Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 446
Połówka kredytu z głowy, pora na małe podsumowanie. Kredyt wzięliśmy z różową jesienią 2018, 512k na 23 lata, wibowit 3M + marża 1,4%. Na początku zrobiliśmy sobie kilka założeń, które powinny przyświecać każdemu, kto chce wziąć kredyt xD
- przede wszystkim niskie stopy (wtedy referencyjna wynosiła 1,5%) to anomalia, a nawet prosta analiza wykresów sugerowała, że normalny poziom st00pek jest tak bliżej 5%, a nie zera xD
- rozdawanie miliardów pustych żetonów z orzełkiem przez PiS prędzej czy później wywali inflację, a co za tym idzie także st00pki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- rata początkowa max 20% wspólnych zarobków, co daje zapas do nadpłacania lub na wypadek podwyżek %
- nadpłacamy od samego początku, w razie wzrostu st00pek przechodzimy w tryb gruz (czyli inwestycje stóp, wakacje stóp, wyjścia na miasto stóp itd.)

Uzbrojeni w te założenia zaczęliśmy spłacać w grudniu 2018 z ratą 2.6k i do covidowych obniżek stóp zbiliśmy ją do poziomu 2.1k. Rok później z hakiem KNF zrobił nam prezent i zmusił banki do dania możliwości zamrożenia % na 5 lat XD XD WYGRYW, do jesieni zeszłego roku zbiliśmy ratę did 1.5k i w listopadzie uciekliśmy na stałe stopy (1.7% + marża 1.4%, wyszło nam mniej niż na początku kredytu xD). Rata urosła do 1.7k, ale zbiliśmy ją już z powrotem do 1.5k i możemy spokojnie jechać na wakacje kredytowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Podsumowując spłaciliśmy 256k kapitału w 3.5 roku (205k z nadpłat i 51k ze zwykłych rat) + 38k odsetek. