Wpis z mikrobloga

@Radsonowskyy: Najlepsze pod jakim względem, daj jakieś nazwy osi na których chcesz portównywać kraje.
Według mnie najlepszym krajem jest Polska, która może przegrywać tylko jeśli chodzi o pogodę czy widoki. Widoki sie kiedys znudzą a poogoda zawsze sie zmienia:) Polska od kwietnia do października jest super jesli chodzi o pogodę. Wiec listopad-marzec można gdzieś przezimowac okresowo
@zibizz1: Bardziej zniechęca mnie inflacja, która cały czas postępuję. Myslalem o Dani, Szwecji lub Szwajcarii. Ze Szwajcarią z tego co czytalem jest taki problem, ze ten niemiecki jako tako trzeba znac jesli chodzi o IT a moj niemiecki lezy, tylko angielski znam i koszty utrzymania sa naprawde bardzo wysokie. Co do Danii to raczej tylko wysokie podatki a poza tym raczej spoko. Chcialbym po prostu poczytac rozne opinie i byc moze
@Radsonowskyy: Ale Ty widziałeś co sie dzieje na rynku walutowym? Widziałeś że dziś kupisz znacznie wiecej dóbr zagranicznych niz rok temu?
- Auta typu tesla tanieją
- Urzadzenie appla tanieją
- Cała elektronika tanieje
Widziałeś podatki za granicą?

Jak jesteś biedakiem w kraju to opłaca się wyjechać bo biedactwo za granicą w światowym rankingu jest duzo wyżej. Na wiecej Cie stać.
Ale jeśli masz przyzwoity poziom życia w Polsce i działasz
@Radsonowskyy: prawda jest taka, że dla młodego programisty pracującego zdalnie, Polska jest bardzo dobrym wyborem. Niskie podatki, tanie życie, bezpiecznie, czysto. O ile nie wybuchnie wojna, co generalnie nie jest niemożliwe - właściwie tylko to mnie wypycha z tego kraju.
@zibizz1: Nie każdy chce emigrować, żeby się szybko dorobic, niektórzy po prostu chcą wyemigrować XD

Wiesz to jest tak, że w większości krajów zachodnich z jednej strony nie będziesz się znajdował w powiedzmy, top 5-10% pod względem zarobków, tak jak to jest w Polsce, ale z drugiej znajdowanie tam się w w top 30% niczego nie zmienia pod względem poziomu życia, bo rozwarstwienie zarobkowe jest mniejsze, zwłaszcza jak się weźmie pod
Z tego co sie orientuje to wiekszosc firm z USA wymaga relokacji ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Radsonowskyy: Jest masa firm, które zatrudniają zdalnie. Sam tak pracuję. Beniamin Franklin w przyzwoitych ilościach wpada na konto, do tego ryczałt 12% i generalnie na sporo wad tego kraju można przymknąć oko.

Mieszkałem wcześniej na zachodzie europy i finansowo obecny układ jest lepszy - podatki w PL dla branży IT są
@Radsonowskyy: jaki jest powód że chcesz wyjechać? Bo jak kwestie finansowe (skoro piszesz że inflacja), to musisz sobie zdać sprawę że programiści naprawdę mają w Polsce eldorado, i za granicą nie będzie tak jak tu że będziesz w totalnej topce pensji. Pensja wzrośnie nieznacznie jeśli wcale, a koszty utrzymania kilka razy (np. skoro mówisz o szwajcarii). A inne kwestie to zależy czego oczekujesz i o czym konkretnie myślisz oprócz kasy. Większości
@blehblehbleh: Właśnie to napisałem w drugim komentarzu. Jak jesteś zalezny od lokalnego rynku to opłaca się emigrowac bo bieda na zachodzie żyje na duzo wyższym poziomie. Ale jak działasz na globalnym rynku to emigracja nic nie daje. Zazwyczaj wskutek emigracji koszty rosną w taki mwypadku o podobna wartosć co przychody, lub nawet bardziej. Finansowo się to nie spina.