Wpis z mikrobloga

Mięso puszcza sporo wody a nie chcę żeby te składniki się gotowały więc najpierw robię mięso i wrzucam do sosu, a później pozostałe rzeczy obrabiam. No i na gotowe koniecznie z góry bazylia/pietruszką i dobry ser
@Wirtuoz: polecam wariacje z papryką - ciekawe wideo poniżej. Ale już dużo wcześniej sam robiłem coś w stylu: papryka, suszone śliwki, umiarkowanie przypraw (suszony czosnek, cynamon, gałka muszkatałowa, jałowiec), koncentrat pomidorowy (albo jakieś mięsiste pomidory), śmietana, ser kozi albo lazur i chili. Przy czym ostatnie najlepiej nie z tych pierwszy lepszych pod "ostra papryka" albo "pieprz cayenne", a poszukać innych opcji, bo mogą dawać przyjemniejsze odczucie palenia. Ewentualnie jeszcze nieco sosu
HansLanda88 - @Wirtuoz: polecam wariacje z papryką - ciekawe wideo poniżej. Ale już d...
@Wirtuoz: podstawą dobrego i klasycznego ragu bolognese jest sofrito: marchew, cebula i seler naciowy, pokrojone byle jak i podsmażone na oliwie extra vergine. Imho proporcje 3:2:1 są optymalne ale włosi dają wszystkiego mniej więcej to samo.
Po podsmażeniu warzyw wrzucasz pół na poł: mięso wołowe i chude mięso z szynki, jak to się podsmaży możesz dać z pół szklanki czerwonego, wytrawnego wina i porządnie wymieszać aby odkleić od spodu garnka wszystkie
@Damian_TS: Styknie, choć lekko zmieniłbym kolejność.
IMO najlepiej byłoby zacząć od mięsa, które rozpłaszczyłbym na patelni i mocno przysmażył z jednej strony, obrócił i mocno przysmażył z drugiej, potem porozrywał, przesmażył jeszcze chwilę i przełożył do miski.
Dzięki temu, mięso będzie najsmaczniejsze.
Na patelnię po mięsie wrzuciłbym warzywa i rozpoczął deglasowanie już podczas robienia sofrito.
Pomidory dodałbym do tego sofrito jeszcze przed winem, bo pomidory też warto trochę podsmażyć.
Potem mleko,
@paramyksowiroza: zwykle i tak dodaję poza pomidorami koncentrat pomidorowy, i to jego podsmażam, pomidory z puszki mają jak dla mnie trochę za dużo wody. Natomiast zrumienienie mięsa najpierw to spoko patent. Zastanawiałem się dlaczego makaroniarze nie robią tego najpierw, przed warzywami.
@Damian_TS: No bo to jednak coś za coś. Mięso będzie smaczniejsze, sos odrobinę też, ale to jest okupione większą twardością mięsa poddanego wyższej temperaturze.
Po tych 2-3 godzinach duszenia różnice w tej twardości będą zauważalne raczej wtedy gdy zdajesz sobie z tego sprawę, ale będą ()