Wpis z mikrobloga

Ludziom w Polsce żyje się gorzej?

Tak mogą powiedzieć tylko młodzi zoomerzy, albo Milenialsi z bogatymi starymi xD

Dla ludzi z miast wojewódzkich, bądź zachodu Polski ta historia może wydawać się fikcja, ale wydarzyła się naprawdę, miała miejsce na głębokim wygwizdowie w Polsce B.

Pamiętam rok 2012 jak w wieku 14 lat pracowałem na zbiorze wiśni, 10h na polu w pełnym słońcu i latającym pszczołami dookoła + dojazd w 5 osób pół godziny w jedną stronę, bez zwrotu za paliwo.

Stawka jaka wtedy wychodziła za jeden dzień to było 60 zł. TAK, 60 Zł.

Wyobrażacie to sobie XD? Ledwo 11 lat temu w kraju w centrum Europy, należącego do Unii Europejskiej, a i tak byłem jednym z bogatszych dzieciaków w okolicy, serio xD.

Zanim ktoś napisze, że ceny były inne, to od razu zaznaczę, że zbierałem wtedy na oryginalne basic buty adidasa i plecak. Kosztowało to odpowiednio 200 i 70 zł XD Tak, może kebaba z budy czy wyrób mięsopodobny z biedronki można było kupić za połowę dzisiejszej ceny, kiedy zarobki wynosiły 1/4 tego co teraz bez umowy, ale wszystkie zachodnie produkty były w niemal identycznych cenach co dziś.

Jedyne dzieci które nie musiały pracować to synowie/córki doktorów, ludzi którzy za*ierdalali za granicą, bądź przedsiębiorców którzy wykorzystywali lokalne społeczeństwo za 5zl na godzinę xD

Wiem, że lata 2018-2021 każdego rozpieściły, mnie zresztą też, stać mnie było na niemal wszystko co chciałem.

Ale jak teraz w tych samych okolicach widzę 15-18 letnie niepracujące dzieci (kiedy stawki w okolicy wynoszą 25 zł i na rzeczy które ja pracowałem tydzień, można zarobić dosłownie w jeden dzień to XD) w Nike Air Force za 6 stówek i 2 letnim ajfonem, ktorzy gadają, że w Polsce się nie da żyć, no to za przeproszeniem - Ku*wa xD

Bananem był nazywany ktoś, kogo rodzice mogli pozwolić sobie na wysłanie dziecka na studia dzienne do Wojewódzkiego 200k.

Nie mam bólu d--y, że ktoś ma, lub miał lepiej, nie oceniam żadnej władzy. Po prostu pisze jak było xD

#przegryw #polska #polityka #polskapowiatowa #pracbaza #robpill #praca #zalesie
GlenGlen12 - Ludziom w Polsce żyje się gorzej?

Tak mogą powiedzieć tylko młodzi zoom...

źródło: 5790851c705dc_o_large

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GlenGlen12: Większość ludzi których znam również sobie w Polsce zachodniej tak dorabiało w wakacje jak to opisujesz na zbiorach żeby zarobić i mieć na swoje potrzeby. Ale nie mieszaj czasów jak człowiek był młody bez żadnego doświadczenia do czasów gdzie dorósł i jest w stanie wygenerować większy zysk. A lata 2018 - 2021 nie wiem w czym miały tak rozpieszczać no chyba że osoby ciągnące masę zasiłków to się zgodzę,
  • Odpowiedz
@Bumelante: I co ci po tych nowych wybudowanych mieszkaniach skoro ich cena jest tak zajebiście wysoka że dla większości jest nieosiągalna. Kiedyś nie było takiego bumu deweloperów wszelakiej maści i mody na lokowanie środków w mieszkaniach i wynajmowaniu ich. Mogłeś sobie kupić kawalerkę do remontu w granicach 80 000pln (w mieście wojewódzkim). Kiedyś było nieporównywalnie łatwiej nawet osobie samotnej zdobyć środki i sobie zapewnić własne lokum. I kiedyś też ludzie
  • Odpowiedz
@GlenGlen12: Prawda, za dzieciaka mogłem tylko marzyć o markowych ubraniach. To były za wysokie koszty. A dzisiaj rzeczywiście, cena się nie zmieniła, za to stać ludzi na więcej. To też jest odpowiedź, dlaczego PiS ciągle ma takie poparcie. Po prostu ludziom się poprawiło względem 2015 roku i nawet obecny kryzys, nie powoduje, że żyje im się gorzej niż wtedy.
  • Odpowiedz
Mogłeś sobie kupić kawalerkę do remontu w granicach 80 000pln (w mieście wojewódzkim). Kiedyś było nieporównywalnie łatwiej nawet osobie samotnej zdobyć środki i sobie zapewnić własne lokum. I kiedyś też ludzie potrafili po te 3-4 k zarobić na miesiąc i wcale to nie było jakąś fanaberią jak miałeś jakiś fach lub doświadczenie


@scout-scout: Jak ktoś zarabiał wtedy 2k to był ziom nad ziomy i ratka za mieszkanie 80k również zabrałaby
  • Odpowiedz
@Bumelante: No może ja nie pamiętam czasów prl, ale z tego co rozumiem to ludziom budowali wielką płytę i za darmo rozdawali. Dostawałeś mieszkanie komunalne, łatwo sobie rodzinę zakładałeś, bo z 1 pensji pracownika fizycznego mogła rodzina 2+2 wyżyć i to musiało być fajnie żyćko. A teraz to jedno wielkie xd szkoda strzępić ryja
  • Odpowiedz
@ameliniummm: Narzekanie narzekaniem, ale spadek siły nabywczej pieniądza względem włożonej pracy i czasu to już raczej nie same narzekanie na byle co ( ͡º ͜ʖ͡º) Fakt jest taki że na to na co nas stać w danym momencie życia definiuje również wiek i doświadczenie. A to na ile sobie możemy pozwolić względem czasu spędzonego na pracy to już siła nabywcza pieniądza. Wiadomo że im starsi
  • Odpowiedz
@GlenGlen12 teraz coraz mniej ludzi zbiera wiśnie ręcznie ale nie zbiera się w upały jak coś, a zarobki na wiśniach od zawsze były na akord, ukrainki w tym roku po 400zl na luzie wyciągały xd
  • Odpowiedz
Dostawałeś mieszkanie komunalne, łatwo sobie rodzinę zakładałeś, bo z 1 pensji pracownika fizycznego mogła rodzina 2+2 wyżyć i to musiało być fajnie żyćko.


@dawid-poselski: xD zajebiste życie bylo.
Ja nie wiem skąd wy te wyobrażenia o latach 90 bierzecie
  • Odpowiedz
I kiedyś też ludzie potrafili po te 3-4 k zarobić na miesiąc i wcale to nie było jakąś fanaberią jak miałeś jakiś fach lub doświadczenie.


@scout-scout: a dzisiaj jak ktoś ma fach i doświadczenie to i kilkanaście k potrafi zarabiać. Nawet więcej możliwości jest bo cała branża IT doszła
  • Odpowiedz
Stawka jaka wtedy wychodziła za jeden dzień to było 60 zł. TAK, 60 Zł.


@GlenGlen12: ja pamiętam jak za tyle w 2010 w stolicy chodziłem na nocki na inwentaryzacje czy jakąś doraźną pomoc przy rozkładaniu towaru po marketach. 5zł/h nocka 12h XD w ramach gratisu można było zjeść za darmo kurczaka czy kiełbasę jak zostało coś niesprzedanego po cąlym dniu kręcenia się na ruszcie
  • Odpowiedz