Wpis z mikrobloga

Kolejna aktualizacja koledzy; dużo przecen o 1-3k na metrze na szeroką gamę ofert. Jak ktoś nie widzi tych promocji i fali obniżania cen to chyba jest ślepy. Oczywiście nie wszyscy to robią, niektórzy nadal trzymają, wolno im - wolny rynek.

Pozdrawiam serdecznie ludzi, którzy kupili to np. 3k drożej na metrze na górce, np. za 50 metrów to już jest 150k PLN różnicy! (pomyślcie sobie również ile sprzedający na Was dodatkowo zarobili...)

W zasadzie to rozumiem doskonale PIS, że wprowadził wakacje kredytowe - po prostu kupujący podczas pompy 0.1% kupili sobie tak naprawdę bilet w jedną stronę - kupili sobie nieruchomość, ale w razie problemów nie są w stanie się jej pozbyć.

Nie dość, że ci ludzie wzięli rekordowy kredyt na rekordowo drogie nieruchomości, to ich betonowe złoto już się przeceniło o jakieś 10-25%.

Oczywiście, na papierze mogą sobie walnąć dowolną cenę, ale o prawdziwej cenie dowiedzą się dopiero w momencie, kiedy to rzeczywiście sprzedadzą. Dodatkowo sprawę utrudnia jeszcze fala przecen na rynku nieruchomości (duża konkurencja cenowa, a popyt drastycznie spadł).

Jak na moje skromne oko to niektóre ceny już się cofnęły gdzieś do końcówki ~2020 roku, a mamy dopiero 08.2022 i wyższe stopy procentowe dopiero zaczęły oddziaływać na rynek.

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny
  • 37
; dużo przecen o 1-3k na metrze na szeroką gamę ofert. Jak ktoś nie widzi tych promocji i fali obniżania cen to chyba jest ślep


@haha123: No to pokaż, kilka przykładów chociaż ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

A i wspaniale by było jeśli byś jeszcze potrafił powiedzieć co to znaczy "dużo", np porównać ilość przecen z ilością ofert na rynku żeby było wiadomo czy przeceny dotyczą 1% ofert,
@mickpl: dobrze, że te wakacje wprowadzili i tak. Postaw się na miejscu kredyciarza, no ok, przeinwestował, ale teraz nawet nie ma drogi ucieczki ze swojej inwestycji, bo nikt mu po prostu nie da tyle hajsu, za ile on to kupił. Najciężej mają ci którzy kupili 2021 / 2022.

Reszta by sobie poradziła, może jeszcze późniejszy 2020 ewentualnie. Więc zgadzam się, że mogli chociaż zawęzić ramy czasowe tych wakacji kredytowych, tylko do
@running: dziękuję za komentarz, nie potrafię określić dokładnej skali, z pewnością jest już zauważalna gołym okiem.

A co do przykładów kolego, to jak już kupię to będę mógł nimi sypać jak z rękawa ;) A jeszcze odnośnie skali - to skala jak dla mnie nie musi być gigantyczna, w końcu póki co ja chcę kupić 1 (słownie: jedną, tylko jedną) nieruchomość ;)

A jak ktoś nie widzi żadnych przecen i promocji
to skala jak dla mnie nie musi być gigantyczna, w końcu póki co ja chcę kupić 1


Tak, ale ekstrapolujesz swoje osobiste spostrzeżenia na ogólną sytuację na rynku, więc de facto twoje spostrzeżenia to dowody anegdotyczne.

Nie zrozum mnie źle, ja też myślę że tym razem @mickpl w końcu trafi, a skala #!$%@?ęcia być może będzie głębsza, niż się powszechnie uważa... Po prostu wydaje mi się, że nawet notowane ostatnio 50% spadki
@running: oczywiście, zgadzam się. Ja mówię tylko to co obserwuje oraz przypominam, że ja potrzebuję tylko i wyłącznie JEDNEJ przeceny, nic więcej ;)

Oraz tak naprawdę to stopy procentowe dopiero teraz zaczęły oddziaływać na rynek i jeszcze przez jakiś rok/ dwa lata będziemy na rynku obserwować grawitacyjny wpływ tych stóp procentowych. Obniżanie stóp procentowych też nie zadziała od razu, na to trzeba czasu, a dodatkowo to realistycznie do ilu spadną te
@kaaban: żebyś mi to wykupił czy jak? Masz kolego dwie ręce, mózg, oczy i google? Jeżeli tak to to masz dokładnie te same narzędzia co ja i kombinuj ;)

Jak nie widzisz żadnych przecen to ok, rozumiem, zgadzam się.
Ja bym nie powiedział, że jest śmiesznie tania.


@mickpl: śmiesznie tania w porównaniu do innych topowych miast ;) Oczywiście masz rację i bez punktu odniesienia słowo "tania" czy "droga" czy jakiekolwiek porównanie nie ma sensu.

Dlatego oczywiście mi chodzi: ceny w centrum Łodzi vs centrum innych topowych miast.
@haha123: No to fakt, to co pokazałeś, 8200 za mieszkanie w samym centrum zrobione na top to bym z miejsca brał u siebie i zapłacił Blikiem, lol XD

Ale chodzi mi bardziej o to, że w kategoriach ekonomicznych to taka duża wieś XD
@noslimE: możesz to chociażby odnieść do swojego miasta - bardziej o to mi chodziło. Bo podczas kiedy ja dokonuję takiego odniesienia, to wniosek mam tylko i wyłącznie jeden - jakby w centrum w mieście, w którym chce kupić ceny były takie jak w Łodzi, to brałbym to z miejsca i nie czekałbym nawet 1 minuty dłużej.