Wpis z mikrobloga

Rewitalizacja Królewskiej Fabryki Papieru - Konstancin Jeziorna

Miejsce, które pośrednio wpłynęło na zmianę losów kraju nad Wisłą - Królewska Fabryka Papieru. To tutaj wyprodukowano papier, na którym spisana została Konstytucja 3 maja. Na tym jednak zaszczytna rola tejże manufaktury się kończy. Z biegiem lat, miejsce popadło w ruinę, stając się popularną miejscówką urbexową.

W 2013 roku wyburzono obiekty w najgorszym stanie, natomiast w 2015 roku uruchomiono procedurę sprzedaży całej 56-hektarowej parceli wraz z zabudowaniami fabrycznymi. Ostatecznie transakcję udało się zamknąć dopiero w 2021 roku, kiedy to Grupa Arche zaproponowała kwotę zakupu wynoszącą 60 mln zł, zbijając około 50 mln zł z początkowej ceny.

- Dziś obiekt jest w tragicznym stanie i wymaga natychmiastowego działania. Dziury w dachu, wilgoć, pękające ściany i natura odzyskująca swój teren. Jeżeli natychmiast nie przystąpimy do prac zabezpieczających, budynki w krótkim czasie ulegną całkowitej dewastacji - Piotr Grochowski, architekt ARCHE SA.

Pierwszy etap inwestycji obejmuje budowę 105 mieszkań w zabudowie 2,3 i 4 kondygnacyjnej. Dalszy plan działań stanowi rewitalizację starej kotłowni, w wyniku czego powstanie plac miejski, teatr, kino oraz targowisko. Mniejsze budynki zostaną zaadaptowane na punkty usługowe, m.in. restauracje i kawiarnie.

Kompetencje Grupy Arche wzbudzają zaufanie co do powziętego planu. Portfolio przedsiębiorstwa obejmuje m.in. Zamek Janów Podlaski, Pałac i Folwark Łochów czy Hotel Tobaco Park Łódź powstały na bazie zabudowań industrialnych pochodzących z XIX i XX wieku.

Należy podać suche fakty, które istotnie komplikują wizję Arche. Miejscowość Konstancin-Jeziorna liczy niecałe 17 000 mieszkańców i leży około 20km od centrum Warszawy. Tereny te stanowią łakomy kąsek dla deweloperów. świadomych rosnącego zainteresowania mieszkalnictwem na tak zwanych suburbs, czyli spokojnych przedmieściach. Tymczasem koncepcja Arche dotycząca całości inwestycji obejmuje również budowę hotelu, powierzchni biurowych oraz osiedla mieszkaniowego dla ok. 10 000 osób. Realizacja tych zamysłów wymaga dostosowania infrastruktury technicznej, co stanowi skomplikowane i trudne zadanie, gdzie oprócz realizacji sprawą kluczową będzie uzyskanie stosownych pozwoleń i służebności. Już teraz wiadomo, że dla tak rozbudowanych obiektów niezbędna będzie budowa ujęcia wody, wraz ze stacją uzdatniania. Dużo ciekawej robi się od strony infrastruktury drogowej.

Prezes Arche raz jeszcze potwierdził, że warunkiem kolejnych etapów zabudowy tego terenu będzie wybudowanie obwodnicy Konstancina-Jeziorny. [...] W pierwszym etapie Arche chce wybudować na tym terenie przedszkole, a w kolejnych – szkołę podstawową.– mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Reasumując, inicjatywa uratowania kompleksu Królewskiej Fabryki Papieru na pewno stanowi wartościową ideę, jednakże należy pamiętać, że inwestor doskonale zdaje sobie sprawę z zyskowności całego przedsięwzięcia. Optymizmem napawa fakt, że Grupa Arche posiada cenne doświadczenie w rewitalizacji poindustrialnych obiektów. Całościowo jednak obawiam się, że sytuacja ta doprowadzi do znacznej podwyżki ceny gruntów i nieruchomości mieszkalnych na obszarze przedmieść stolicy. Rezultatem tego może być fakt, że przyszłe pokolenia będą szukać mieszkania już nie 20, a 40 czy 60 km poza miejscem pracy. Jednocześnie Warszawa cierpi na chorobę pustych mieszkań, co wynika chociażby z nieudolności przepisów dot. wynajmu, ale to już temat na inny artykuł, który być może kiedyś napiszę.

Jeżeli artykuł Ci się spodobał, daj plusika, który zmotywuje mnie do dalszej pracy. Serdeczne dzięki!
Za naświetlenie tematu dziękuję Beacie z Instagrama "Jednodniówki z Warszawy" - naprawdę warto zaobserwować, Beata pokazuje dużo ciekawych miejsc, o których nawet miejscowi nie mają pojęcia:
Instagram "Jednodniówki z Warszawy"
#architektura #architekturaboners #budownictwo #deweloperka #gospodarka #ekonomia #ciekawostki

blackrei089 - Rewitalizacja Królewskiej Fabryki Papieru - Konstancin Jeziorna

Miejsc...

źródło: krolewska-papiernia-1

Pobierz
  • 19
Jeśli miało by to Arche robić, to można się rozejść i wrócić kiedy inwestycja zafunkcjonuje zgodnie ze założeniami. Folwark i pałac w Łochowie są dowodem na to, że potrafią realizować ambitne pomysły - tę miejscówkę widziałem na miejscu, ale zaintrygowany obejrzałem również wirtualnie Żnin i Łódź. Cóż, wcześniej chyba tylko Grażyna Kulczyk w Starym Browarze podeszła z takim szacunkiem do historii miejsca. I najważniejsze - żadnego kiczu i taniej deweloperki.
@blackrei089: już cię wyjaśniam, nie ma czym się podniecać i z czego cieszyć, bo od takiego czegoś do gotowca to daleka droga i może z tego gówno wyjść. Przykład rewitalizacja Pola Mokotowskiego miał być cud świata a juz wiadomo, że wyjdzie marnie.
Przy tej inwestycji jest ciekawy wątek dot. czasu i ceny:
2013r. wyburzono obiekty, 2015 roku uruchomiono sprzedaż, 56 ha z zabudowaniami. Sprzedano dopiero w 2021r. Zamiast 110 - sprzedano za 60 mln (jakieś 13 mln eur). Uzyskano rabat ok. 50%.
@Prezes-Kuli-Ziemskiej: Niestety ale z jakością w inwestycjach Arche leci na łeb. Trochę inwestuje u nich i byłem we wszystkich prawie obiektach. Założenia rewitalizacyjne bardzo ciekawe i zasługujące na szacunek. Ale przykład takiego Żnina to świetne części wspólne jak lobby, basen, restauracja, sama klatka schodowa, zjeżdżalnia którą można zjechać zamiast windą. Widać szacunek do przestrzeni i pracę włożoną w dostosowanie obiektu pod cele hotelowe. Za to jakość pokoi? Co najmniej mierna. Meble
@knight_rider Wrzucili to na główną gdy miało 2 plusy.
@wykop gdzie są w mobilnej aplikacji powiadomienia? Bo na komputerze poddaję się już w odszukiwaniu gdzie jest odpowiedź która mi ktoś napisał. Dyskusje są zrujnowane. Liczyłem ze może na telefonie powiadomienie przeniesie do odpowiedzi ale nie ma ich wcale. Sami nie korzystacie z tego serwisu wcale