Wpis z mikrobloga

Skuteczne i tanie ubezpieczenie. W skrócie czego unikać i co wybrać spośród miliona ofert.

Jakiś czas temu kilka osób prosiło mnie o wrzucenie zestawienia sensownego i prostego ubezpieczenia. Znalezienie takiego jest trudniejsze niż mogłoby się nam wydawać. Założenia są proste. Minimalna ilość umów dodatkowych. Dlaczego? Towarzystwa wymyślają wiele zakresów po to, żeby na każdym naliczyć nam prowizję i więcej zarobić.

Każdy ma określony budżet i powinniśmy zrozumieć co należy ubezpieczyć. Nadać temu priorytety, jeśli nie stać nas na wszystko. Do zabezpieczenia mamy dwie strony. Zabezpieczenie dochodu(oraz zobowiązań) oraz pokrycie kosztów leczenia. Skupiając się na mniejszej ilości umów dodatkowych możemy realnie zweryfikować jak one działają i kiedy dadzą nam wypłatę świadczenia. Wiemy co nam przysługuję i nie czekają nas żadne zaskoczenia, bo postawiliśmy na jakość i prostotę.

Aby pokryć te ryzyka warto rozważyć łącznie 4 umowy w 2 towarzystwach ubezpieczeniowych. W skrócie:

Zabezpieczenie naszego zgonu - czyli zabezpieczenie dochodu naszej rodziny oraz zobowiązań. Sumę wyznaczamy sumując 3 ryzyka:
1) Suma zobowiązań (na przykład saldo hipoteki- jeśli masz ubezpieczoną w banku może nie zadziałać)
2) Gdy występuję różnica w zarobkach w małżeństwie lub utrzymujemy rodziców/dzieci.
Okres x brakująca miesięcznie kwota. Np. Masz dwuletnie dziecko i po Twojej śmierci żonie będzie brakować 3000 zł w budżecie? 16 lat x 12 miesięcy x 3000 zł = 576 tys zł.
3) Musisz pominąć w testamencie niepełnoletnie dzieci żeby nie tworzyć chaosu po Twojej śmierci. Należą się im zachowki w wysokości 2/3 należnego majątku. Uwzględnij to w sumie ubezpieczenia

WAŻNE! Bierz pod uwagę tylko zgon w wariancie degresywnym. Działa on tak jak bieg życia. Po latach zobowiązania maleją i maleje SU. Płacisz 2x mniej, a ubezpieczenie jest lepiej dopasowane. Gdy wykupisz stałą sumę od razu płacisz za ryzyko śmierci 20 lat starszego Ciebie.

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy- analogicznie do punktu 2) wyżej. Te dwie umowy zabezpieczają stronę dochodową. Czas na stronę przychodową:

a) Ubezpieczenie od poważnych zachorowań i nowotworów. Proponowana suma 150000 zł. Powinna wystarczyć na leczenie według GUS. Umowa zakłada wypłatę kilkukrotnie jeśli zdarzenie będzie z innej grupy chorobowej. Jeden z najszerszych zakresów na rynku, 50 zdarzeń, w tym nowotwory inSitu.

b) Ubezpieczenie od uszczerbków. Sprawdź jak działa! 90% z nich nie spełnia swojej roli. Wypłata powinna nastąpić od razu po zdarzeniu, a nie po zakończeniu leczenia. Druga sprawa wypłata za każde zdarzenie, czyli od 1% uszczerbku. W tym wariancie spełnione są oba założenia, liczba zdarzeń w OWU około 400. Dodatkowo pakiet rehabilitacyjny do 5000 zł oraz inne związane z tym usługi assistance.

Podsumowanie dla 30 latka:
ZGON - 600 tysięcy zł na 20 lat = 59 zł/msc
Niezdolność do pracy/Inwalidztwo - 4000 zł/msc na 20 lat = 35 zł
Poważne zachorowania i nowotwory na 150000 zł = 57 zł
Uszczerbki oraz urazy na 100000 zł + rehabilitacja = 53 zł
ŁĄCZNIE: 204 zł


Ubezpieczenie w dwóch towarzystwach. Dlaczego? Tak tanio i dobrze nie zrobisz tego w jednej firmie. Każda ma jakieś mankamenty i albo zapłacisz więcej albo jedna z umów dodatkowych będzie miała słaby zakres i dużo wyłączeń. Może się to wydawać dużo jednak ryzyko rośnie, a przedstawione umowy to rynkowy top.

Umowa główna + 3 zakresy dodatkowe. Uwierz mi, że nie potrzebujesz nic więcej. Twoje ubezpieczenie ma 15 innych zakresów? Większość z nich się powiela i płacisz za to samo. Skup się na jakości i prostocie działania. Niech sumy ubezpieczenia realnie chronią Ciebie i Twoje zdrowie.

Przedstawiona propozycja jest skrajnie zoptymalizowana. Znalezienie czegoś tańszego lub lepszego zakresowo w moim odczuciu jest niemożliwe. Dokładne kalkulacje i nazwy firm mogę podrzucić na priv.

droetker4 - Skuteczne i tanie ubezpieczenie. W skrócie czego unikać i co wybrać spośr...

źródło: comment_166367748694bPQfy1YuUoj5j8ZHR9OM.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@droetker4: Nie wiem jak w przypadku tego typu ubezpieczeń co piszesz, ale miałem ciekawy przypadek z TU Uniqa w zakresie proponowanego ubezpieczenia OC + AC (myślę, że TU mogą działać analogicznie przy innych typach ubezpieczeń):
- zaproponowano mi OC+AC za 1200 zł
- pospieszano telefonicznym spamem, abym jak najszybciej opłacił, etc.
- sprawdziłem składniki i wyłączenia w AC - sporo było niekorzystnych, powielało się lub było zupełnie nie potrzebnych
- dokonałem
  • Odpowiedz