Wpis z mikrobloga

Nigdy nie interesowałem się nieruchomościami, bo mnie nie stać na zakup, ale sprawdziłem sobie z ciekawości ceny mieszkań i kredyty hipoteczne. Klitka 36m2 na obrzeżach dużego miasta to minimum 300k. 240k na 30lat to 666zl miesięcznie(+60k wkładu własnego...). Rata kredytu na taka sumę to prawie 2k. Wiec bank zgarnia miesięcznie ponad 1300zl. Ale nie to jest najlepsze. I tak nie dostałbym takiego kredytu, bo za mało zarabiam. Według banku nie stać mnie na spłatę raty 2k miesięcznie dlatego płacę za wynajem 2,5k

#nieruchomosci
  • 96
@SmieszneZakola o znowu ten temat. Liczenie nominalnych wartości przy takiej wysokiej inflacji nie ma sensu. Lepiej liczyć to w jakiejś wartości, która będzie realnie warta tyle samo teraz i w przyszłości.
Sensowną wartością może być tu płacą minimalna.
240 tysięcy to około 11.5 tysiąca godzin pracy brutto na minimalnej.
Teraz spłaty. W tym roku spłacasz ~95 godzin miesięcznie, ale w przyszłym płacą minimalna wzrośnie i będzie to 80h. Jak ten trend się
@Reanef: dlatego napisałem o nadpłatach. Jeśli będziesz nadpłacał do kwoty raty takiej jaką byś miał przy kredycie na np. 20 lat to koszt i tak wyjdzie taki sam.
Może od razu napisz 500%? Jakie 200% rocznie, jak ktoś wisi 200k zł przez rok to samych odsetek, ubezpieczeń, itp. ma 400k zł? Przez rok?


@vertical: Ok, źle się wyraziłem z tym nawiązaniem do RRSO, to też nie jest odpowiedni termin, który ratuje sytuację. Nie brałem nigdy pożyczki gotówkowej, to myślałem że trochę inaczej się go liczy.

Rzecz jest w tym, że ludzie w hipotekach interpretują kredyt z oprocentowaniem 10% jako
Iudex - > Może od razu napisz 500%? Jakie 200% rocznie, jak ktoś wisi 200k zł przez r...

źródło: comment_1665483129fMJsqETePEkyOlrRSKEdHU.jpg

Pobierz
@Iudex: A, jeżeli chodzi o spłatę kilkukrotnie wyższej niż się pożyczyło kwoty, bo spłaca się powolnym tempem, to tak. No ale kredytobiorcy mają przecież wgląd w harmonogram i widzą ile zapłacą płacąc zgodnie z nim. A jak ktoś ma IQ wyższe niż 90 to wpisze sobie swój kapitał i oprocentowanie w dowolny kalkulator i też zobaczy ile będzie odsetek spłacając dowolnym tempem.
@SmieszneZakola: w swoich wyliczeniach nie dodałeś kosztu wyremontowania i wyposażenia mieszkania jakieś 3lata temu to było możliwe za 1000zł/m2 , obecnie 1500zł /m2.

Co do cen kupna chaty, tanio jeszcze można kupić albo od pijaków, albo w małym mieście powiatowym, gdzie jest ujemne saldo migracji.
@Krupier: to w zasadzie mam kredyt samonadpłacajacy. daj spokoj nie dosc ze mi bufor prawie wyzerowalo w pół roku to jeszcze opał poszedł 350 procent do góry. God bless ze w przyszlym roku od stycznia podwyżka 10 procent netto XD
@gatineau: Ja to wiem, Ty to wiesz, ilu kredytobiorców to wie? 10%? 20?% No nie powiesz mi, że połowa.

@vertical:

A jak ktoś ma IQ wyższe niż 90 to


Hola hola, nie bądźmy takimi optymistami ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
A serio to nie jest kwestia IQ, tylko braku przygotowania do dorosłego
To powinno być wsparcie a nie wylęgarnia patologii


@czuczer: święte słowa. Jestem całym sobą za pomocą socjalną w nowoczesnym, liberalnym i demokratycznym państwie, ale to ma być pomoc potrzebującym, motorek napędowy dla życia, a nie sposób na dymanie systemu i wygodne życie pasożytnicze.
@czuczer: ja mam w okolicy mieszkania komunalne. Kredyt z dokreconą ostatnio śruba, staram się, pracuje i remontuje i ogolem dbam, a kilkadziesiat metrow ode mnie siedzi sobie patologia na ławkach drze mordę i pije. To ze nie legitymują w tych okolicznościach takich typów i na tej podstawie nie odbierają prawa do lokali to jest dla mnie nie do zaakceptowania. Pomoc tak, ale rozpasanie patologii to jest zwykły rak, działa demoralizująco tak