Wpis z mikrobloga

Pytanie do tych bardziej obeznanych w tematach #swiatlowody , jakaś lokalna firma chce pociągnąć światłowód po słupach energetycznych na mojej działce, dali mi do podpisania zgodę na wjazd na teren i mapkę wdłg. której chcą podczepić mnie i 2 sąsiadów z tego słupa i odejść dalej. Jak wygląda takie podczepienie w rzeczywistości? Będą przyczepiać na trytki ( ͡° ͜ʖ ͡°) światłowód do kabla energetycznego, czy zrobią pod nim osobne zaczepy? Później będę musiał kupić u nich abonament na ten internet, bo to ich linia i koniec tematu, czy będzie możliwość u innych operatorów (orange/play itp.). Najchętniej to bym nie brał tego światłowodu bo ich oferty są bardzo słabe. Co stało by się jeśli bym nic nie podpisał i nie wyraził zgody na wjazd na mój teren? Sąsiad z tego co się orientuje to nie jest zainteresowany tym internetem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#internety #swiatlowod #kiciochpyta #internetmobilny
  • 17
  • Odpowiedz
@Pajonkek: xD
no to nie wyrażaj zgody, nikt cię nie przymusza
to nie państwowe media, że mogą bez twojej zgody
nie będzie tam innego internetu niż ich
Możesz pogadać o zniżce na parę lat za udostępnienie (bo jak już raz założą to nie ściągniesz).
Ale przemyśl jeszcze raz, bo co światłowód to światłowód.
  • Odpowiedz
Co stało by się jeśli bym nic nie podpisał i nie wyraził zgody na wjazd na mój teren? Sąsiad z tego co się orientuje to nie jest zainteresowany tym internetem ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pajonkek: to sąsiedzi nie będą mieć internetu.
  • Odpowiedz
Jak wygląda takie podczepienie w rzeczywistości? Będą przyczepiać na trytki ( ͡° ͜ʖ ͡°) światłowód do kabla energetycznego, czy zrobią pod nim osobne zaczepy?


@Pajonkek: osobny przewód prowadzony na osobnych zaczepach.
  • Odpowiedz
@Pajonkek: nie mogą do kabla, zwykle podwieszają na swoich zaczepach z pół metra niżej. Jak to zrobią - zalezy od firmy, może być różnie, na trytytki tez widywałem :)

Najchętniej to bym nie brał tego światłowodu bo ich oferty są bardzo słabe. Co stało by się jeśli bym nic nie podpisał i nie wyraził zgody na wjazd na mój teren?


