Wpis z mikrobloga

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?
Mamy #rozdajo, bo nasz uczeń rozpracował #chatgpt. || TL;DR na końcu.

Uczymy młodzież programowania w technikum TECHNI SCHOOLS w Lublinie i Warszawie, aż tu nagle… Chat GPT pisze (i zdaje!) nasz egzamin zawodowy. ( )( )( _)
Nasz uczeń napisał o tym artykuł KLIK

Jak wy myślicie…Czy AI zabierze nasze fuchy #programista15k #programista20k #programista25k #programista30k … #programista50k?
A może po prostu będzie nam grzecznie pomagać i wszyscy na tym zyskamy?

My sądzimy, że AI raczej nas wzbogaci, ale ciekawi jesteśmy Waszych opinii.

Najciekawsze odpowiedzi zgarniają od nas kaczki. 20 sztuk czeka dla was ( ͡° ͜ʖ ͡°)
15 - dla osób z najciekawszymi odpowiedziami
5 - wybrane spośród plusujących

TL;DR Odpowiedz na pytanie, uzasadnij ją i zgarnij kaczkę:
CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZASTĄPI PROGRAMISTÓW?

#it #ai #openai #gpt #technikum #pytanie #jakaszkola #szkola #programowanie #kaczka
Pobierz technischools - Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?
Mamy #rozdajo, bo na...
źródło: comment_1671643586Myi2R4x9knNKIPFGRNsq1y.jpg
  • 24
@technischools:
Nie ma szans aby algorytmy zastąpiły "pełnoprawnych" programistów. Przy skomplikowanych zadaniach będą statystycznie zamieniać godzinę kodowania w dodatkowe dwie debugowania.

Ale na pewno przeniosą nacisk u juniorów ze znajomości składni na znajomość podmiotu pracy. CRUDy można będzie klepnąć botem, a człowiek ma rozumieć logikę biznesową/techniczną. Już teraz sam bootcamp to mało, ale przy kodowaniu wspieranym algorytmami umiejętność klepnięcia fora z zamkniętymi oczami zacznie być znacznie mniej istotna.
Podobnie może oszczędzić
Według mnie nie, AI tylko pomoże programistom, bo ChatGPT czy GitHub Copilot, pisze kod, który i tak byśmy wyszukali na stackoverflow jak to zrobić, więc, AI tylko nam pomoże i drugi punkt, że ChatGPT, Copilot często popełniają błędy, więc i tak będą potrzebni programiści, że naprawić te błędy.

Pozdrawiam Matiego
@technischools: Sztuczna inteligencja i narzędzia takie jak chatgpt to tylko narzędzia i ważne jest, aby twórcy oprogramowania rozumieli ich ograniczenia i odpowiednio je wykorzystywali. Sztuczna inteligencja i narzędzia nie zastępują ludzkiej kreatywności, krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.
@technischools: Nie zastąpią, a przynajmniej nie szybko. Jak już, to ChatGPT, czy inna pochodna, zostanie narzędziem używanym do powtarzalnych części kodu, tworzenia testów jednostkowych itp i zapewne śmiało można założyć, że za jakiś czas "Znajomość ChatGPT" będzie po prostu jak znajomość jednego z wielu ułatwiających życie frameworków. Ewentualnie powstanie zawód osób, które znając możliwości i ograniczenia ChatGPT będzie doprecyzowywać z klientem wszelkie wymagania biznesowe i założenia i tłumaczyć to na wsad
@nikitabondarenko: Nie ma szans na pełnoprawne zastąpienie. Granica pomiędzy "potrzebujesz eksperta", a "po prostu odpal bota" na pewno będzie się przesuwać. Ale bez silnej AI każdy bardziej skomplikowany projekt będzie w dużej części pisany przez człowieka.
Zbyt mało danych do uczenia się, zbyt wiele "haczyków" na których można się wywalić. A naprawa błędów wynikających z "haczyków" zwykle wymaga dogłębnej znajomości kodu.
@technischools: podstawowych klepaczy kodu tak, ale nie zastąpi speców od idiotoodporności i od nadpisywania oprogramowania napisanego natywnie przez ludzi. Czynnik ludzki zawsze w jakiś sposób pokona maszynę i jej algorytmiczne piękno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KarolDawid: gotowe biblioteki i funkcje do zestawiania elementów w programy. Już coś takiego jest np. w akademiach dziecięcych programistów. Dzieciak czytać i liczyć nie potrafi, a programuje prostego robota.

Na tej samej zasadzie rozpisanie problemu od ogółu do szczegółu pozwoli wykluczyć z rynku zapotrzebowanie na sporą grupę programistów, których przy mniej twórczych kawałkach kodu zastąpi AI.
IMO:
2-3 lata. Copilot może we współpracy z programistami przyspieszyć ich pracę na tyle, że będą mogli odwalić robotę kilkakrotnie szybciej, niż bez copilota. Innymi słowy, będą pracować za kilku, co przy dzisiejszym niedoborze programistów, jeszcze nie powinno stanowić problemu.
5-7 lat. Być może w tym czasie zostanie stworzona AGI, czili AI nie ustępująca człowiekowi w zadaniach logicznych, i pod względem skomplikowania, i pod względem wielofunkcyjności, jak i ogólnej wiedzy. Tutaj już
Na dziś dzień nie ma opcji, aby AI zabrała nam zawód. Proste zadania bez większego kontekstu - owszem, są rozwalane przez bota w chwilę. Jeśli dołożymy do nich trochę więcej logiki (lub wymagana jest znajomość całego projektu) czar pryska, bo trzeba nagle wszystko po nim poprawiać. Mimo wszystko to bardzo fajne i pomocne narzędzie, które nieraz pomoże napisać schematyczny kod w minutę zamiast 15, lub nawet coś zdebugować.

Co w przypadku rozwoju