Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#nieruchomosci #pieniadze #mieszkanie #inwestycje

Mirki, potrzebuję jakiejś wskazówki. Mam na lokacie łącznie w dwóch bankach 700 tys. (7.2% lokata, wrzucone miesiąc temu, jest ona obecnie na 6 miesięcy), obecnie wynajmuję mieszkanie za 3000 zł (z czynszem, miejscem garażowym i komórką), oprócz tego płacę wodę i prąd (150 zł). Właściciel chciałby sprzedać mi to mieszkanie za 900 tys. (oprócz tego miesięcznie płatne dodatkowo 700 zł czynszu i opłat, które mam w cenie najmu).

Mam do rozważenia dwie opcje:
1. Kupić to mieszkanie - wziąć 200 tys. kredytu (spłacić go w 3-4 lata) i mieszkać "na swoim".
2. Wynajmować dalej "za darmo" z zysku z lokat.

Wiem, że chwilowo teraz lokaty są wysoko oprocentowane, inflacja jest dużo wyższa, ale nie wiem jaką decyzję podjąć - obawiam się, że mieszkania mogą stanieć. Chciałbym kiedyś w przyszłości budować dom, lecz teraz ze względu na charakter wykonywanej pracy nie jestem w stanie się tym zajmować.

Proszę o jakieś rady.

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62efdffdcdd8d55ea6423108
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 12
@AnonimoweMirkoWyznania: Trochę mało info, bo 3k to jak cena za 40m2, a 900k to z 1,5x taki metraż lekko, nie mówiąc już o innych aspektach, więc może wynajem się mega opłaca, a kupno już niekoniecznie.
po 5k miesięcznie, więc biedy nie klepiesz.

Może lepiej coś tanszego na start?
@AnonimoweMirkoWyznania: przeanalizuj sobie rynek i sprawdź co można kupić. Przy takiej cenie to mieszkanie ma ponad 100 m2 i nie ma sensu brać tak dużego.
Sprawdź czy 20 km dalej nie ma lepszych cenowo nieruchomości. Może twoja praca pozwala ci zarobić wszędzie i przeprowadzka nie będzie miała znaczenia.
Za 900k to ja bym sobie kupił dwa mieszkania po 80 m2.
@AnonimoweMirkoWyznania: Sam sobie odpowiedziałeś. Za kasę z lokat masz darmowy wynajem i wszelkie koszta i ryzyko po stronie wynajmującego. Zakładając, że ceny mieszkań nie będą szły do góry przez 1-2 lata, to opłaca ci się wynajmować. No chyba, że ważniejszy jest dla ciebie aspekt psychologiczny posiadania swojego mieszkania. To wtedy kup.