Wpis z mikrobloga

Hejka, jak trwoga to do wykopu :) chcę zacząć psychoterapię i jestem już po konsultacjach przed podpisaniem kontraktu. Czy to normalna praktyka, ze mimo gdy wizyta się nie odbędzie z mojej winy (odwołana z wyprzedzeniem) to i tak mam za nią płacić pełną kwotę? Trochę mnie to zdziwiło i badam czy to popularna praktyka. Rozumiem odwołanie na ostatnią chwilę, ale mam urlop we wrześniu i w tym przypadku będę musiała opłacić dwie wizyty które się nie odbędą ( ͡° ͜ʖ ͡°) mimo że informuję o tym na 1,5 miesiąca do przodu. Psychoterapeutka tlumaczy to tym, ze to moj termin i ona nikogo nowego zapisać na niego nie może, no ale nie wiem co o tym myśleć. #psychologia #psychoterapia #psycholog dopiszę że to nurt psychodynamiczny
  • 116
@Sebastjan: To nurt psychodynamiczny akurat, rozumiem to po czesci ale po czesci tez nie - np czemu pelna kwota zamiast jakiejs czesci za przetrzymanie terminu czy cos w tym stylu
@jazdunia: Psychodynamiczny to tylko bardziej wyczilowana siostra psychoanalitycznego, fundamenty te same ;)

Nancy McWilliams w książce "Psychoterapia psychoanalityczna" odwołując się do Freuda tłumaczy, że to działa jak wydzierżawienie czasu albo opłata za studia - płacisz za wszystko, nikogo nie obchodzi czy przyjdziesz. Zaznacza przy tym, że nie każdy terapeuta w tym nurcie musi to stosować. Niektórzy godzą się na połowę stawki za odwołane z wyprzedzeniem sesje, ktoś inny może jest skłonny
@jazdunia: No to może jeszcze dopowiem, że tez z terminami problemu nie ma (podmianki godzin, itd. dzwoni czy nie mozna by zamienić bo inny pacjent nie może, z drugiej strony ty tez możesz poprosić o zmianę).
@jazdunia: Jeszcze dodam, że zakłada się tam korzyść dla obu stron - Ty płacisz i czasem płacisz za nic, ale masz gwarancję, że ten czas jest zawsze dla Ciebie i terapeuta przez to zobowiązuje się do tego, że nie zadzwoni do Ciebie nagle i nie powie że zmieniacie termin, bo ma na wtedy innego pacjenta.
@upadly: Tak, to musi być wprost wyjaśnione i ustalone w kontrakcie. Ale kontrakt zawierany do terapii może być przedstawiony dopiero po wstępnych konsultacjach kwalifikujących do terapii. Zasady konsultacji mogą być inne niż terapii.