Wpis z mikrobloga

oho klasyk od "natura jest opresyjna". Egzystuje by polować na mamuty/uprawiać ziemię. W sumie to na tym porównanie się kończy bo gdyby nie kapitalizm i współczesny dobrobyt to ani shelter ani food nie byłby pewny na koniec dnia.


@LifeReboot: A weź sobie policz tak ile razy wzrosła gospodarka i nasza wydajnośc w ciągu ostatnich kilku dekad i zastanów się, dlaczego jednak pracujemy więcej, a nie mniej, a zapewnienie sobie wyżywienia i
@proszebardzo2:Ty tak na serio? xDDD
I na kogo się tak za darmo przebranżowisz wiedzą z internetu? Bo na neurochirurga raczej nie. Zostają scamerskie bootcampy, gownokursy i gownoszkolenia z IT które wszystkie razem wzięte mają mniejszą wartość niż zwykły licencjat. Do tego należy doliczyć brak doświadczenia i można wskakiwać na rynek juniora
@proszebardzo2: powodzenia w utrzymywaniu skupienia w celu nauki czegoś kompletnie nowego po 8 godzinach pracy, 2 godzinach dojazdu i obowiązkach domowych. Nalezy spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Oczywiście można spróbować, ale wymaga to nieziemskiej, tytanowej pracy i dyscypliny. 2-3 dni takiej nauki nie są trudne, spróbuj przez miesiąc, rok, bo dopiero po takim czasie widać efekty nauki. Aby trochę sobie pomóc można zdrowo się odżywiać (co jest drogie - odpada),
Zostają scamerskie bootcampy, gownokursy i gownoszkolenia z IT które wszystkie razem wzięte mają mniejszą wartość niż zwykły licencjat


@Victus_est_in_vita: patrząc z perspektywy IT to zawsze mnie urzeka to powtarzanie jak mantry, że wystarczy zrobić kilka kursów programowania i bez problemu można się w ten sposób przebranżowić, a wszystko leży na stole

gdy chodzi o praktykę, to przez 6 lat pracy w branży w 5 firmach ludzi którzy bez studiów kierunkowych faktycznie
@proszebardzo2: Cóż z tego skorom głupi jak but, myślenie z rodzaju weź kredyt zmień pracę. Proletariat proletariatem pozostaje, spójrz sobie na osiągany poziom edukacji, osiągany poziom zamożności względem rodzica. Czy jest możliwość? Pewnie że jest ale szanse nikłe, nie każdy się rodzi żeby być programista 15k i dla wielu nigdy to nie będzie osiągalne ale maja swoją rolę w społeczeństwie i choć nie rzadko człowiek taki pracuje ciężej to i tak
@Towarzysz_Szmaciak:

no bez przesady, nikt cie nie zatrudni po kursie na Udemy


Bo kurs udemy to nie jest jakiś złoty bilet, to nie chodzi o to żeby przeklikać slajdy i odhaczyć kolejny kurs. TY masz się rozwijać i być w czymś zajebisty, kursy mogą w tym pomóc ale nie są gwarantem zatrudnienia. Ostatecznie to twoje umiejętności i wiedza mają dać Ci zatrudnienie.

@Victus_est_in_vita:

I na kogo się tak za darmo
TY masz się rozwijać i być w czymś zajebisty


@proszebardzo2: Nie w czymś, a w tych konkretnych czynnościach, które akurat są potrzebne na rynku.

Ostatecznie to twoje umiejętności i wiedza mają dać Ci zatrudnienie.


