Wpis z mikrobloga

Comiesięczna sytuacja przeciętnego kredyciarza z Warszawy:

Kredyt zaciągnięty w kwietniu 2021 roku na kwotę 360k zł.

Styczeń to mój ulubiony miesiąc bo wpada premia roczna, dzięki czemu mogłem znowu nadplacić większą kwotę - 15k zł.
Obecnie do spłaty pozostało 225k zł.

Przez ten czas straciłem na odsetkach, ubezpieczeniu i czynszu 24,7k zł (+733 zł odsetek od ostatniej nadpłaty + ubezpieczenia).

Wynajmując to samo mieszkanie płaciłem 2,5k zł (obecnie cena wynajmu tego samego mieszkania to 3k zł miesięcznie), czyli obecnie miałbym stratę 53k zł (+3k zł)

Rata miesięczna: 1443 zł (było 1530 zł)
ubezpieczenia: 120 zł
czynsz: 400 zł

Wszystkie nadpłaty idą na zmniejszenie raty.

Celem jest spłata kredytu do końca trwania stałego oprocentowania 6,5%.

#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 28
nie mówimy o zaoszczędzonej kwocie. Masz do nadpłaty tylko 50k i jest różnica czy zmniejszasz ratę czy skraczasz okres. Na dany moment i patrząc na koszt całego kredytu


@Kiedysbedeczerwonka: Różnica jest żadna. Jak skrócisz okres to rata zostanie np. na poziomie 2500 zł. Jak zmniejszysz ją do 2000, ale będziesz wpłacać 2500 jak przy skróceniu, to odsetek będzie tyle samo. Ale zbieranie 50k w większości przypadków to już w ogóle głupota.
to nie brednie, jak jednorazowo to skrócenie okresu w koszcie kredytu jest korzystniejsze

@Kiedysbedeczerwonka: to wiem, ale skąd założenie, że to jednorazowa nadpłata skoro z tego co OP pisze można wywnioskować, że będzie to robił regularnie? Przy poprawnych założeniach (OP nadpłaca regularnie tak by spłacić szybko kredyt - co sam napisał) nie będzie różnicy na korzyść skrócenia okresu, a ryzyko większe.
@Bernenski @JanuszPDM @lipszczak @Weretek @jajcek szanowni wybaczcie, że tak ochoczo Was wołam. Mam pytanie, czy istnieje kalkulator pokazujący właśnie ten przypadek nadpłacania ze zmniejszeniem raty? Chodzi o to, aby kalkulator uwzględniał przyrost kwoty nadpłaconej względem kwoty pierwotnej (pierwszej raty). Pytam temu, że nie umiem udowodnić jednej osobie że właśnie ten model jest tożsamy ze skróceniem okresu kredytowania. W kalkulatorze (arkuszu) byłoby to łatwiej przestawić.
@knight_rider: Niby jest coś takiego jak wyguglasz ale nie do końca się sprawdza a w banku nikt nie udzieli Ci odpowiedzi co jest lepsze ( mi w kalkulatorze wyszło skrócenie o 14 lat 4 miesiące a w rzeczywistości w banku 14 lat i 6 miesięcy skrócili) . Kiedyś był tu Miras który wrzucał plik Excel do nadpłaty wakacji nawet mam go na telefonie ale nie umiem go dodać na nowym wykopie
@knight_rider: kiedyś znalazłem na jednym z blogów finansowych excela do symulowania nadpłat. I tam można było sobie wpisać formułę, która zwiększała kwotę nadpłaty o różnicę w racie i pięknie wychodziło, że okres kredytowania się skróci, dodatkowo podliczany był całkowity koszt kredytu. Nie wiem czy ja nie korzystałem z kalkulatora Opłacalność nadpłaty kredytu z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl