Wpis z mikrobloga

Ludziom w Polsce żyje się gorzej?

Tak mogą powiedzieć tylko młodzi zoomerzy, albo Milenialsi z bogatymi starymi xD

Dla ludzi z miast wojewódzkich, bądź zachodu Polski ta historia może wydawać się fikcja, ale wydarzyła się naprawdę, miała miejsce na głębokim wygwizdowie w Polsce B.

Pamiętam rok 2012 jak w wieku 14 lat pracowałem na zbiorze wiśni, 10h na polu w pełnym słońcu i latającym pszczołami dookoła + dojazd w 5 osób pół godziny w jedną stronę, bez zwrotu za paliwo.

Stawka jaka wtedy wychodziła za jeden dzień to było 60 zł. TAK, 60 Zł.

Wyobrażacie to sobie XD? Ledwo 11 lat temu w kraju w centrum Europy, należącego do Unii Europejskiej, a i tak byłem jednym z bogatszych dzieciaków w okolicy, serio xD.

Zanim ktoś napisze, że ceny były inne, to od razu zaznaczę, że zbierałem wtedy na oryginalne basic buty adidasa i plecak. Kosztowało to odpowiednio 200 i 70 zł XD Tak, może kebaba z budy czy wyrób mięsopodobny z biedronki można było kupić za połowę dzisiejszej ceny, kiedy zarobki wynosiły 1/4 tego co teraz bez umowy, ale wszystkie zachodnie produkty były w niemal identycznych cenach co dziś.

Jedyne dzieci które nie musiały pracować to synowie/córki doktorów, ludzi którzy za*ierdalali za granicą, bądź przedsiębiorców którzy wykorzystywali lokalne społeczeństwo za 5zl na godzinę xD

Wiem, że lata 2018-2021 każdego rozpieściły, mnie zresztą też, stać mnie było na niemal wszystko co chciałem.

Ale jak teraz w tych samych okolicach widzę 15-18 letnie niepracujące dzieci (kiedy stawki w okolicy wynoszą 25 zł i na rzeczy które ja pracowałem tydzień, można zarobić dosłownie w jeden dzień to XD) w Nike Air Force za 6 stówek i 2 letnim ajfonem, ktorzy gadają, że w Polsce się nie da żyć, no to za przeproszeniem - Ku*wa xD

Bananem był nazywany ktoś, kogo rodzice mogli pozwolić sobie na wysłanie dziecka na studia dzienne do Wojewódzkiego 200k.

Nie mam bólu dupy, że ktoś ma, lub miał lepiej, nie oceniam żadnej władzy. Po prostu pisze jak było xD

#przegryw #polska #polityka #polskapowiatowa #pracbaza #robpill #praca #zalesie
GlenGlen12 - Ludziom w Polsce żyje się gorzej?

Tak mogą powiedzieć tylko młodzi zoom...

źródło: 5790851c705dc_o_large

Pobierz
  • 18
@GlenGlen12: Większość ludzi których znam również sobie w Polsce zachodniej tak dorabiało w wakacje jak to opisujesz na zbiorach żeby zarobić i mieć na swoje potrzeby. Ale nie mieszaj czasów jak człowiek był młody bez żadnego doświadczenia do czasów gdzie dorósł i jest w stanie wygenerować większy zysk. A lata 2018 - 2021 nie wiem w czym miały tak rozpieszczać no chyba że osoby ciągnące masę zasiłków to się zgodzę, ale
@Bumelante: I co ci po tych nowych wybudowanych mieszkaniach skoro ich cena jest tak zajebiście wysoka że dla większości jest nieosiągalna. Kiedyś nie było takiego bumu deweloperów wszelakiej maści i mody na lokowanie środków w mieszkaniach i wynajmowaniu ich. Mogłeś sobie kupić kawalerkę do remontu w granicach 80 000pln (w mieście wojewódzkim). Kiedyś było nieporównywalnie łatwiej nawet osobie samotnej zdobyć środki i sobie zapewnić własne lokum. I kiedyś też ludzie potrafili
@GlenGlen12: Prawda, za dzieciaka mogłem tylko marzyć o markowych ubraniach. To były za wysokie koszty. A dzisiaj rzeczywiście, cena się nie zmieniła, za to stać ludzi na więcej. To też jest odpowiedź, dlaczego PiS ciągle ma takie poparcie. Po prostu ludziom się poprawiło względem 2015 roku i nawet obecny kryzys, nie powoduje, że żyje im się gorzej niż wtedy.
Mogłeś sobie kupić kawalerkę do remontu w granicach 80 000pln (w mieście wojewódzkim). Kiedyś było nieporównywalnie łatwiej nawet osobie samotnej zdobyć środki i sobie zapewnić własne lokum. I kiedyś też ludzie potrafili po te 3-4 k zarobić na miesiąc i wcale to nie było jakąś fanaberią jak miałeś jakiś fach lub doświadczenie


@scout-scout: Jak ktoś zarabiał wtedy 2k to był ziom nad ziomy i ratka za mieszkanie 80k również zabrałaby ponad
@Bumelante: No może ja nie pamiętam czasów prl, ale z tego co rozumiem to ludziom budowali wielką płytę i za darmo rozdawali. Dostawałeś mieszkanie komunalne, łatwo sobie rodzinę zakładałeś, bo z 1 pensji pracownika fizycznego mogła rodzina 2+2 wyżyć i to musiało być fajnie żyćko. A teraz to jedno wielkie xd szkoda strzępić ryja
@ameliniummm: Narzekanie narzekaniem, ale spadek siły nabywczej pieniądza względem włożonej pracy i czasu to już raczej nie same narzekanie na byle co ( ͡º ͜ʖ͡º) Fakt jest taki że na to na co nas stać w danym momencie życia definiuje również wiek i doświadczenie. A to na ile sobie możemy pozwolić względem czasu spędzonego na pracy to już siła nabywcza pieniądza. Wiadomo że im starsi w
Dostawałeś mieszkanie komunalne, łatwo sobie rodzinę zakładałeś, bo z 1 pensji pracownika fizycznego mogła rodzina 2+2 wyżyć i to musiało być fajnie żyćko.


@dawid-poselski: xD zajebiste życie bylo.
Ja nie wiem skąd wy te wyobrażenia o latach 90 bierzecie
I kiedyś też ludzie potrafili po te 3-4 k zarobić na miesiąc i wcale to nie było jakąś fanaberią jak miałeś jakiś fach lub doświadczenie.


@scout-scout: a dzisiaj jak ktoś ma fach i doświadczenie to i kilkanaście k potrafi zarabiać. Nawet więcej możliwości jest bo cała branża IT doszła
Stawka jaka wtedy wychodziła za jeden dzień to było 60 zł. TAK, 60 Zł.


@GlenGlen12: ja pamiętam jak za tyle w 2010 w stolicy chodziłem na nocki na inwentaryzacje czy jakąś doraźną pomoc przy rozkładaniu towaru po marketach. 5zł/h nocka 12h XD w ramach gratisu można było zjeść za darmo kurczaka czy kiełbasę jak zostało coś niesprzedanego po cąlym dniu kręcenia się na ruszcie