O ile jest to programowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie to, że się da, jak się będzie zapierdzielać, to jeszcze nie znaczy, że jest dobrze, czy że idzie ku lepszemu. Już sama sytuacja,
@proszebardzo2: jesteś zamożniejszy i masz lepszą edukację od swoich rodziców. Gratuluję. Ja nie szukam wymówek, ja patrzę na to z szerszej perspektywy. Ty próbujesz oceniać ludzi przez pryzmat swojego życia. Jeżeli ty dostałeś jakieś karty nie oznacza, że każdy takie dostał. Odnośnie lepszej edukacji już na starcie przypominam, że urodziłeś się w kraju w którym taka edukacja jest darmowa. Kiedy ty mogłeś się przygotowywać do egzaminów, inni musieli pracować żeby utrzymać
@proszebardzo2 technologia nie wynika z kapitalizmu, tylko bardziej z metody naukowej. Gdyby nie odkrycia np. w fizyce kwantowej to nie byłoby smartfonów. Firmy tylko wykorzystują wiedzę odkrytą przez naukowców. Mam nadzieję, że kapitalizm przejdzie wkrótce do lamusa, bo pomysł, że da się rosnąć w nieskończoność tworzy wiele nieszczęścia na świecie pomimo nadmiaru wszelakich usług i produktów.
niewolnik a w kieszeni komputer dający praktycznie darmowy, nieograniczony dostęp do tutoriali, kursów


@proszebardzo2: i co z tych kursów będziesz miał? Ile będziesz zarabiać? Poniżej 50k/miesiąc w zasadzie nie masz co marzyć o lepszym lokum. Kiedyś mogłeś sortować gwoździe i miałeś na chałupę, dzisiaj możesz być w top 1% zarabiających na specjalistycznych stanowiskach po tych słynnych kursach i nadal nie masz nic. Może poza zafundowaną kroplówką egzystencjalną, bo dach i jedzenie
@GienekZFabrykiOkienek: No popatrz, niby się śmiejesz, a jednak sam widzisz, że mam rację, skoro nie znalazłeś nic, aby obalić moje stwierdzenie. Idź, zapytaj ojca ilu ludzi nie było w stanie ogarnąć sobie mieszkania, mimo pracy. Albo zapytaj jak to było, gdy to sam ojciec mógł utrzymać całą rodzinę.

A potem zobacz sobie ile trzeba zarabiać w Polsce, aby kupić sobie w obecnym systemie mieszkanie i sprawdź, ile procent Polaków zarabia mniej.
powodzenia w utrzymywaniu skupienia w celu nauki czegoś kompletnie nowego po 8 godzinach pracy, 2 godzinach dojazdu i obowiązkach domowych. Nalezy spojrzeć na to z szerszej perspektywy.


@pupek: Jak zaczynałem w IT przez pierwszy rok-dwa regularnie siedziałem przed kompem po 14h dziennie - 8h roboty, 6h nauki po robocie. Opłaciło się.
A potem zobacz sobie ile trzeba zarabiać w Polsce, aby kupić sobie w obecnym systemie mieszkanie i sprawdź, ile procent Polaków zarabia mniej.


@aegispolis: Mieszkanie 40m2 dla 4 osobowej rodziny w PRLowskim standardzie może dzisiaj kupić nawet pies - tylko standard życia trochę się podniósł i nikt nie chce już żyć jak za PRLu.

Idź, zapytaj ojca ilu ludzi nie było w stanie ogarnąć sobie mieszkania, mimo pracy.


Książeczki mieszkaniowe, status
@GienekZFabrykiOkienek: jaka odklejka? Ile myślisz kosztuje średniej wielkości dom w okolicy dużego miasta i od jakiej kwoty osiągniesz odpowiednią zdolność kredytową? Orientowałeś się w ogóle w temacie czy tak sobie rzucasz na ślepo odklejkami?
Mieszkanie 40m2 dla 4 osobowej rodziny w PRLowskim standardzie może dzisiaj kupić nawet pies - tylko standard życia trochę się podniósł i nikt nie chce już żyć jak za PRLu.


@GienekZFabrykiOkienek: Średnia cena za metr we Wrocławiu aktualnie to 9327 zł, więc takie 40m2 mieszkanie kosztowałoby średnio 373080zł. Tymczasem średnia pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw we Wrocławiu to 7356,89 zł. Jeśli w "kupić może nawet pies" mieści się zadłużenie na większość
Nie mówię, że PRL było dobrym systemem, ale akurat w kwestii tak prozaicznej jak zapewnienie dachu nad głową ludziom którzy ten system utrzymują, to kapitalizm w dzisiejszej, neoliberalnej wersji niespecjalnie daje poprawę.


