Wpis z mikrobloga

Dzięki czytaniu książek możesz żyć dwa lata dłużej!
Czytanie książek to z jednej strony rozrywka, ale z drugiej to także możliwość poszerzania swoich umiejętności i dobry trening mózgu. Okazuje się, że to nie wszystko! Systematyczne czytanie książek może przedłużyć życie nawet o dwa lata. Potwierdzają to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Yale (USA).

Czytanie książek przedłuża życie – wyniki badań
W 2017 roku na Uniwersytecie Yale zostały przeprowadzone badania, które trwały 12 lat. Wzięło w nich udział ponad 3000 osób w wieku co najmniej 50 lat. Badani zostali podzieleni na trzy grupy: osoby, które nie czytają książek w ogóle, osoby, które czytają przez około trzy i pół godziny w każdym tygodniu, oraz osoby, które czytają jeszcze dłużej.

Z powyższych badań wynikło między innymi, że częściej czytają kobiety oraz osoby z minimum średnim wykształceniem. Te wyniki nie są dużym zaskoczeniem, ponieważ już wiele wcześniejszych badań i sondaży wskazywało właśnie na takie dane. To, co zaskakuje, to właśnie fakt, że regularne czytanie książek rzeczywiście może przedłużyć życie.

O ile czytanie książek przedłuża życie?
Osoby, które czytają trzy i pół godziny tygodniowo, mają o 17% mniej szans na śmierć w przeciągu najbliższych 12 lat niż Ci, którzy nie czytają w ogóle. Natomiast gdy czytelnik spędza z książką jeszcze więcej czasu, to ryzyko zmniejsza się o 23%. Obliczenia badaczy wykazały, że jeśli czyta się książki regularnie, to życie tych osób wydłuża się średnio o dwa lata w porównaniu do tych, którzy do lektury nie zasiadają w ogóle.

W jaki sposób czytanie książek wydłuża życie?
Podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich neurobiolog dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN odniósł się do przytoczonych wyżej badań. Neurobiolog twierdzi, że są dwie hipotezy, które mogą tłumaczyć takie wyniki. Pierwsza zakłada, że dzięki czytaniu książek zdobywamy większą wiedzę, a to prowadzi do podejmowania mądrzejszych, bardziej przemyślanych wyborów życiowych, np. dotyczących regularnych badań. Druga hipoteza dotyczy większych zdolności społecznych, które prowadzą do lepszego funkcjonowania w grupie i braku samotności. Przebywając między ludźmi, również przedłużamy życie.

Co czytać, żeby przedłużyć życie?
Co ciekawe, powyższe wyniki dotyczą tylko osób czytających książki. Ludzie, którzy regularnie czytają gazety i czasopisma, również wydłużają tym swoje życie, ale efekt jest zdecydowanie słabszy.

Natomiast jeśli chodzi o czytanie książek, to dobra informacja jest taka, że nie ma znaczenia, jaki gatunek wybierzesz. Mogą to być poradniki, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę. Jeśli wolisz książki oparte na faktach albo literaturę piękną, to też nie ma problemu! Czytaj to, co lubisz. Pamiętaj, czytanie książek ma być przyjemnością. Wydłużenie życia to jedynie (lub aż!) miły dodatek.

Czytaj książki, żyj dłużej
Badania z Yale nie pozostawiają złudzeń – systematyczne czytanie książek (minimum trzy i pół godziny tygodniowo) może przedłużyć życie nawet o dwa lata. Doktor Boguszewski we wspomnianej wypowiedzi podkreślił też, że czytanie książek silnie oddziałuje na mózg każdego czytelnika, jest to bardzo dobry i uniwersalny trening. Udowodniono, że regularne czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację. Dodał również, że istnieją nieliczne badanie, które dowodzą, że czytanie może opóźnić objawy Alzheimera. źródło: wydajenamsie.pl
Rys. Widget
#ksiazki #nauka
Galeria-Widgeta - Dzięki czytaniu książek możesz żyć dwa lata dłużej!
Czytanie książe...

źródło: rysunek-satyryczny-czytanie-dzien-czytelnika-czytelnik-ksiazki-satyra-rysownik-rysunki-satyryczne-mem-memy

Pobierz
  • 22
@Galeria-Widgeta jakoś nie kupuję tego badania.
Na samym początku padło stwierdzenie, że częściej czytają kobiety które i tak żyją statystycznie dłużej. Czy zbadano jak efekt czytelnictwa wpływa na długość życia tylko w grupie wykształconych kobiet?

No i te wytłumaczenie efektu. Z jednej strony piszą że nie ważne jest jaką książkę czytasz a z drugiej strony, że efekt wynika ze zdobywania wiedzy lub umiejętności społecznych. No to jeżeli ktoś czyta jakąś porąbaną grafomańską
3,5 godziny tygodniowo to 2lata nad książką na każde 100lat.
Tylko nie wiem czy 2 lata o których piszą wyżej to jest na te 3,5 godziny czy dłużej. Wychodzi na to że jeśli ktoś chce zarobić dodatkowy czas na inne aktywności czytając książki to nie ma to sensu. Bardziej wychodzi na to że czytanie nie marnuje życia bo rekompensuje ten czas
@kartofel: ludzie czytający książki maja zazwyczaj lepsze wykształcenie i lepszą prace. Ktoś kto całe życie zapierdziela fizycznie (z całym szacunkiem do pracownikow fizycznych) i niszczy sobie zdrowie (+ nie ma kasy na leczenie) będzie żył statystycznie krócej. Do tego słabo wykształceni ludzie częściej nadużywają alkoholu i innych używek. Zwykła korelacja, a nie przyczyna-skutek.
@Galeria-Widgeta: Brak podania faktycznego badania jako źródła. Zamiast tego link do artykułu z serwisu który zajmuje się sprzedażą książek. Również cytowany przez ciebie artykuł nie podaje w bibliografii faktycznego badania tylko inne polskie artykuły na ten temat.

Czytanie książek przedłuża życie – wyniki badań. W 2017 roku na Uniwersytecie Yale zostały przeprowadzone badania, które trwały 12 lat. Wzięło w nich udział ponad 3000 osób ?w wieku co najmniej 50 lat. Badani