Wpis z mikrobloga

Comiesięczna sytuacja przeciętnego kredyciarza z Warszawy:

Kredyt zaciągnięty w kwietniu 2021 roku na kwotę 360k zł.

Styczeń to mój ulubiony miesiąc bo wpada premia roczna, dzięki czemu mogłem znowu nadplacić większą kwotę - 15k zł.
Obecnie do spłaty pozostało 225k zł.

Przez ten czas straciłem na odsetkach, ubezpieczeniu i czynszu 24,7k zł (+733 zł odsetek od ostatniej nadpłaty + ubezpieczenia).

Wynajmując to samo mieszkanie płaciłem 2,5k zł (obecnie cena wynajmu tego samego mieszkania to 3k zł miesięcznie), czyli obecnie miałbym stratę 53k zł (+3k zł)

Rata miesięczna: 1443 zł (było 1530 zł)
ubezpieczenia: 120 zł
czynsz: 400 zł

Wszystkie nadpłaty idą na zmniejszenie raty.

Celem jest spłata kredytu do końca trwania stałego oprocentowania 6,5%.

#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 28
@Bernenski: Ja wpłaciłem pierwszą nadpłatę około połowy kredytu na skrócenie czasu. Teraz mam zamiar nadpłacać co dwa miesiące. Czemu zdecydowałeś się na obniżanie raty a nie skracanie? Mocno się nad tym zastanawiam czym się kierowales
@JanuszPDM:
bo jest to korzystniejsze... Założenie jest tylko takie, że zwiększasz nadpłatę o tyle ile zmalała rata. Ostatecznie spowoduje to ten sam efekt co skrócenie czasu. Korzyść jest na tym, że w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej można zrezygnować z nadpłat i wrócić do pierwotnej raty. W przypadku skrócenia okresu, rata będzie wyższa i może to wtedy sprawić problemy.
Oczywiście jeśli nic złego się nie wydarzy, to nie będzie to miało żadnego
@JanuszPDM: ja płacę na obniżenie raty zawsze bo u mnie skrócenie wiąże się z aneksem płatnym 500pln. Na skróceniu okresu nie zyskuję wcale tak dużo. Cel jest taki, że nadpłacam i gdy zostanie "stosunkowo mało", czyli zostanie kwota, którą nadpłacić mogę jednorazowo, to spłacam całość i kończę kredyt.

Jest jeszcze jeden wariant, który rozpatruję: pozostawić małą kwotę kredytu i zobaczyć co zrobi bank. Jak zostawię np 100pln kredytu hipotecznego, to obsługa
Jest jeszcze jeden wariant, który rozpatruję: pozostawić małą kwotę kredytu i zobaczyć co zrobi bank. Jak zostawię np 100pln kredytu hipotecznego, to obsługa tego


@eloar: Obniżanie rat ostatecznie i tak prowadzi do skrócenia kredytu, bo raty po 5 zl nie wchodzą w gre.
Jeśli jesteś 200% pewny co do swojej przyszłości i tego, że będziesz miał zdrowie i dochody to lepiej skracać okres :)


@Kiedysbedeczerwonka: #!$%@?ąc od tego, że nigdy takiej pewności mieć nie będzie to przy założeniu, że i tak spłacamy kredyt szybciej nadpłacając nie ma żadnej różnicy czy wybierzemy mniejszą ratę czy krótszy okres.
Nie wiem skąd wam się te brednie biorą, że krótszy okres to jakiś zysk...
@Weretek: czemu raty po 5pln nie wchodzą w grę? Nie znalazłem u siebie w umowie żadnych zapisów, które wskazywałyby istnienie minimalnej kwoty, oczywiście mogłem coś przegapić.

@JanuszPDM o to fajnie, że masz brak aneksu. ja muszę składać przy każdej nadpłacie deklarację (druczek z podpisem) i robię nadpłatę przez przelew na nr rachunku technicznego.