Wpis z mikrobloga

Nigdy nie interesowałem się nieruchomościami, bo mnie nie stać na zakup, ale sprawdziłem sobie z ciekawości ceny mieszkań i kredyty hipoteczne. Klitka 36m2 na obrzeżach dużego miasta to minimum 300k. 240k na 30lat to 666zl miesięcznie(+60k wkładu własnego...). Rata kredytu na taka sumę to prawie 2k. Wiec bank zgarnia miesięcznie ponad 1300zl. Ale nie to jest najlepsze. I tak nie dostałbym takiego kredytu, bo za mało zarabiam. Według banku nie stać mnie na spłatę raty 2k miesięcznie dlatego płacę za wynajem 2,5k

#nieruchomosci
  • 96
  • Odpowiedz
Eksperci gadają żeby nie brać na 30lat tylko na 20 bo w przypadku 30 letniego rata mało spada a wzrastają mocno odsetki dla banku


@KoninaBeZiomeczka: to niech eksperci, więcej nic nie doradzają. Przy sukcesywnym nadpłacaniu wychodzi na dokładnie to samo

powiedzmy, że na 20 lat masz ratę 1000zł kapitału i 2500zł odsetek, w sumie 3500zł
a na 30 lat, masz kapitał 500zł i 2500zł odsetek, w
  • Odpowiedz
@Iudex: I tu ratka na 15 lat - 2x mniejsza kwota spłaty, a tylko 500zł więcej raty.


@Iudex: tylko idiota tak bierze kredyt. Kredyt hipoteczny bierze się na maksymalny okres po to, żeby rata była jak najniższa i się go NADPŁACA. W normalnym banku można to robić od pierwszego dnia, online i bez prowizji. Przy nadpłacie wybieramy skrócenie okresu kredytowania.

Zasadniczy plus takiego podejścia jest taki, że wysokość
  • Odpowiedz
Według banku nie stać mnie na spłatę raty 2k miesięcznie dlatego płacę za wynajem 2,5k


@SmieszneZakola: bo cię nie stać. To, że teraz płacisz, to nie znaczy, że cię stać. Bank zakłada jakiś minimalny bufor na zmianę stóp / kosztów życia i dlatego zdolność kredytowa nie jest liczona jako kwota, jaka ci zostaje po opłaceniu wszystkiego, tylko na bazie statystycznych modeli. To zawsze będzie mniej niż zostaje ci na rękę,
  • Odpowiedz
@ebson zapraszam sobie zobaczyć blok w Kielcach ma młodej 4 dość popularny. Mają go wyburzać więc wszyscy muszą się stamtąd wyprowadzić i każdy z tej patoli dostaje mieszkanie komunalne, niektórzy nawet nie chcą się wyprowadzić bo czekają na lepsze mieszkanie od miasta... A ja 3 lata zapiepszam w Niemczech i nawet na połowę mieszkania nie odłożyłem... Przez te ceny
  • Odpowiedz
tylko idiota tak bierze kredyt


@FrasierCrane: Czyli jakieś 90% społeczeństwa. Teraz ludzie na wakacjach kredytowych nie nadpłacają przecież, tylko wydają na bieżąco.
  • Odpowiedz
Według banku nie stać mnie na spłatę raty 2k miesięcznie dlatego płacę za wynajem 2,5k


@SmieszneZakola: Urodziłeś się wczoraj?

Banku nie interesuje ile aktualnie płacisz za wynajem. Bank interesuje ile jesteś w stanie płacić raty biorąc pod uwage Twoje zobowiązania. I czy będziesz w stanie płacić to za miesiąc, dwa, rok i 10 lat.
Jak również wtedy, gdy stracisz pracę na
  • Odpowiedz
jeśli już to mieszkania komunalne powinny być przyznawane ale z warunkami: masz 3-6msc na znalezienie pracy, zarabiasz powyżej ileś tam tracisz mieszkanie. To powinno być wsparcie a nie wylęgarnia patologii


@czuczer: ale dopoki takie patusy maja glos w wyborach to tak sie to wlasnie konczy xD
  • Odpowiedz
@ebson

zarabiasz powyżej ileś tam tracisz mieszkanie. To powinno być wsparcie a nie wylęgarnia patologii


@czuczer: to tez by byla wylęgarnia patologi bo polowe wyplaty by leciało pod stolem
W ogole nie powinno sie pracujących karac w zaden sposob, nawet lepiej bo jak zarabia to placi. Jak osiagna pewien prog zamoznosci to się sami ze slamsów wyprowadzą
  • Odpowiedz