Wpis z mikrobloga

Patologia zaczyna się wtedy kiedy nie możesz wysłać skanów dokumentów mailem ale faxem już tak aby zachować "ważność" pieczątek i podpisów.


@smk666: gdzie tak jest? Przecież nawet pod względem prawnym to nie ma żadnego sensu. Wysyłasz skan mailem i pozdro, nikt nie ma prawa wymagać od Ciebie faksu, a w razie czego masz dowód przed sądem że dokument został wysłany i druga strona może swoje "prośby" wsadzić tam gdzie światło nie
Patologia zaczyna się wtedy kiedy nie możesz wysłać skanów dokumentów mailem ale faxem już tak aby zachować "ważność" pieczątek i podpisów

@smk666: u nas dalej to działa. W sensie zasada działania faksu jest taka, że formalnie tworzy on "wierną kopię", a skan przesłany mailem taką nie jest.

jak na początku pandemii przepisywałem licznik w PGE, to nie mogłem z nimi dojść do ładu mailowo. PGE twierdziło, że maile im nie docierają.
gdzie tak jest?

@Plp_:

Koledzy @eloar i @FrasierCrane podali piękne przykłady. Od siebie dorzucę też, ze spróbuj wysłać skan czegokolwiek mailem do Skarbówki czy ZUSu. Ok, teraz mamy ePUAP i PUE ZUS (które nie rozwiązują problemu całkowicie bo wymagają dodatkowych, bezsensownych kroków i są po prostu uciążliwe w użyciu) ale kilka-kilkanaście lat temu ich nie było i byle gówno trzeba było wysyłać faxem, biegać z makulaturą osobiście albo wysyłać ją poleconym.
Ciekawe czy słyszeli o podpisie cyfrowym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@brak_sumienia:
Słyszeli, tylko po co? Masz skan podpisanego papieru, co więcej tu jest potrzebne? Skoro ja wysyłam coś ze swoim podpisem i mówię że to oryginał to jest to oryginał. Dlaczego trzeba od razu traktować każdego jako potencjalnego oszusta i kłamcę?
@brak_sumienia ale to musi być podpis kwalifikowany. masz taki zakupiony? ( ͡º ͜ʖ͡º)

@smk666 no właśnie problem z takim skanem, że teoretycznie może zostać łatwo zmanipulowany. Podpis kwalifikowany poprawia sytuację, ale urzędy tego za bardzo nie ogarniają. Ale w sprawach bieżacych wysłanie przez ePuap dokumentu elektronicznego podpisanego odręcznie, a następnie Profilem Zaufanym często już działa.
@smk666: z niektórych dokumentów wywodzaysie duże konsekwencje prawne. Teraz wyobraź sobie, że dostajesz mailem potwierdzenie przelewu w postaci skanu w związku z tym wysłać musisz jakąś cenną rzecz. Zaufasz takiej osobie?
@j3sion: jak będzie podpisane kwalifikowanym certyfikatem to zaufam. Druga sprawa wysyłanie towaru za potwierdzeniem przelewu? Jak komuś zależy na czasie to są do wyboru do koloru różne natychmiastowe metody płatności, a jeżeli już koniecznie musi być przelew to do #!$%@? nędzy przelew ekspresowy z pominięciem sesji elixira kosztuje 5 zł...
ale bez podpisu cyfrowego nie wiadomo, że to Ty wysłałeś, tylko, że wysłał ktoś mówiący, że to Ty.


@ShortyLookMean:

no właśnie problem z takim skanem, że teoretycznie może zostać łatwo zmanipulowany.


@eloar:

Eh, i właśnie dla tego nie możemy mieć fajnych rzeczy. Cokolwiek nie jest tematem rozmowy to od razu pierwsze założenie to "a bo ktoś oszuka". ( ͡° ʖ̯ ͡°)