Wpis z mikrobloga

W kalkulatorach (jakipit.pl i wszystkich innych) wychodzi, że ryczałt przy pracy #programista15k i #programista25k jest najbardziej opłacalny, ale jak pytałem trzech znajomych to wszyscy są na liniówce.

Jest jakieś uzasadnienie logiczne? Podpytam jeszcze znajomych, ale na razie nie chcę wychodzić na nachalnego :)

Byli tak wcześniej i tak zostali?
Takie koszty mają duże? Przecież w dzisiejszych czasach to US pewnie się nawet #!$%@?, że programista kupił komputer albo telefon.

Podzielcie się plis doświadczeniem.

#podatki
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LucaJune: znajomy ma już w kosztach meble pewnie za 60-100k w mieszkaniu na fakturach, a jego auto pali z 80l na km po tym ile paliwa rozliczał, a jednak urząd się nie przyczepił ( programista akurat nie jest ale to bez znaczenia bo kierowca też nie, ani salonu nie prowadzi ). Więc moim zdaniem - koszty. Ale tak, ryczałt zdecydowanie najbardziej się opłaca, chyba że np musisz dużo latać do pracy
Jest jakieś uzasadnienie logiczne? Podpytam jeszcze znajomych, ale na razie nie chcę wychodzić na nachalnego :)


@LucaJune: spróbuj dostać leasing na ryczałcie ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LucaJune: z żoną trzeba na zasadach ogólnych, wydaje mi się że nie ogarnęli a księgowy nie jest od tego żeby im przeliczał co roku czy nie warto zmienić formy opodatkowania. Wydaje mi się że Twoi znajomi lepiej znają przyczynę.
W tym roku np był dobry myk żeby być pierwszą połowę na ryczałcie a drugą połowę na zasadach ogólnych i zrobić duży wydatek w tej drugiej połowie np auto w leasing z
@LucaJune: udaj się do Doradcy Podatkowego. Ilu ludzi tyle zmiennych, nie można uogólniać.
Z mojego doświadczenia, to mimo uczulania, klient przychodzi zadowolony z umową leasingową, nie mówiąc nic wcześniej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WyjmijKija: jest dużo zmiennych, z 4 dzieci przy 25tys mogą opłacać się nawet zasady ogólne.

Tak jak pisze kuncfot, jak chcemy mieć najlepsza opcja to trzeba w grudniu/styczniu pogadać z doradcą podatkowym o swoich planach życiowych, zakupowych i planowanym przychodzie aby zapłacić minimalny podatek.