Wpis z mikrobloga

Wielu z was tutaj powtarza, że giełda jest lepszym pomysłem niż nieruchy jeśli planujemy uchronić oszczędności przed inflacja.

Ale w co ma wejść przeciętny Janusz który kompletnie nie zna się na inwestowaniu?

Załóżmy, że myslimy o inwestowaniu dlugoterninowym, 5lat, 10lat i dłużej i ma już cos w EDO, wiec może zagrać ryzykowniej.
ETF? Fundusze? Jakie?

Na giełdzie też jest koniuktura, czy teraz jest dobry moment, żeby czekać czy wejść na giełdzie?

Czy spokojnie zakładamy, że w perspektywnie 10 lat w co nie wpakujemy i tak urośnie wiecej niż inflacja?

#gielda #nieruchomosci #inwestowanie
  • 52
  • Odpowiedz
@cebulowyInwestor: w Polsce nieruchomości są lepsze, bezpieczniejsze niż giełda, taka jest prawda. Do czasu jak się nie zmieni mentalność Polaków, to tak to będzie wyglądać. Popyt jest na nieruchomości bo każdy Janusz w Polsce jedyną opcję inwestycyjną jaką zna to kurnik w Łodzi
  • Odpowiedz
Ale w co ma wejść przeciętny Janusz który kompletnie nie zna się na inwestowaniu?


@cebulowyInwestor:

ETF na cały świat z niskimi prowizjami i #!$%@? jajca, tylko dosypywać kasę. Ten poniżej jest dostępny też w ramach IKE i IKZE maklerskiego mBanku więc dodatkowy zarobek masz na optymalizacji podatkowej - omijaniu belki czy odpisie wpłat od dochodu
  • Odpowiedz
Ale w co ma wejść przeciętny Janusz który kompletnie nie zna się na inwestowaniu


@cebulowyInwestor: w wyprzedaż rocznika Skody. Po co miałby w coś wchodzić? Wchodzi się w to na czym się znasz

Te wszystkie giedly, btc itd to jest szambo dla ubogich jeżeli się tym nie zajmujesz na pełny etat.

Pomijając ziemię i po prostu fizyczne biznesy, spółki
  • Odpowiedz
W czymkolwiek człowiek chce być dobry, to musi zdobyć jakąś wiedzę i doświadczenie. Niestety typowy Janusz nie rozumie, że wiedzę bierze się z książek i z własnego doświadczenia, a nie z filmików na youtubie i śledzenia jakichś influencerów.
  • Odpowiedz
Załóżmy, że myslimy o inwestowaniu dlugoterninowym, 5lat, 10lat i dłużej i ma już cos w EDO, wiec może zagrać ryzykowniej


@cebulowyInwestor: jak w ogóle myślisz o czymś w życiu w perspektywie 10 lat to po pierwsze kariera, po drugie przejście z niej na własny biznes. Potem jego skalowanie.

Nie wmowisz mi ze ktoś kupujący śmieci z rynku realnie myśli o sobie w perspektywie 10 lat i oddaje cala kontrole funduszom
  • Odpowiedz
@cebulowyInwestor: kto powtarza, że giełda jest lepsza jak nieruchy? W Pl nieruchomość możesz sprzedać po 5 latach bez podatku a od akcji 19%.Wynajem 8,5% podatku a dywidenda 19%. Rząd dba o wzrosty na rynku nieruchomości a giełdę bananowa ma głęboko gdzieś. Spółki które wchodzą na giełdę bananową bardzo często chcą ubrać inwestorów w drogie akcje i sprzedać swoje udziały żeby po parunastu latach zdjąć za grosze z parkietu. Oczywiście wpis
  • Odpowiedz
wiedzę bierze się z książek i z własnego doświadczenia, a nie z filmików na youtubie


@Reading1833: w 3 tygodnie z YouTubem jestem w stanie opanować wiedzę 3 lat liceum z dowolnego przedmiotu.

Nie ważne skąd czerpiesz wiedzę, ważne żeby to źródło było rzetelne, a ty umiał się na tym skupić.
  • Odpowiedz
@Czoso: czyli jak zwykle na wykopie jeden rabin powie tak inny powie inaczej. Wchodzi się w to w czym się lepiej czujesz. Lubisz się użerać z najemcami to wybierasz betonowe złoto. Lubisz móc zarządzać portfelem z poziomu telefonu to wybierasz giełdę. Masz wystarczająco kasy na to i to ale nie wiesz jak zacząć z giełdą to tak jak pisali wyżej ETF na akcje całego świata, ręce pod dupę i kształcić
  • Odpowiedz
@kaspil
Lepiej kupmy narodowe obligacje na 3.75 procent i zapłacimy 19 procent belki, ewentualnie zainwestujemy na GPW żeby wyszedł kolejny debil pokroju Sasina czy Hetmana i jednym komunikatem przeorał jakiś WIG
  • Odpowiedz
tak, ładujcie wszystkie pieniądze w portfele długich nosów z Nowego Jorku i finansujcie parytety dla LGBT w Netflixie, na pewno na tym dobrze wyjdziecie.


@kaspil: A w co mam pakować? System i tak rucha mnie w dupę jak się nie obrócę - podatkami, propagandą, inflacją. Z kimś musisz się podzielić, możesz jedynie wybrać oprawcę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: @cebulowyInwestor Ja zbieram ten ETF od pół roku i aktualnie według XTB jestem dokładnie 13,19% na plus. Co miesiąc przelewam jedną kwotę i dokupuje nie patrząc czy aktualnie jest dołek lub nie. XTB też polecam bo możesz kupować udziały cząstkowe co oznacza, że możesz kupić na przykład 0.1 jednostki etf i sobie powoli zbierać do 1.0
  • Odpowiedz