Wpis z mikrobloga

@meister_chlepka: ja, ale po prostu zleciłem wypłatę środków (nie myl z całkowitą rezygnacją) na swoje konto - ze zgromadzonych 6500 zł dostałem 5000 zł, z czego tylko około 2500 zł to były moje wpłaty, reszta to dopłaty pracodawcy i zarobek PPK. Teraz będzie trochę gorzej, bo wszystko poleciało w dół. Możesz oczywiście skorzystać z wypłaty 100% zgromadzonych środków na wkład własny, ale z tego co pamiętam to czeka się co najmniej
Czy ktokolwiek tutaj użył hajsu z PPK jako zasilenie wkładu własnego do kredytu?


@meister_chlepka: Są dwie możliwości. Pierwsza to wypłata środków na własne konto, związane jest to z utratą części środków lub wypłata przez PPK bezpośrednio na konto sprzedającego/ dewelopera. Ta druga możliwość nie powoduje utraty środków (ale ma ograniczenia) i nie zostanie zaakceptowana przez każdy bank. Szczegóły wypłaty uzyskasz w instytucji prowadzącej PPK.
@foobarek: @marcpol: No właśnie mnie interesowała opcja z wpłata bezpośrednio z PPK, bo z tego co czytałem to jak się nie zwróci całości w ciągu 15 lat, to zostanie do zapłacenia tylko podatek od niezwróconej kwoty, więc i tak profit. Ale skoro to takie cyrki, ze nie każdy bank akceptuje i tyle się czeka na decyzje to chyba szkoda zachodu…
@meister_chlepka: dokładnie z wymienionych przez Ciebie powodów nie skorzystałem z tej opcji. Zawsze możesz tak jak pisałem - wypłacić na swoje konto (przy czym nie rezygnujesz z PPK, od kolejnego miesiąca nadal są składki odprowadzane), tracisz trochę pieniędzy, ale nadal wyjmujesz sporo więcej niż pochodziło z Twoich wpłat. Po zleceniu dyspozycji wypłaty miałem pieniądze w 2-3 dni na koncie.
@meister_chlepka: dokładnie z wymienionych przez Ciebie powodów nie skorzystałem z tej opcji. Zawsze możesz tak jak pisałem - wypłacić na swoje konto (przy czym nie rezygnujesz z PPK, od kolejnego miesiąca nadal są składki odprowadzane), tracisz trochę pieniędzy, ale nadal wyjmujesz sporo więcej niż pochodziło z Twoich wpłat. Po zleceniu dyspozycji wypłaty miałem pieniądze w 2-3 dni na koncie.


@foobarek: W przypadku rynku pierwotnego jest łatwiej o bank który zaakceptuje
@marcpol: muszą, jasno jest napisane że pieniądze są wypłacane na konto x jako wkład własny. A wkład własny tylko potrzebujesz do kredytu hipotecznego.


@Eternal_Hunter: Oczywiście ustawa o PPK daje możliwość wypłaty środków jako wkład własny. Nie oznacza to jednak automatycznie, że zostaną uznane przez bank jako wkład własny. Na przeszkodzie stoją miedzy innymi rekomendacje KNF i ustawa o kredycie hipotecznym. Środki wypłacone z PPK należy zwrócić, a wkład własny nie