Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#seo #it #programista10k #zarobki #datascience

Cześć! Mam 30 lat, 3 lata pracuje jako SEO Specjalista i zarabiam 4.500zł netto. Jeszcze 3 lata temu taka pensja była w miarę ok, ale ze względu na inflację czuję, że powinienem zarabiać przynamniej tysiąc złotych więcej. Chciałbym zarabiać docelowo 7k/8k na rękę lecz zastanawiam się czy w tej branży jest to możliwe. W porównaniu do IT, w necie nie ma za dużo ofert SEO. Widełki na np. RocketJobs nie powalają i są niewiele większe od tego co mam, natomiast zarobki 7/8k zarabiają chyba tylko „wymiatacze”. W związku z tym, zastanawiam się czy już nie osiągnąłem „szklanego sufitu” płacowego i pozostaje mi jedynie awans na np. Team Leadera / Project Managera (ale tego nie chciałbym robić). Czy sądzicie, że pensje w tej branży będą rosnąć tak samo jak w IT?

Kolejna sprawa to sama perspektywa pracy w SEO. W necie można znaleźć sporo artykułów, że jest to przyszłościowy zawód, aczkolwiek z mojej własnej analizy przeciwny wniosek. Czy w przyszłości SEO będzie tracić na rzecz SEM i Social Media? W takim razie czy lepiej postawić np. na Google Ads? Osobiście lubię pracę z kodem, więc wolałbym robić coś w tym kierunku. Generalnie rozważam nauczyć się czegoś, co pozwoli mi w miarę szybko zmienić branżę. Myślałem o Pythonie aby pójść np. w analitykę biznesową, Big Data, Data Science itd. Z nowych rozwiązań jest jeszcze połączenie SEO i UX ale ofert pracy jest bardzo mało.

Ogólnie lubię SEO ale zastanawiam się czy jest to przyszłościowe i czy da się tutaj zarobić jeszcze więcej.

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e97c07fc29d98cefd5915a
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania poszukaj pracy nad produktem/usługa inhouse a nie w agencji, lepsza kasa, inna ścieżka rozwoju, a docelowo możesz też poszerzyć swoją wiedzę i być T-shaped

SEO to fajny początek do zarządzania całym marketingiem bo jest to najbardziej analityczny początek
  • Odpowiedz
@scourge: Pracuję inhouse i nie powiedziałbym, że kasa jest lepsza. Jeżeli chodzi o rozwój to pewnie wiele zależy od zespołu, ale w moim przypadku też się skończył na pierwszych szkoleniach. I się zastanawiam nad rekrutowaniem do agencji, ale sporo osób odradza. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@antipopulismus: no u nas w firmie usługowej stawki są całkiem ok, widły dla regulara (b2b) na poziomie 6,5-11,5, senior: 10-15 - także trochę też zależy od stażu i umiejętności, a z całą resztą to wszystko zależy od struktury firmy i co robi reszta zespołu - jak jest dużo interdyscyplinarności to można podłapać inne tematy niż SEO/SEM
  • Odpowiedz
ŚwieckiGrabarz: Czy przypadkiem nie pracujesz w Warszawie? Jak tak to pewnie nawet wiem jaka agencja tak robi i tyle daje xd. Odpowiedź sobie sam 3 lata jako specjalista seo i 4,5k xd? Albo jesteś totalnym lamusem w seo albo ja nie wiem co ty tam jeszcze robisz
---

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • Odpowiedz