Wpis z mikrobloga

Jak wygląda typowy dzień w pracy programisty? Co KONKRETNIE robicie? Wszędzie widzę mnóstwo wpisów, że typu: rozwiązuje taski, zajmuje się projektem, wykonuje calle, czytam dokumentacje itd. Według google: "Typowy dzień programisty rozpoczyna się od ustalenia priorytetów oraz wyznaczeniu celów niezbędnych do realizacji danego zadania.". A ja bym chciał poznać konkretnie co robicie w pracy? Mógłby ktoś opisać swój dzień? Tak jak na studiach masz polecenie "Napisz prosty kalkulator w języku c++", to jakie wy macie polecenia w pracy? Proszę o podanie przykładów.
#programista15k #programowanie #programista
  • 23
@Patryk4: W pracy miałbyś napisany kalkulator, ale taki wypasiony, który liczy wszystko i kod to 500 tys linii.
Dzień wygląda tak:
0.5h Jakieś daily, gdzie mówisz co robisz.
0.5h inne losowe spotkanie
1h ktoś się coś ciebie pyta, albo ty dzwonisz do typa, który zna 20k linii kodu, które akurat ty potrzebujesz wykorzystać.
1h robisz taska, który na przykład polega na tym, że do tego kalkulatora dodajesz przycisk "plus", do tego
  • 0
@nocny-mirek: A postępy i polecenia kiedy wykonują, skoro cały dzień nic nie robią? A na zdalnej pracy, nie sprawdzają czy ktoś jest przy komputerze online, zamiast się obijać? Czy tak robią tylko błyskotliwi, którzy potrafią szybko wykonać polecenie, ale specjalnie przedłużają bo i tak płacą im za konkretne godziny pracy.

0.5h inne losowe spotkanie


@OskarDw: co na takim losowym spotkaniu robiłeś?

do tego piszesz testy, robisz code review


Na czym
@Patryk4: proszę bardzo typowy dzień programisty:
9:00 włączasz komputer, logujesz się przez vpna/wirtualkę, odpalasz job boarda, żeby zobaczyć jakie taski są do zrobienia(jirę, azure DevOps, różnie ludzie używają). I albo kontynuujesz zadanie z wczoraj albo bierzesz jakieś nowe, przypisując je do siebie. Ewentualnie jeśli task to jakieś małe code review to może zdążysz przed daily.
9:30 daily z zespołem, każdy opowiada co robił wczoraj, co robi dziś, czy jest na czymś
@Patryk4:

co na takim losowym spotkaniu robiłeś?

Omawiana może być na przykład architektura, może być planowany następny sprint, omówienie problemów zespołu. Zwykle w tym czasie przeglądam wykop i jak ktoś powie moje imię to skupiam uwagę.

Na czym by polegały takie testy tego przycisku?

Możesz takie rzeczy zrobić też na studiach. Testy manualne, po prostu sprawdzenie, czy działa jak należy, testy jednostkowe, testy integracyjne, testy systemowe, ale głównie pierwsze dwa.
  • 1
9:30 daily z zespołem, każdy opowiada co robił wczoraj, co robi dziś, czy jest na czymś zablokowany.


@Blomex: to co mówią ci o których wspomniano w pierwszej odpowiedzi? Ci którzy udają, że coś robią?

