Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Uczestniczyłem niedawno w wypadku, który wyglądał jak na załączonym obrazku.
Chciałem skręcić w lewo z podporządkowanej.
Na drodze z pierwszeństwem, z lewej nadjeżdżało większe auto (SUV) i z włączonym prawym kierunkowskazem.
SUV znacznie zwolnił tuż przed skrzyżowaniem, więc wywnioskowałem że faktycznie będzie skręcał.
Jezdnia na podporządkowanej była wąska, więc chcąc mu ułatwić manewr, wyjechałem na główną i zacząłem skręcać w lewo.
Wtedy okazało się, że SUVa wyprzedzał motocyklista i się zderzyliśmy. Motocyklista spadł z motoru i skręcił kostkę.
Kto w tej sytuacji jest winny spowodowania wypadku?
#motoryzacja #prawo

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63164cd42b78520d6299c8c9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Uczestniczyłem niedawno w wypadku, ...

źródło: comment_1662439107Le4RmijcFrfzvjRs7XhHob.jpg

Pobierz
  • 146
  • Odpowiedz
to trochę bardziej skomplikowane, trzeba by tutaj przeanalizować całość sytuacji.

Np. niby nie można wyprzedzać na skrzyżowaniu (a ty możesz liczyć na to, że inni uczestnicy ruchu przestrzegają przepisów), ale z drugiej strony wyprzedzić możesz, jeżeli nie wjeżdżasz na przeciwległy pas ruchu. Czyli teraz tak - jeżeli SUV skręcając nie zostawił miejsca na swoim pasie, to mogłeś wyjeżdżać, by żeby go wyprzedzić to motocykl musiałby wyjechać na drugi pas, co jest zabronione.
  • Odpowiedz
Wyprzedzanie na skrzyżowaniu jest zabronione


@MichuB: tylko pojazdów silnikowych, rower np. możesz wyprzedzać.

Dlatego jak się wyjeżdża z podporządkowanej w prawo to warto patrzeć też właśnie w prawo, a nie tylko w lewo bo może tam jechać pojazd, który wyprzedza rowerzystę.
  • Odpowiedz
jak najbardziej nie można na takim skrzyżowaniu wyprzedzać ale to OP włączał się do ruchu


@pawlittos:
1. Nie, na takim skrzyżowaniu nie można wyprzedzać.
2. Nie, OP nie włączał się do ruchu tylko już był jego uczestnikiem. On wyjeżdżał z podporządkowanej.
3. Tak. OP jest winny ale zupełnie z innych powodów niż wymieniłeś.

A mireczki plusują te bzdury :/
  • Odpowiedz
by żeby go wyprzedzić to motocykl musiałby wyjechać na drugi pas, co jest zabronione. Ale z drugiej strony jeżeli ten zapas był to motocykl mógł wyprzedzać


@eaxene: sugerujesz, że jeśli by wyprzedzał w obrębie swojego pasa to mógł to robić? XD
  • Odpowiedz
Dlatego jak się wyjeżdża z podporządkowanej w prawo to warto patrzeć też właśnie w prawo, a nie tylko w lewo bo może tam jechać pojazd, który wyprzedza rowerzystę.


@Krupier: tak, ale nie spodziewasz sie ze ktos bedzie wyprzedzać z lewej kiedy skręcasz w lewo.
  • Odpowiedz
nie ma oznaczenia na drodze głównej że jest to skrzyżowanie


@mr_car: co? Jakiego oznaczenia?

plus linia przerywana więc na takim połączeniu dróg można :)


@mr_car: to, że jest linia przerywana nie znaczy, że można wyprzedzać. :)
  • Odpowiedz
sugerujesz, że jeśli by wyprzedzał w obrębie swojego pasa to mógł to robić? XD


@Krupier:

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3 [chodzi o skrzyżowanie], pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.
  • Odpowiedz
@szefu1986: no i co w tym jest #!$%@?? Op wyjechal z podporzadkowanej nie upewniwszy sie, czy nie spowoduje tym zagrozenia (bo chcial zrobic miejsce dla suva iks de) i jeszcze #!$%@? ze wtedy przywalil w niego motocyklista, ktory akurat przypadkiem wyprzedzal suva a op go wczesniej nie widzial (jak podjezdzasz do skrzyzowania to serio nie widzisz wiecej niz jedno auto na drodze z pierwszenstwem?). Nawet jezeli motocyklista go wyprzedzal (w co
  • Odpowiedz
@pawlittos: @TullamoreD: @Jestem_Tutaj: @bodziodestruktor: jeśli nie był to wyjazd z posesji ani ze strefy ruchu tylko normalna droga podporządkowana, to nie jest wina OPa, miał prawo wyjechać w lewo w trakcie manewru skrętu w prawo innego uczestnika ruchu, a motocyklista nie miał prawa wyprzedzać na skrzyżowaniu i jest winny spowodowania wypadku.

Wiem, bo moja żona w taki sposób miała stłuczkę, ale wyjeżdżała z osiedlowej strefy ruchu i była
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Jak dla mnie winny jest motocyklista, ale zgodnie z prawem, które nie wyłącza odpowiedzialności, ustąpienia pierwszeństwa wobec kogoś, kto w danym miejscu znalazł się przez inne łamanie przepisów, winny jesteś ty, choć motocykliście też przywalą mandat.

Tak, jestem za tym, żeby wyłączyć taką odpowiedzialność.
  • Odpowiedz