Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
tl;dr Czuję, że jestem głupi i nie da się tego znacząco naprawić.
Jak poprawić logikę, matematykę, stać się lepszym ścisłowcem?

Bardzo żałuję z życia tego, że zawaliłem naukę w szkole przez lenistwo, gry komputerowe, ogólne olanie tematu nauki. Za czasów podstawówki byłem dobrym uczniem, świadectwa z paskiem, dyplomy itd. co późniejsze lata to było co raz gorzej. Ostatnie etapy nauki, tj. technikum, kończyłem chodząc na poprawki i zaliczenia z niektórych przedmiotów by czasem jakiegoś komisa nie pisać. Maturę zdałem mając z matmy 30 parę procent, polski i angielski poszły raczej dobrze (~70 i ~100%). Tylko podstawowe, żadnych rozszerzonych czy dodatkowych przedmiotów. Raczej nie uczyłem się do matury, kompletnie olałem temat.

Studia próbowałem robić (oczywiście zaoczne) ale rezygnowałem po semestrze, bo nie mogłem sobie poradzić. Wybrałem sobie kierunek techniczny bo lubię grzebać przy komputerach, oprogramowaniu, elektronice, czy ogólna fizyka. Sądziłem, że będę w stanie nadrobić materiał głównie z matematyki i poradzę sobie. Myliłem się.

Chciałbym być dobry z przedmiotów ścisłych i ogólnie być i czuć się mądrzejszym w niektórych dziedzinach, co pozwoliłoby mi znaleźć dobrą pracę w której mógłbym się spełniać i być szczęśliwym.

Teraz jestem ok. trzydziestki, jestem na etapie "akceptacja swoich możliwości/ wyparcie, że będę głupi i muszę się ogarnąć".

Odczuwam wewnętrzny smutek, jak widzę młodszych od siebie osiągających sukcesy w nauce, dostając się na fajne studia czy ogólnie pracując w ciekawych branżach.

Kompletnie nie mam pomysłu na siebie, od czego zacząć. Nie nadrobię tego w miesiąc czy rok. Tym bardziej, że aktualnie marnuję mnóstwo godzin oglądając jakieś bzdury w internecie czy grając w gry. Nie potrafię skupić się na nauce, na czytaniu, mam problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, łatwo się rozpraszam.

Jak mogę się naprawić, od czego zacząć?

#nauka #matematyka #fizyka #it #studia #praca #pracbaza

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62dd8e69ce0173587f252d80
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Wesprzyj projekt
  • 19
@AnonimoweMirkoWyznania: W tym roku przygotowywałem dziewczynę do matury podstawowej która miała zaległości z podstawówki wręcz. Też miała bardzo negatywne nastawienie do matmy oraz tego że w ogóle uda się jej tego nauczyć. Po pół roku względnie systematycznej nauki udało się jej zdać odrobinę powyżej 50%. Nie jest to świetny wynik ale jej wystarczył, to było więcej niż zakładane minimum. Ale po jakiś 4/5 miesiącach zauważyłem że już nie działa tylko odtwórczo
@AnonimoweMirkoWyznania: myslę że jak ja bym był w takiej sytuacji to albo bym poszukał korków z przedmiotów ścisłych żeby to Ci ktoś wytłumaczył, albo pomyślał nad np wieczorową średnią dla dorosłych (chyba takie coś istnieje jeszcze). No i samozaparcie żeby się za to zabrać. To tak na start
@AnonimoweMirkoWyznania jak bym miał ci coś polecić to byłoby to na początek masterowanie excela

Znając DOBRZE podstawowe funkcje tego programu jesteś w stanie wykonywać pracę połowy "specjalistów" w tym kraju w każdej doslownie branży a to dobry start.
@AnonimoweMirkoWyznania: Może jestem monotematyczny, ale jeśli masz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem różnych rzeczy to najpierw uderzyłbym do psychologa klinicznego. Poddaj się badaniu, by sprawdzić czy przypadkiem nie masz niezdiagnozowanego adhd lub innych zaburzeń funkcji poznawczych.
Dodam też, że nie piszesz jak osoba "głupia", tylko jak całkiem rozsądny facet, który wyciągnął wnioski i próbuje ogarnąć sobie życie.
@AnonimoweMirkoWyznania:

moje amatorskie rady:

1. W zdrowym.ciele zdrowy duch ;) Wysypiaj się, staraj się ruszać, zdrowo odżywiaj. Możesz zacząć łykać magnez - niekoniecznie codziennie.

2. Zacznij ćwiczyć umysł poprzez rozwiązywanie zadań matematycznych. Np. z matur ostatnich lat. Jak nie dajesz rady - obejrzyj Matematiksa.

3. Zacznij rozwiązywać różne zagadki matematyczno-logiczne.

4. Zacznij się uczyć prostego programowania. Mogą też być wspomniane funkcje w excelu. W sieci znajdziesz różne tutoriale.
SamotnyBarman: Przekornie powiem - olej temat użalania się nad swoimi wadami i leć według schematu:

1. Zapisz się na informatykę zaocznie
2. Bądź w dobrym kontakcie z ludźmi z grupy ( to podstawa), załóżcie sobie discorda czy coś
3. Musisz chodzić na wszystkie zajęcia
4. Staraj się słuchać tego co prowadzący mówi, w większości to wystarczy do zaliczenia
5. Bądź aktywny na ćwiczeniach, za samo bycie widocznym będziesz miał lepsze traktowanie
Kompletnie nie mam pomysłu na siebie, od czego zacząć. Nie nadrobię tego w miesiąc czy rok. Tym bardziej, że aktualnie marnuję mnóstwo godzin oglądając jakieś bzdury w internecie czy grając w gry. Nie potrafię skupić się na nauce, na czytaniu, mam problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, łatwo się rozpraszam.

Jak mogę się naprawić, od czego zacząć?


@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Znajdź dziewczynę
2. Niech dziewczyna kontroluje to co robisz w intercie, czy się
OP: Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi!

@dziwna_kuna: to dobra wiadomość dla mnie, że z czasem można jeszcze coś zdziałać. Zastanawiam się tylko, czy z matematyką jest podobnie jak, np. ze sportem czy muzyką, gdzie zaczynając później, ciężko dogonić resztę, a często jest to raczej niemożliwe. W sensie - czy mój pociąg już nie odjechał i nadrobienie tego wszystkiego do jakiegoś sensownego poziomu będzie już średnio realistyczne.
@severh: póki co
@AnonimoweMirkoWyznania:
"Jak poprawić logikę, matematykę, stać się lepszym ścisłowcem?"

Jak zostać dobrym biegaczem, jeśli się nie biegało do tej pory? Według mnie trzeba działać. Raczej nie jesteś debilem i umiesz coś angielskiego plus masz jakiś wewnętrzny impuls do działania, to już są dobre podstawy. W zależności od Twojej aktualnej wiedzy, celów oraz czasu jaki jesteś w stanie poświęcić na naukę, jest dużo ścieżek rozwoju.

"Jak mogę się naprawić, od czego zacząć?"
OP: @Luigi___: bardzo Ci dziękuję za merytoryczną odpowiedź! Wezmę ją do siebie, na pewno sprawdzę te książki i spróbuję rozwiązać swój problem z nadmiernym spędzaniem czasu w internecie. Od czegoś trzeba zacząć, mam nadzieję, że coś z nich wyciągnę dobrego. Pozdrawiam!
---

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: karmelkowa