@aegispolis: #!$%@?, Miras, w PRL odkładałeś hajs na książeczkę i czekałeś 10 lat na mieszkanie, dzisiaj bierzesz kredyt i byle jakie mieszkanie dostanie nawet para na minimalnej.
wielki niewolnik a w kieszeni komputer dający praktycznie darmowy, nieograniczony dostęp do tutoriali, kursów i szkoleń, dające nieograniczone możliwości nauki i rozwoju. Nigdy wcześniej plebs nie miał takiego dostępu do wiedzy i możliwości rozwoju tak jak teraz ale wolicie siedzieć i narzekać zamiast coś zrobić.


@proszebardzo2: ale wszyscy nie mogą zostać programistami. Jakby teraz wszyscy wyjęli ten komputer z kieszeni i zaczęli podnoszenie kwalifikacji to ich płaca by nie wzrosła bo
@GienekZFabrykiOkienek: no ale czemu nagle mówimy o 800k jeżeli sam potrzebowałeś ponad dwa razy więcej? Na 100k też każdy dostanie, tylko co z tego.

Sam budujesz się za kwotę wymagającą przychodów o których piszę i nazywasz to "odklejką", ciekawe podejście xD
technologia nie wynika z kapitalizmu, tylko bardziej z metody naukowej. Gdyby nie odkrycia np. w fizyce kwantowej to nie byłoby smartfonów. Firmy tylko wykorzystują wiedzę odkrytą przez naukowców. Mam nadzieję, że kapitalizm przejdzie wkrótce do lamusa, bo pomysł, że da się rosnąć w nieskończoność tworzy wiele nieszczęścia na świecie pomimo nadmiaru wszelakich usług i produktów.


@grayjedi: Metoda naukowa wszędzie jest ta sama a jakoś w Chinach czy u Ruskich smartfona są
@GienekZFabrykiOkienek: no ja też mam, tylko nie o to chodzi. 99,99% ludzi nie ma, a gospodarka nie powinna działać znośnie dla 0,001% populacji. Dziwne myślenie że tobie to wiadomo że się należy, ale dla innych oczekiwane standardy powinny być o połowę niższe
@Wap30: No moment Miras, ale tak, żeby wszystkich było stać na to co dochodowo górny 1% społeczeństwa to się nie da xD Normalnie zarabiającego człowieka stać na mieszkanie z osobnymi pokojami dla gówniaków albo domek pod Warszawą, a bliźniaka to już wogóle kupisz za 700k - inny znajomy tyle dał za fajnego bliźniaczka z 3 sypialniami ~5km ode mnie, na kredyt, oboje są inżynierami (nie IT).
@GienekZFabrykiOkienek: no oczywiście że się nie da, więc oczywiście że nie o tym piszę. Nie próbuj mi wciskać braku podstawowej logiki, nie wiem jakim cudem pomyślałeś że to się uda.

Niech X będzie poziomem gdzie możesz sobie kupić domek bez ogromnych wyrzeczeń, samochód średniej klasy i jednocześnie żyć całkiem wygodnie. Gospodarka może mieć kształt taki, żeby średnio zarabiającej osobie pozwolić na X, a top 1% na odpowiednio wyższe Y. Przez długi
kupić domek bez ogromnych wyrzeczeń, samochód średniej klasy i jednocześnie żyć całkiem wygodnie


@Wap30: I tak wg ciebie nie jest? Dwie średnie krajowe w mieście powiatowym albo średnie warszawskie w Warszawie ci na to pozwolą. Samochód to będzie używane Volvo, domek będzie miał 100m a nie 200 i będziesz częściej gotował niż zamawiał, ale to jest wciąż wygodne życie.