Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady, zwłaszcza od osób, które studiowały poniższe kierunki i od ludzi, którzy liznęli trochę wojska.

Od początku przyszłego roku mam zamiar iść do wojska. Równolegle chciałem zacząć studiować zaocznie jeden z dwóch kierunków medycznych: pielęgniarstwo lub ratownictwo medyczne. Myślę o tych studiach zarówno w kontekście wojska i potencjalnego awansu na oficera oraz w kontekście ogolnożyciowej, żeby w razie W (po odejściu z wojska) mieć fach w ręku. Zawody związane ze zdrowiem, zwłaszcza te gdzie jest kontakt z człowiekiem wydają mi się przyszłościowe i trudne do zastąpienia przez AI.

Myślicie, że który z tych kierunków będzie lepszy, ja wymieniłem sobie plusy i minusy obu:

Pielęgniarstwo plusy:
- praca bardziej "na miejscu", nie trzeba się przejmować brzydką pogodą, można sobie walnąć kawusię etc.
- chyba lepsze zarobki niż po RM
- większe możliwości rozwoju (możliwość wyrobienia specjalizacji, magisterka)
- lepszy potencjał do wyjazdu za granicę (tam zarobki pielęgniarek są często na podobnym poziomie co lekarzy i chyba łatwiej się załapać)
- dupeczki na roku ( ͡º ͜ʖ͡º)

Pielęgniarstwo minusy:
- jak patrzyłem na program to przedmioty wydają się nudniejsze i więcej jakichś zapychaczy
- sama praca też wydaje mi się nudniejsza niż na karetce

Ratownictwo medyczne plusy:
- praca wydaje się ciekawsza i że więcej się w niej dzieje
- chyba więcej jest w niej praktycznych rzeczy i ogólnie wydaje mi się, że taki ratownik jest bardziej przystosowany do pracy w różnych zawodach, w tym wojsku
- jest się bardziej "lekarzem" niż po pielęgniarstwie
- ciekawsze przedmioty na studiach
- ogólnie wydaje mi się to fajniejszy zawód

Ratownictwo medyczne minusy:
- gorsze możliwości rozwoju (chyba nawet magisterki nie ma)
- gorsze zarobki i szybsza ściana płacowa (trudno jest zarabiać dużo będąc ratownikiem)
- ogólnie cięższy zawód

Póki co skłaniam się do pielęgniarstwa, ewentualnie później sobie zrobić przerwę od pracy i pójść magisterka pielęgniarstwo i równocześnie rm licencjat.

Co myślicie?

#wojsko #medycyna #studia #studbaza #pielegniarstwo #pielegniarka #sluzbymundurowe #sluzbazdrowia #ratownikmedyczny #ratownictwomedyczne #ratownictwo #wojskopolskie #lekarz #lekarski
OktawianAugust - Potrzebuję porady, zwłaszcza od osób, które studiowały poniższe kier...

źródło: temp_file.png1831300884162863221

Pobierz

Co wybrać?

  • Pielęgniarstwo 27.8% (30)
  • Ratownictwo medyczne 43.5% (47)
  • Żadne z nich/coś innego 28.7% (31)

Oddanych głosów: 108

  • 12
@OktawianAugust: dostane order złotej łopatki ale napisze co myśle ( ͡° ͜ʖ ͡°).
RM to tak jak piszesz stosunkowo szybka ściana zarobkowa, oraz przede wszystkim wypychanie na jdg. Z drugiej strony faktycznie nauka jest bardziej skierowana na twarde procedury i praktykę.

Ogólnie dla mnie, ale nie jestem obiektywny bo jako piguła pracuję, pielęgniarstwo daje szersze uprawnienia (ale zależy dużo co wniesie nowa ustawa o zawodzie RM, która