Wpis z mikrobloga

Obczajcie to: syn mój najstarszy @tymon_syn_acidda idzie od września do pierwszej klasy szkoły podstawowej Serious business
W związku z tym mieliśmy ostatnio spotkanie na którym były omawiane cele i założenia.
W skrócie:
- klasy max 10 osób (ja jako rocznik '82 pamiętam, że było nas po 40 osób xD), więc będzie można podejść indywidualnie do dziecka
- brak zadań domowych!, wszystko co dziecko ma się nauczyć będzie chłonęło na zajęciach
- Pani dyrektor przypomniała rodzicom, żeby nie popełniali błędu dodatkowych zajęć po szkole. Dzieciństwo ma upływać na oczywiście też nauce, ale po szkole to jedynymi zajęciami dodatkowymi mają być najwyżej jakieś sportowe.
- Tłumaczyła też, że jedną z najgorszych rzeczy jakie możemy zaserwować dzieciom to porównywanie do innych oraz wyścig szczurów. Zadała też pytanie: czy teraz z perspektywy czasu uważamy (my jako #rodzice) że ta szóstka albo piątka z historii była niezbędna? A może nasze życie byłoby takie same gdybyśmy wtedy dostali tylko czwórkę?
- Pewnie jeszcze o czymś zapomniałem, ale to nie zmienia faktu, że jeśli chodzi o wyniki 8 klas to przy tych założeniach szkoła jest No1 w #walbrzych. Uściślając: jest w czołówce a niektórych wynikach idą łeb w łeb z jedną, inną szkołą.
- Rozmawiałem też wcześniej z rodzicami, którzy mają tam dzieci w podstawówce (moje bąki chodzą tam do przedszkola, stąd znam innych) i co poniektórzy mówili, że ciężko było im przestawić swoje myślenie na nowy tryb, ale ostatecznie wszyscy są zadowoleni.

Witamy w programie budzących się szkół :)

Szkoła jest niepubliczna i trzeba płacić, ale spokojnie średnio zarabiający rodzice mogą sobie pozwolić na to. Nie mówiąc o tym, że 500 plus (a niedługo 800 :P) może spokojnie większą część pokryć.

#dzieci #szkola #edukacja
  • 169
@Pan_Slon: weź szpraja i przemaluj. A tak na serio jak dziecko używało biegówki i umie pedalowac, to nie należy używać żadnych kijków i uchwytów. Rozpedzasz dziecko i biegniesz za nim, żeby się nie #!$%@? ;). 2-3 dni i umie jeździć
moja była już #!$%@? że inne dzieci w wieku naszej córki, jeżdżą na rowerkach a nasza córka jeszcze nie


@Pan_Slon: nie byłeś w stanie dzieciaka nauczyć jazdy na rowerze? ty jesteś ojcem czy chłopak żony?
że w niepublicznej szkole jest wyższa jakość nauczania


@OrzechowyDzem: jesteś pewien :)? Zdajesz sobie sprawę, że w publicznej nauczyciel musi się przygotować do 18 lekcji w tygodniu, a niepublicznej do 35-40? Myślisz, że w niepublicznej pracują nadludzie, którzy potrafią efektywnie pracować po 80-100h w tygodniu?
Program jest ten sam dla wszystkich szkół.
A co do podejścia takich szkół - ciekawią mnie późniejsze wyniki testów 8-klasisty czy matur.


@niochland:
Też mnie temat zaciekawił, ale trudno mi było znaleźć jakieś sensowne dane na ten temat.
Np. tutaj jest lista szkół podstawowych w których uczniowie w 2019 uzyskali wynik z egzaminów lepszy od średniej. Na liście 80 szkół znajduje się 18 jednostek niepublicznych.
Z tego rankingu:
https://egzaminy.edu.pl/2022/01/20/ranking-niepublicznych-szkol-podstawowych-2021-w-warszawie/
wnioskuję, że w całej Warszawie jest około 70 szkół
@acidd: Wszystko brzmi pięknie, tylko pamiętaj, że program nauczania może się różnić, ale podstawa programowa już jest wspólna dla wszystkich szkół. I jest ona przeładowana. Czyli kiedy twoje latorośle będą się bezstresowo uczyć, bez prac domowych itd., to uczniowie zwykłych podstawówek będą się uczyć znacznie więcej, a do szkół średnich i na studia będą już pewnie startować razem. Więc eksperyment dość ryzykowny.
- Pani dyrektor przypomniała rodzicom, żeby nie popełniali błędu dodatkowych zajęć po szkole


@acidd: Tego nie rozumiem. Dodatkowe zajęcia w rozsądnej ilości to nic złego.
Znam też dzieci (teraz już kończą średnią) które wychodziły do szkoły o 8 i wracały o 20 z dodatkowych zajęć i to ze 2 razy w tygodniu bo same chciały gdzieś tam chodzić. A to dodatkowy język a to basen a to cośtam. Więc nie rozumiem