Wpis z mikrobloga

Mirki mam rozkminę pomiędzy javą a C# i platformą .Net. Kilka lat już pracuje jako QA więc siedzę w branży i chcę przejść na backend/fullstack. Kilka miesięcy uczyłem się Javy, i szybciej wskoczyłbym w ta strone. Ale nie wiem dlaczego, wydaje mi się że C# jest nowocześniejszy, sporo ludzi twierdzi że lepiej im się w nim pracuje a java kojarzy mi się z samymi legacy czy inne fintechy. Zastanawia mnie tylko jak to jest z pieniędzmi oraz przyszłością. Wiem, patrzyłem po ofertach i z tego co zauważyłem to za sam backend w Javie pieniądze są mniej wiecej takie jak za fullstacka w .Net, dla .Net te zarobki wydają mi się mniejsze. Pytanie czy dobrze zauważam czy to raczej błędne obserwację? Czy jest aż taki rozjazd finansowy pomiędzy tymi technologiami, że jak chcesz dobre siano to jednak Java bo mniejszy sufit jest w .Net?
Drugie pytanie jest takie czy czasem .Net nas trochę nie ogranicza zamykajac w tym środowisku Microsoftu? Z javy łatwo przejść na Scalę, jakieś Big Daty etc. Na chwilę obecną interesuje mnie zmiana pracy ze względów w finansowych ale też nie chciałbym dlubać w legacy za perspektywę 10zł za godzinę więcej. Jako QA już dużo wyżej nie podskoczę a chciałbym się rozwijać i programować. Z tego wzgledu też pytam o pieniądze, bo nie chciałbym zmienić pracy, żeby za kilka lat zarabiac +30 zł/h więcej. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi
#csharp #dotnet #java #programowanie #programista15k
  • 35
Jako QA już dużo wyżej nie podskoczę a chciałbym się rozwijać i programować


@pabl0esc0bar: czemu po prostu nie pójdziesz w QA automation engineer? Developerzy zarabiają bardzo podobnie do ludzi, którzy siedzą w automatyzacji testów. Jak już chcesz zmieniać ze względów finansowych to aktualnie najbardziej się opłaca iść na DevOps.
Java ma teraz szansę byc jeszcze "ciekawsza" przez native (GraalVM) - generalnie jest kilka/kilkanaście razy szybsza, przez co jest zachęta do tego, żeby jeszcze więcej razy ją wykorzystywać.


@programming4you: ja sie nahajpowalem na Graala w pierwszych jego wydaniach, zainwestowalem sporo czasu. ale zrobili z tego taki potworny vendor lock in i gowno-wersje enterprise, i od tego czasu praktycznie zadne optymalizacje nie trafiaja juz do wersji open source, wszystko leci do enterprise
@Blomex: głównie wsparciem dodatkowych języków typu javascript (o co dupa mnie nie boli, ze chca to komercjalizowac) oraz pierdyliardem dodatkowych optymalizacji, dodatkowymi narzędziami do debugowania
@pabl0esc0bar: jakbym miał drugi raz wybierać patrząc po znajomych i po swoich przeżyciach to szedlbym w specjalizacje typu Azure DevOps, AWS DevOps, Salesforce Developer, SAP.

Do Javy dostałem się bo był hype, ale np. przez te 5 lat widzę po sobie frustrację że np. z niczego nie jestem dobry, ciągła presja w Sprintach, rozmowy z biznesem, ciągłe zmiany wymagań, bardzo często bycie one-man-army. Nieraz robiłem jako Analityk czy DevOps. No i
@pabl0esc0bar: Mozna sie w miare sensownie zorientowac do jest dla nas piszac np. hipotetyczny sklep internetowy server side rendered, w jednym i drugim, co polecam Ci zrobic.

Szybko zauwazysz podstawowa roznice w podejsciu do ekosystemow i w ogole filozofii "robienia roboty". W C# wszystko masz modelowo wylozone. Jest oczywista droga osiagniecia typowych celow i wszystko jest pod to standaryzowane. Java w sumei tez, ale nie do konca. Roznych typowych elementow takiego