@Pajonkek: twój wybór, ale w ten sposób pozbawiasz dostępu do
  • Odpowiedz
  • 0
@niegwynebleid: @Jarek_P @Anakee jeden sąsiad nie chce mieć światłowodu. Z drugim nie gadałem, ale jest to gość ~65+, więc stawiam, że też nie będzie chętny, ale tego nie wiem- do niego kabel energetyczny jest położony ziemią więc musiałby przyczepiać maszt na ścianę żeby mieli gdzie "zejść" światłowodem od słupa z mojej działki. Ich najtańsza oferta to 50mb/s pobieranie/5mb/s wysyłanie za 60zł. W regulaminie jest napisane "DO" 50mb czyli mogę mieć 1mb/s,
  • Odpowiedz
@Pajonkek: Wiem, ze ludzie w takich sytuacjach negocjują i czasami wyrywają internet za darmo na kilka lat w zamian za zgodę, ale to zależy, bo jak się nie zgodzisz, a mają łatwo się przekopać obok to tak właśnie zrobią. Kwestia co im się bardziej opłaca. Ta zgoda to pewnie wieczyste nieodpłatne użytkowanie. Jest w sieci forum dla takich firm i firemek od zakładania internetu i oni tam opisują sobie takie sytuację
  • Odpowiedz
  • 0
@niegwynebleid: @Jarek_P @Anakee trochę obawiam się też tego "udostepniania" gruntu. Jak to podpiszę to oni będą mogli kiedy zechcą wjechać na mój teren żeby wykonać prace serwisowe, przy słupie jest sad i nasadzone drzewek, obok jest małe poletko na ziemniaki i ogródek warzywny. W lato nie wjadą bo rosną warzywa a przez sad nie przejedzie, na jesień poletko zaorane więc też tam się nie wtoczy :/
  • Odpowiedz
  • 0
@DonKiciot: jest droga asfaltowa-rów-chodnik-pas zieleni-mój płot. Jedyna opcja dla nich to pas zieleni. Z tym wieczystym użytkowaniem to mi się nie bardzo widzi, jeśli tam w przyszłości coś postawię i nie będzie dojazdu to będą mi płot rozbierać? Z resztą teraz nie bardzo da się tam dojechać bo przez sad nie wjedzie się samochodem, a obok poletko użytkowe ()
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: @Pajonkek Tak BTW do prądu też jest wymagana twoja. Chyba że mowa o słupach to nie wiem jak to wygląda, ale Jak ciągnęli prąd do sąsiada aby zrobić przyłącze to była opcja albo że mi rozkopią 2 metry podwórka. Albo będą musieli ciągnąć jakoś na około i wtedy będzie z 300 metrów XD
  • Odpowiedz
  • 0
@lentilek: prąd sąsiad ma już położony ziemią od kilkunastu lat. Jakby nie dostał zgody to też musiałby zamiast 25m położyć ponad 100m. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Pajonkek: generalnie problem jak taki, że dziś Ci nie potrzebny światłowód, a za rok się okaże że po tym światłowodzie będą puszczać nawet i gigabita, który bardzo przydałby Ci się do pracy zdalnej albo czegokolwiek co tam przyszłość przyniesie, ale będziesz z ręką w nocniku bo się teraz nie zgodzisz a później albo nie będzie tego nikt chciał wykonać albo będą sobie życzyć jakieś kolosalne kwoty. Getnalnie kwestia do mocnego przemyślenia.
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB: Najbardziej martwi mnie służebność gruntu, jak mi się coś w przyszłości zmieni i oni nie będą mieli jak tam wjechać to co wtedy? Może montujesz takie coś i mógłbyś odpowiedzieć mi na inne pytanie związane z prowadzeniem tych światełek?
  • Odpowiedz
@Pajonkek: Getnalnie to jest taka sama kwestia jak z prądem, sam jak budowałem dom 2 lata temu to musiałem notarialnie też dać energii dostęp do skrzynki itd, niby nie brzmi to ciekawie, ale z drugiej strony jeśli nie będzie awarii to nikt tam się nigdy nie pojawi, nie szukałbym tutaj na siłę jakiegoś drugiego dna w tych zapisach, aczkolwiek w życiu bywa różnie, ale z doświadczenia wiem że częściej niewyrażenie zgody
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB: Wiesz może jak wygląda doprowadzenie światłowodu jeśli jeden słup energetyczny mam w rogu działki (przelotowy) z niego dociągnięty kabel napowietrzny do następnego słupa i z tego słupa jest zasilony jeden sąsiad i ja. Ta firma od światełek będzie ciągnęła 2 oddzielne kable do mnie i sąsiada aż od skrajnego słupa, czy położy 1 kabel i z niego rozdzieli sygnał na 2 domy?
  • Odpowiedz
@Pajonkek: to już od nich zależy, bo mogą zrobić to tak i tak, u mnie w miejscowości do każdego domu jednorodzinnego dają jeden kabel, jeśli dom oznaczony w gminie był jako wielorodzinny to dawali mufe na dom, a z niej rozdzielają na poszczególnie mieszkania
  • Odpowiedz
  • 1
@BooB: Może jakby zostawili taką mufę na tym słupie wewnątrz działki to by to było dobre rozwiązanie. W przyszłości jakby się sąsiad namyślił to mogliby go podpiąć, nawet ja teraz nie muszę podpisywać z nimi umowy (chyba) tylko w przyszłości będę już miał fizyczną możliwość wpięcia, więc spora część kosztów odchodzi
  • Odpowiedz
@Pajonkek: A oni ciągną gdzieś dalej to światło? Jak tak to nie blokuj ludziom możliwości światłowodu. A jak raz zrobią dobrze to do słupa nie będę ciągle wchodzili. Zapas kablowy niech zostawia na słupie i jak będziesz chciał się podłączyć to wyspawiają mufe. Jak masz pytania to śmiało wieszam te cholerne kable już parę lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz