy na przyszłość?

#inwestowanie #inwestycje #finanse #ike #ikze
  • 12
@Floryda: IKE i IKZE to tylko "opakowania" inwestycyjne. W obu możesz mieć różne aktywa inwestycyjne i właśnie ten skład Twojego portfela to najważniejsza kwestia, której nikt nie zrobi za Ciebie bo nie zna Twoich preferencji i sytuacji życiowej. Trafiłeś już na inwestomat więc jesteś na dobrej drodze do ułożenia swojej strategii ;)
@Floryda: Załóż konto tam gdzie jest najtaniej. Obecnie BOSSA jest najwyżej w rankingach opłacalności. Ja mam tam konto i raz w roku robię jeden duży przelew żeby zaoszczędzić na prowizjach.

Jeśli chodzi o wybór instrumentów to ja polecam najprostszą strategię - jeden ETF na szeroki rynek akcji z całego świata (MSCI ACWI). Jeśli wahania są dla ciebie zbyt duże to dodaj ETF na obligacje z całego świata (np. w proporcjach 80%/20%).
Załóż konto tam gdzie jest najtaniej. Obecnie BOSSA jest najwyżej w rankingach opłacalności. Ja mam tam konto i raz w roku robię jeden duży przelew żeby zaoszczędzić na prowizjach


@zjadlbymbanana: wiem że temat nieco stary, ale gdzie widziałeś te rankingi opłacalności? Jestem w tym temacie amatorem, dopiero od pewnego czasu czytam, ale wydaje mi się, że opłacalność zależy od tego w co inwestujesz.
Taki przykład jeśli chce inwestować dywidendowo, to w
@voot: Oczywiście, to w co inwestujesz ma znaczenie jeśli chodzi o opłacalność konkretnych brokerów. Jeśli chcesz inwestować tylko w polską giełdę to zdaje się że rzeczywiście DM BPS wychodzi najtaniej. Z tym że wpis dotyczył inwestowania na IKE (na emeryturę) przez osobę początkującą. Tak więc z góry założyłem że rozmawiamy tutaj o typowym inwestowaniu pasywnym - nastawionym na długi horyzont czasowy i jak najszerszą dywersyfikację. A w takim wypadku najlepiej sprawdzą