Czy jeden task zajmuje przeważnie 1 dzień, czy może to trwać o wiele dłużej? Co w sytuacji jak nie wiesz jak wykonać taska?
@Patryk4: najpierw 1,5 roku pisania programu od początku według standardu firmy rozwijanego przez lata i wytycznych klienta, a teraz następne miesiące poprawiania nieoczywistych błędów. Rano pół godzinny meeting w celu ustalenia priorytetów, a później próby rozwiązania problemu przeplatane z testowaniem, piciem kawy i robieniem kupy
@Patryk4: bardzo różnie i zależy od granularnosci, u mnie mamy "user story" stworzone przez PO a pod nim subtaskidodawane przez developerów. Weźmy ten przykład z przyciskiem. PO napisał, że chce przycisk dodawania, podał scenariusz pozytywny i negatywny. Dev dodaje sobie taski - zmiana mikroserwisu X, zmiana bazy danych, zmiana mikroserwisu U, i tak dalej.
Jedno "user story" (łącznie z testowaniem rozwiązania it'd) może trwać od połowy dnia do nawet 2 tygodni,
@Patryk4: typowy dzienostatnio
wstaje ~9 odpalam lapka, ide sie umyc, zrobić śniadanie.
do 10:15 sie rozgrzewam i wtedy mamy daily
po daily mniej wiecej do 14 siedze nad kodem dotyczacym aktualnego taska z malymi przerwami zeby odetchnac. Jak dostaje review to je robie reczej od razu.
pozniej spacer, obiad i drzemka. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
miedzy 16-17 jeszcze cos ogarniam nad taskiem i o 17 wylaczam kompa.
@Patryk4:
Standardowy dzień wygląda mniej więcej tak:

Przygotowanie:
- Odpalenie kompa i zalogowanie na wirtualke,
- przeczytanie wiadomości z grupowych konwersacji na które jesteś dodany i prywatnych na teamsach,
- przeczytanie maila,
- poodpisywanie i sprawdzenie planu dnia,
- zastanowienie się czy zrobisz coś przed daily czy się nie wyrobisz,
- daily czyli każdy opowiada co robił czy co będzie robić i z czym może potrzebować pomocy

Praca właściwa:
Albo bierzesz
A na zdalnej pracy, nie sprawdzają czy ktoś jest przy komputerze online, zamiast się obijać?


@Patryk4: Nie, ale to działa w wiele stron, jak mi poducent/tester/grafik nie odpisuje to sie nie interesuje czy musieli wyjsc, czy sie obijają, kiedys mi odpiszą, ja w tym czasie robie cos innego. Jak ktoś robi słabą robote to nie wyjdzie po tym, ze go nie było na komunikatorze tylko po tym, że ktoś tą ich
@Patryk4
Aktualnie jak popatrze w jire to mam 4 projekty do ogarnięcia.
Rózne są priorytety i stany godzinowe (czasem na projekt jest tylko 10h/miesiąc czasem więcej). Więc u mnie to wygląda tak:

Ogarniam czy są taski do zrobienia na "wczoraj". Jak tak, to kwestia dogania się co ma być zrobione i to robimy (zespołowo).

Potem to ogarniam inne, bo może "gdzieś się pali" i trzeba ogarnąć coś innego. Nie? To lece z
@OskarDw: @Blomex @OskarDw kurla widzę że wszyscy w tym Scamie Tzn. Scrumie pracują.
Mieliśmy wcześniej spotkanie raz w tyg 1h i prezentacje w środku tyg. Ewentualnie jakaś dogrywka albo jakiś szybki call jak coś nadprogramowo wpadało. A teraz też nam to wdrażaja i jest mega gównem. Zamiast 2-2.5h mamy praktycznie 5h+ spotkań około scrumowych
Dodatkowo problem z overemployment bo jednak hybrydowo i ciężko cisnąć daily z innej firmy w dniach gdy
@Patryk4: Dzisiaj kończę taska z poprzedniego dnia - odwracanie drzewa binarnego. Muszę się pospieszyć, bo jutro integrujemy to z kodem kumpla, który odwraca listę podwójnie łączoną. Właśnie się zorientowałem, że ktoś musi skoczyć po klej do papierniczego, aby jakoś dobrze posklejać te nasze kartki.

W środku dnia mam też zaplanowane spotkanie z architektem, gdzie będziemy dyskutować o napisaniu nowego YouTube'a. Bardzo nas niestety cisną - mamy tylko godzinę na opracowanie całej