Wpis z mikrobloga

Mirki mam rozkminę pomiędzy javą a C# i platformą .Net. Kilka lat już pracuje jako QA więc siedzę w branży i chcę przejść na backend/fullstack. Kilka miesięcy uczyłem się Javy, i szybciej wskoczyłbym w ta strone. Ale nie wiem dlaczego, wydaje mi się że C# jest nowocześniejszy, sporo ludzi twierdzi że lepiej im się w nim pracuje a java kojarzy mi się z samymi legacy czy inne fintechy. Zastanawia mnie tylko jak to jest z pieniędzmi oraz przyszłością. Wiem, patrzyłem po ofertach i z tego co zauważyłem to za sam backend w Javie pieniądze są mniej wiecej takie jak za fullstacka w .Net, dla .Net te zarobki wydają mi się mniejsze. Pytanie czy dobrze zauważam czy to raczej błędne obserwację? Czy jest aż taki rozjazd finansowy pomiędzy tymi technologiami, że jak chcesz dobre siano to jednak Java bo mniejszy sufit jest w .Net?
Drugie pytanie jest takie czy czasem .Net nas trochę nie ogranicza zamykajac w tym środowisku Microsoftu? Z javy łatwo przejść na Scalę, jakieś Big Daty etc. Na chwilę obecną interesuje mnie zmiana pracy ze względów w finansowych ale też nie chciałbym dlubać w legacy za perspektywę 10zł za godzinę więcej. Jako QA już dużo wyżej nie podskoczę a chciałbym się rozwijać i programować. Z tego wzgledu też pytam o pieniądze, bo nie chciałbym zmienić pracy, żeby za kilka lat zarabiac +30 zł/h więcej. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi
#csharp #dotnet #java #programowanie #programista15k
  • 35
@pabl0esc0bar: ciężko powiedzieć, jeszcze niedawno C# siedział sobie w swojej windowsowej bańce przez co Java zagarnęła większość "ciekawego" rynku o którym mówisz. Jak to się rozwinie? Nie wiadomo, na tą chwilę już nie ma drastycznych różnic technologicznych pomiędzy tymi językami i wszystko co jest napisane w Javie można równie dobrze napisać w C#. Jak w przypadku każdej technologii ważne jest community i historia czego idealnym przykładem jest C
@PaaD: byłbym bardzo wdzięczny za choć ciut rozwinięcie tematu, nie mam już 15 lat i nie chciałbym załowac decyzji za 5 lat, że gdybym poszedł inną drogą to byłyby lepsze pieniadze za tę samą cenę :D
@pabl0esc0bar: Legacy znajdziesz wszedzie, po prostu szukaj greenfieldow w startupach albo SH. Nie porownuj zarobkow miedzy FS/BE/jezyk, to nie jest miarodajne, na roznych rynkach dominuje rozna technologia a FS i BE to dwie rozne sprawy, w obu jezykach i na obu pozycjach znajdziesz podobne widelki, rynek rowniez sie zmienia - nikt ci nie powie co bedzie za 5 lat i czy warto bylo isc w C# czy Jave.
@pabl0esc0bar: Co masz na myśli ze w c# zamykasz się na Microsoft? Pisałem w obu językach i są bardzo podobne c# faktycznie jest trochę nowocześniejszy ale nie jest to jakaś ogromna różnica, chociaż na pewno jest mniejsza szansa ze trafi Ci się legacy projekt w c# niż w Java . Kasa podobna wiec imo bierz co Ci przeczucie podpowiada, jak polubisz C# to Jave tez byś raczej polubił i vice wersa
@pabl0esc0bar: Ja od kiedy zobaczyłem C# z ponad 10 lat temu to się w nim zakochałem dosłownie, wtedy to było zamykanie się na MS, ale od czasu .Net Core już nie jest. Mi java nie podchodziła nigdy, kasa moim zdanie m nie jest ważna, nawet jeśli Java płaciła wiecej to dla mnie nie ma to znaczenia.
Wydaje mi się że java poprostu zostanie zastapiona przez Kotlina I z biegiem czasu coraz
W Javie lepiej płacą i więcej roboty, projekty ciekawsze, perspektywy większe. Konkurencja też, zwłaszcza na wejściowych poziomach, bo wszystkie bootcampy i większość uczelni przez lata głównie tego uczyły.
C# faktycznie ma lepiej poukładaną składnię i całe środowisko spójne, bo łapę trzyma nad tym Microsoft, a nie "community", czyli nikt.
Legacy tu i tu od groma, bez różnicy.
IMO jak masz iść w którąś z tych ścieżek, to lepiej tym QA zostań dalej.
@Romska_Palo_Ul_Laputa: myśląc o .Net myślalem nad .Net Core + Azure, bo w takim projekcie pracuje pewnie przechodziłbym "na miejscu". Pracuję w korpo i nie narzekam, natomiast co do januszexów to tfu, nigdy więcej. DevOps odpada, nie ciągnie mnie wcale w tą stronę. Btw to jak z >netem jako backend bez frontu? Bo widze po ofertach że przeważają raczej fullstackowcy
@pabl0esc0bar: to jest urok .NETa, w backendzie w ASP za dużo ambitnej roboty zazwyczaj nie ma, klepiesz CRUDy i endpointy. Apki zazwyczaj nie za duże i zwyczajowo zespół ogarnia całość, stąd potrzeba full stacków. To jest w mojej ocenie 75% rynku. Kolejne 20% to full stack innego typu: backend + cloud, dokładnie jak u Ciebie, IMO chyba najlepsza ścieżka. Zawsze też możesz być żołnierzem uniwersalnym jak ja, ale do takiej wiedzy
@Romska_Palo_Ul_Laputa: mnie interesuje na chwilę obecną raczej webówka, docelowo fullstack. Wolałbym mniejsze projekty ale całościowo je robić i rozumieć, niż pieprzone kombajny gdzie znam tylko część apki. Ale martwi mnie że jak patrzę to w tej samej danej firmie czysty backendowiec w javie zarabia tyle co w .net BE + Angular + nice to have Azure. Btw jak to jest z tym Azure? ile procentowo projektów chmurowych siedzi na nim? Bo