Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Bliska krewna niedawno przepisała na mnie dwa #mieszkania (spółdzielcze własnościowe) o powierzchni ok. 35 m2 każde, w starych blokach (PRL) i niskim standardzie, jedno w #zabrze, drugie w #tychy. Mam około 230k własnych oszczędności i mało wolnego czasu, mieszkam z żoną w naszym wspólnym, własnościowym mieszkaniu w innym mieście, gdzie pracuję na niezłym stanowisku w korpo (8k/rękę). Nie planujemy dzieci. Co powinenem zrobić? Dwa przykładowe plany:

Plan 1: zainwestować około 50k w remont i odświeżenie obu mieszkań (zlecając wszystko zewnętrznej firmie, mam dwie lewe ręce), a następnie wynająć mieszkania (zlecając obsługę zewnętrznej firmie). Plusy to posiadanie fizycznych nieruchomości w porfolio i comiesięczny dochód w dobie, gdy ceny nieruchomości spadają, minusy to ryzyka związane z firmami i potencjalnymi lokatorami, a także lokalizacją w Polsce, kosztujące potencjalnie wiele czasu, nerwów i pieniędzy.

Plan 2: od razu (lub po lekkim odświeżeniu) sprzedać oba mieszkania (za 250-350k?), a uzyskane środki wpakować w #obligacje (jakie?) i #fundusze typu #etf. Plusy to brak ww. ryzyk związanych z nieruchomościami, minusy to brak nieruchomości w porfolio.

Co robić? Plan 1, Plan 2, a może coś innego?

#pytanie #mieszkanie #nieruchomosci #finanse #oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie #gielda #akcje #dom

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63b32b003aff44a0fb1a3923
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Bliska krewna niedawno przepisała n...
źródło: comment_16727254024AJXDEplRae3HxxoNKjVPB.jpg
  • 36
@AnonimoweMirkoWyznania: Obydwa mieszkania do wynajmu, ale ogranicz wydatki na remonty do minimum. Włożona kasa ma bardzo niską stopę zwrotu, a wymagania najemców są inne niż kupujących. Poza tym mniej będzie Ci szkoda w razie nieuniknionych szkód.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gamila_Ossadellud: Ale jaka sprzedaż nieruchomości? Ten "tytuł prawny" to może być równie dobrze zgoda kolegi, któremu to wolno się rozmyślić kolejnego dnia. Przeczytaj komentarz od radcy prawnego tutaj:

https://radcaonieruchomosciach.pl/najem-okazjonalny-nie-zawsze-zabezpieczy-nas-przed-nieuczciwym-lokatorem/

Czy osoba trzecia, która zgodziła się udostępnić swój lokal najemcy jako lokal zastępczy (konieczny w przypadku najmu okazjonalnego) na wypadek eksmisji, może wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie i bez podawania przyczyn?

Niestety może wycofać taką zgodę, jednak wtedy najemca ma obowiązek
@aloucie: To są wyjątkowe przypadki.

Osobiście nie spotkałem się z osobami które w taki sposób chciały mnie oszukać. Całe szczęście.

Jeśli będę miał pierwszy taki przypadek to automatycznie inne umowy przejdą na najem instytucjonalny.

Polska to kraj bezprawia. Dlatego trzeba być elastycznym :)
BiałkowaPani: @danek01: @miekki_am: @HHokuss: @czuczer: @Panicz888: @picasssss1: @Gamila_Ossadellud: @KOLEGAMAMY: @Smasher69: @aloucie: @Fugazi: @karamba16: @vartan: @Koronanona: @Vateusz23: @Runior:

Dzięki za wszystkie sugestie. Jak myślicie, ile byłbym w stanie wyciągnąć na rękę z wynajmu (okazjonalnego/instytucjonalnego, z wysoką kaucją) takich mieszkań miesięcznie?

Cały czas rozważam opcję sprzedaży mieszkań np. za 300 tys. złotych - miałbym bezpieczne 300k w
@AnonimoweMirkoWyznania: Ja jestem wyśpiewanym spadkowiczem. Żeby nie wakacje kredytowe i zapowiedź tych tanich kredytów dla ludzi bez mieszkań to spadek byłby dynamiczniejszy, teraz już sam nie wiem czy zaraz rząd nie da kolejnego wsparcia tej branży. Zakładając brak kolejnych programów wsparcia tej branży i to, że jak mówił jakiś wykopek tych kredytów ma być tylko z 40k rocznie wiec nie wpłyną jakoś znacząco na rynek kredytowy. To moim zdaniem najlepszym wyjściem
@AnonimoweMirkoWyznania:
Ile wyciągniesz z najmu nikt Ci nie powie, bo to zależy ściśle od lokalizacji. Co do opłacalności:
Zależy jaki przyjmujesz horyzont czasowy. Oprocentowanie lokat i obligacji za 10 lat może wyglądać zupełnie inaczej.
Ich największą zaletą jest bezobsługowość i brak ryzyka.