Wpis z mikrobloga

Mam światłowód z #inea - symetryczny 1Gb/s. Jestem połączony po kablu i mam problem taki, że upload jest znacznie niższy niż gwarantowany wszędzie gdzie sprawdzam poza aplikacją Speedtest PRO. Na zdjęciu trzy różne pomiary wykonane w krótkim czasie po sobie. Po prawej aplikacja Speedtest PRO.

Problem w tym, że Inea w reklamacji przyjmuje zgłoszenie tylko z wynikiem ze Speedtest PRO (która jest certyfikowana).

Testowałem już zarówno z routerem jak i bez routera (bezpośrednio komp połączony), testowałem z innego komputera, nawet odpaliłem Linuksa Live. Testowałem z Dropboksem, Google Drive, wysyłałem plik do AWS oraz własnego serwera w OVH. Upload zawsze niski - a te 200Mbit/s ze speedtestów i tak jest niezłym wynikiem. Do chmur wychodzi maksymalnie coś koło 2MB/s (16Mbit/s)

Na wcześniejszym mieszkaniu z tego samego komputera, ale od innego ISP miałem stabilne 900/900 na wszystkich dostępnych speedtestach.

#komputery #internet #siecikomputerowe #sieci
Pobierz namthar - Mam światłowód z #inea - symetryczny 1Gb/s. Jestem połączony po kablu i mam...
źródło: comment_1662829792vU29eCfhqGnFNsIjZogWB4.jpg
  • 25
@namthar: Moim zdaniem to nie jest dogadane. Bo nie musi być tak naprawdę (po co). Wystarczy mieć listę serwerów testowych (ich adresów IP) i ustawić wysoki priorytet dla nich ruchu. Podczas testu komuś zwiększy się ping w grach, innemu zwolni buforowanie w YouTube, ale u Ciebie speedtest pro wypadnie dobrze! :D
@namthar: Właśnie dla mnie jest to bardzo podejrzane, bo ta certyfikacja ma chyba na celu pokazanie tylko najlepszego możliwego połączenia którego nie uświadczysz w normalnym użytkowaniu. I takie uznawanie że "reklamacji nie przyjmujemy jeżeli normalny speedtest mówi inaczej" jest po prostu niedorzeczne. Nie zdziwiłbym się gdyby we wszystkich możliwych miejscach gdzie reklamują to symetryczne łącze podają jakiś kruczek prawny który chroni ich przed konsekwencjami prawnymi, bo jeżeli powiedzą że oferują symetryczne
@cyberfreak: Przecież iperf nie służy jako zwykły speedtest. Do tego dużo mówi "przetestuj iperfem", przecież potrzebny jest cel zewnętrzny na taki test, a nie znam żadnego publicznego serwera który pozwala na testy iperfem.
@cyberfreak: Z tym z listy raczej słabo idzie:

[ ID] Interval Transfer Bandwidth
[ 4] 0.00-1.01 sec 512 KBytes 4.14 Mbits/sec
[ 4] 1.01-2.01 sec 256 KBytes 2.10 Mbits/sec
[ 4] 2.01-3.02 sec 128 KBytes 1.04 Mbits/sec
[ 4] 3.02-4.02 sec 0.00 Bytes 0.00 bits/sec
[ 4] 4.02-5.01 sec 256 KBytes 2.12 Mbits/sec
[ 4] 5.01-6.02 sec 512 KBytes 4.16 Mbits/sec
[ 4] 6.02-7.01 sec 384 KBytes 3.18 Mbits/sec
[ 4]
@namthar: Właśnie odkryłeś że INEA to jest największa patologia ISP w kraju. To teraz sobie odpowiedz dlaczego łącza symetryczne komercyjne 1Gbit/s kosztują 1000zł netto a nie 50zł jak w Inea.

ps. Nie masz co walczyć o to w UKE czy UOKIKu. Gówno im zrobią bo serwery Speedtest Pro... są w serwerowni INEI a testy certyfikowane są.... rekomendowane przez UKE do rozwiązywania sporów.
@krzywy_kanister, @brokenik: w poprzednim mieszkaniu miałem stabilne 900/900 za 35zł.

I oczywiście ja nie oczekuję, że będę miał takie parametry w każdej chwili, ale max. 15Mbit/s w praktycznym użytkowaniu do serwerów Google czy AWS to jest tragedia. I nigdy nie udało się tego przekroczyć.

I zabawne, że pomiędzy moimi dwoma serwerami - jeden we Francji, drugi w Warszawie mam 100 Mbit/s w obie strony (bo taki mam tam limit), a
@krzywy_kanister: w każdym speedteście. Jak wysyłałem do tych samych chmur co teraz - miałem przeważnie upload minimum 300 Mbit/s (ale głównie dlatego, że po Wi-Fi).

No i jakoś Inea potrafi wyciągnąć te 900 do certyfikowanego serwera.
@namthar, @krzywy_kanister Jak certyfikowany serwer stoi niemalże u nich w serwerowni (Beyond.pl- jak sie nie myle) to dlaczego miałoby nie wyciągnąć tych 900!?

stabilne 900/900 za 35zł.


Tak. #!$%@?. Szkoda, że nie za 1zł. Chłopie łącze 900/900 komercyjnie z gwarantowanymi parametrami to koszt nawet tysiąca złotych netto. Ludzie są już takimi debilami że wierzą w cudowne cyferki zamiast trochę doczytać w temacie a przede wszystkim poczytać umowe i gwarancję pasma i