Wpis z mikrobloga

3/1000  #1000filmow <- TAG DO OBSERWOWANIA
#kino #film #filmnawieczor

12 Małp - 12 Monkeys

Już nawet alfabetycznie Terry Gilliam jest w czołówce moich ulubionych filmów. Kiedyś zdradziłem, że tak jak Crichton jest moim ulubionym pisarzem, tak reżysera miano debeściaka należy się Terryemu Gilliamowi. Autentycznie jest to jeden z tych reżyserów po obejrzeniu którego filmu (lub w trakcie) mam wielkie poczucie, że dotykam czegoś prawdziwego. 12 Małp przez większość widzów jest odczytywana przyziemnie, czyli jako film S-F o podróżniku w czasie. Jak widać wystarcza to do tego aby film był popularny w dodatku aktorstwo Willisa czy Pitta jest fantastyczne. Ale to nie jest pierwszy film Gilliama i zostawił w nim całą masę okruszków, które pozwalają w filmie dostrzec też drugie dno, które jest właściwie tym pierwszym. Dno, w które nie chcemy uwierzyć tak jak bohater filmu. Wolimy myśleć, że to nie jest choroba. Powstało już wiele artykułów przedstawiających porównania sceny do sceny [scena z komisją lekarską jest kopią sceny komisji badania przeszłości], czy innych elementów wskazujących, na obłąkanie, na to, że to zarówno my jak i bohater mamy omamy. Widzimy co chcemy widzieć. I za to oszustwo tak ten film lubię, że wolimy wierzyć w możliwość podróży w czasie bardziej niż że to jak nasz własny umysł szwankuje. Na tym polega szaleństwo? Przy kolejnej sesji zobaczcie czy wolicie romantyczny obraz podróżnika w czasie czy tragedię wariata z psychiatryka. Każdy woli happyendy, ale czy ten film taki ma? A i tak nie jest to najlepszy film Terryego, ma dużo, dużo lepsze.
Zapraszam do dyskusji...

Reżyseria: Terry Gilliam (ze mną poznacie dokładnie jego filmotekę)
IMDb - 8.0/10
https://www.imdb.com/title/tt0114746/?ref_=nv_sr_srsg_5
WLADCAMALP - 3/1000  #1000filmow <- TAG DO OBSERWOWANIA
#kino #film #filmnawieczor
...

źródło: comment_1671130034Fen8hW88jPliHHoCZI7Ke8.jpg

Pobierz
  • 6
@WLADCA_MALP: Powiem ci, że nie jestem przekonany do alfabetycznej listy - trochę można się domyślać co będzie dalej, a poza tym za te dwa czy trzy lata nie wiadomo czy tag (i wykop) będzie istniał, a ludzie mogą czekać na dobre filmy na "Ź..." ;)

Myślałem, że obejrzałem w życiu dużo filmów i seriali, mam 1600 ocen na filmwebie, a ty mówisz, że masz tysiąc ulubionych i 2 tysiące słabszych, co
@cooles: :) będzie co będzie - ja się nie napinam przy tym projekcie jak przy poprzednim. Zobaczymy jak pójdzie. A alfabetycznie będzie szybciej, bo serie filmów potraktuję jako całość, więc np. 8 filmów z Harrym Potterem będzie w jednym poście... A skoro się domyślasz alfabetycznie to zgaduj co dalej :)
nie jestem przekonany do alfabetycznej listy - trochę można się domyślać co będzie dalej


@cooles: akurat robię linki do kolejnego filmu i wróciłem prawie na początek listy - nadal masz wątpliwości, czy jest wystarczająco nieprzewidywalnie i znajdujesz rodzynki :)
@WLADCA_MALP: Znakomita większość pozycji jest mi znana, ale myliłem się co do przewidywalności. Kilka filmów dzięki tobie wrzuciłem na listę do obejrzenia, ale wraz z serialami i powtórkami, które rytualnie oglądam obawiam się, że nie starczy mi życia by to wszystko ogarnąć. ;) Tak czy inaczej - dobra robota i jestem zaskoczony twoją wytrwałością.