Wpis z mikrobloga

Hejka, jak trwoga to do wykopu :) chcę zacząć psychoterapię i jestem już po konsultacjach przed podpisaniem kontraktu. Czy to normalna praktyka, ze mimo gdy wizyta się nie odbędzie z mojej winy (odwołana z wyprzedzeniem) to i tak mam za nią płacić pełną kwotę? Trochę mnie to zdziwiło i badam czy to popularna praktyka. Rozumiem odwołanie na ostatnią chwilę, ale mam urlop we wrześniu i w tym przypadku będę musiała opłacić dwie wizyty które się nie odbędą ( ͡° ͜ʖ ͡°) mimo że informuję o tym na 1,5 miesiąca do przodu. Psychoterapeutka tlumaczy to tym, ze to moj termin i ona nikogo nowego zapisać na niego nie może, no ale nie wiem co o tym myśleć. #psychologia #psychoterapia #psycholog dopiszę że to nurt psychodynamiczny
  • 116
@jazdunia: Wiem wiem, o wymuszeniu pisał kto inny. Zdziwienie jest zasadne, taka praktyka jest nieintuicyjna i bolesna dla portfela, szczególnie w obecnej ekonomii. Współcześnie raczej wiele osób ma politykę bezpłatnego odwołania np. przy uprzedzeniu 24 lub 48h. Po prostu ci terapeuci, którzy chcą 100% bez względu na obecność to nie są sępy urwane z choinki, mają na to uzasadnienie w teorii którą się posługują do pracy.
@Sebastjan: btw, tak z ciekawości, bo wydajesz się być obeznany (powodzenia na studiach) w tematach nurtów. Tez normalną praktyką w przypadku psychoterapii psychodynamicznej jest brak podnoszenia kosztów terapii podczas trwania terapii? Czy to kolejny plus w moim przypadku?

@upadly: Kurczę, musiałbym sobie odświeżyć cały rozdział o ramach terapeutycznych z tej książki McWilliams. Ale ogólnie spotkałem się z taką regułą, że pacjentowi w trakcie nie podnosi się stawki i jeśli terapeuta podnosi cennik, to nowy cennik obowiązuje tych, którzy zaczynają po wprowadzeniu nowego cennika.
@Sebastjan: Obczaje sobie. Ja tak szczerze nawet nie jestem przekonana do psychodynam, czy to jest na pewno dla mnie, ale po prostu we Wro ciezko o jakiegokolwiek wolnego specjaliste i nie mozna „wybrzydzać” dlatego bardziej kierowalam sie dostepnoscia :) wiec sprobowalam w tym nurcie na ten moment
@jazdunia: Mogę polecić na fb grupę "CBT Polska". Warto tam zapytać czy ktoś ma terminy na już albo kogoś do polecenia + opisać krótko sprawę. Można dodawać posty anonimowe (dane autora są znane administracji). Mimo CBT w nazwie są tam terapeuci schematów, ACT, a i psychodynamiczni chyba się trafią.
@Przypadkowy: Już tłumaczę:

psychodynamiczny - nie podniosę ci ceny w trakcie, ale płacisz za wszystkie spotkania bez względu na obecność
CBT - mogę podnieść ci cenę w trakcie, ale możesz na luzie odwołać 24h przed i nic nie płacisz za sesję

To jest różnica w podejściu do finansów - taka ogólna, bo konkretny terapeuta w dowolnym nurcie może mieć swoje zasady. Ustalenie obowiązuje między terapeutą a klientem i musi być jasno