Wpis z mikrobloga

@Exodusss: Szwajcaria i Norwegia to bardzo podobne kraje w stosunku do jakosci zycia. Szwajcaria ma Alpy i morze srodziemne blisko oraz ogrom turystyki w promieniu 1000km. Z Norwegii pozostaje zawsze samolot.
Z kolei Norwegia to raj panstwowy, gdzie jak nie bedziesz burzliwym przedsiebiorca, to i tak bedzie Ci sie dobrze zylo, a w Szwajcarii dostaniesz wypad.
Ja bym wolal Szwajcarie, ale z Norwegia tez wiazalbym przyszlosc, bo to jedno z nielcznych
@Exodusss: patrząc na zmiany klimatu i coraz dłuższe upały w Europie środkowej to bym się uczył właśnie norweskiego i angielskiego. Od kilku miesięcy mam na pulpicie pogodę w Trondheim i porównuję z naszą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krupkka: właśnie angielski już mam wydaje mi się dobry, c1 i ucze się w kierunku c2, dlatego chcę nowy język zaczać sobie szkolić. patrząć na ofki pracy na linkedin, to w szwajcari tak z 10x wiecej jest niż w norwegii xd
@Dibhala: Telecom, ale mogę zmienić, w każdym razie okolice elektroechniki, a regon to obojetne xd
@Exodusss: no chyba, że Szwajcaria ale tam zarabiasz dużo i dużo wydajesz. nie wiem jaka branża ale np. w it spokojnie po angielsku. ma to taki plus, że ang jest dla cienie i twojego pracodawcy językiem obcym i startujecie w kazdych negocjacjach z równego poziomu. problem w Szwajcarii jest też z językiem bo oni używają swojego dialektu jako języka narodowego i np. ich programy telewizyjne są dla Niemców z napisami.
@krupkka: I właśnie te dialekty mnie troche odstraszają, no bo nie widzialem jeszcze nigdzie zeby ktos uczyl swiss german. Z drugiej strony w norweskim też jest mnóstwo dialektów.
@Exodusss: Wlasnie organizuje wyjazd z Norwegi do Bawari. Po wielu latach w Norweskim IT/elektronika/IC w Niemczech placa porostu więcej. Norweskie place dla seniorow rosna duzo wolniej, choc startuja z wysokiego pulapu.
@Exodusss: najlepiej to podpytać się na tagu Szwajcaria. niby to tylko wymowa a to jest przecież kwestią motywacji ale jakoś też dziwnie uczyć się dialektu. ewentualnie zostają ci kantony francuskie gdzie w użyciu jest tylko czysty francuski i zorientowanie na Francję.
@JayCube: W jaki mstopniu umiesz niemiecki i norweski? Dużo ofek w mojej branży jest właśnie w bawarii głownie, monachium. Ja mam zamiar nauczyć się obu tylko, nie wiem z którym zacząć, bo chce przytryhardować jak z angielskim.