Wpis z mikrobloga

Jako że #blackout to co raz bardziej realna wizja, zastanawiam się nad ulepszeniem mojego zapasowego zasilania (UPS 2000VA + #akumulator samochodowy 110Ah).
Trafiłem na temat budowania pakietów #ogniwa litowo-jonowych z np. Nissana Leafa (składanie tych wypierdków #baterie #18650 mnie nie interesuje, za dużo roboty).
Sęk w tym że takie paki wg. internetów najlepiej robią w wersji 48V czyli BMS 14S, a moja aktualna i działająca infrastruktura jest na 12V.

Czy jest ktoś kto mógłby mi wyjaśnić dlaczego setup na BMS 3S pod 12V to kiepskie rozwiązanie?

A może są już dostępne lepsze ogniwa (tańsze, łatwiejsze do pozyskania, bardziej opłacalne) niż te z Leafa?

Z jakich BMSów korzystacie? ANT? Fajnie jakby dało się to wpiąć po wifi w celu monitoringu.

#bms #ups #komputery #diy #elektronika #elektryka #elektrykapradnietyka #motoryzacja #survival #preppers #madmax
  • 12
  • Odpowiedz
@Pit1337: Kwestia natężenia, np APC nie robi ups ponad 1500VA na 24V tylko już robią na 48V. 2000VA przy 12V to juz pnad 160A Przekrój przewodów bardzo duży i obciążenie dla aku prawie jak prad rozruchowy...
  • Odpowiedz
@Pit1337: BMS ma realizować równomierne ładowanie ogniw, nie ma ograniczenia napięcia ładowania całości, dla ogniw litowych nie możesz przekroczyć ich normy zwykle 4.2 V na ogniwo czyli jak wyżej napisał @Issac: 12.6V na 3S. Musisz dorobić ogranicznik np przetwornice DC DC albo moze ups ma regulacje napiecia np w APC można wylutować jeden rezystor i zamienić na regulowany by sobie regulować np ładowania w całkiem sporym zakresie...
  • Odpowiedz
@houk: ehhh, a miałem taki sprytny plan aby zrobić sobie taki pack plug'n'play normalnie ulokowany w domu ale mobilny aby przenosić go do wyprawówki, no ale walka z ładowaniem prawie 15V z alternatora nie ma chyba większego sensu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

czyli zostaje mi budowa pack'a 48V i wymiana UPSa w domu na 48V, a w aucie jakiś step-down na 12V (a co z ładowaniem z
  • Odpowiedz
@Pit1337: duża przetwornica DC - DC z 30A pewnie by się przydało z ogranicznikiem prądu na maks 30A tak by BMS nadążył balansować ogniwa przy ładowaniu i nie przekroczyć maks prądu ładowania samych ogniw. Widziałem takie całkiem tanio na aliexpress z regulowanym napieciem wyjściowym w zakresie 5-15V
  • Odpowiedz
  • 0
@houk: Dzięki, poszukam. Czyli mając przetwornice step down w aucie a w domu coś co ładuje równo 12.6V mogę budować takiego packa na BMS 3S?

Wiesz może jakie są teraz na topie konkretne BMSy i których ogniw szukać? Ant BMS i ogniwa z Leafa jak na większości filmików z YT?
  • Odpowiedz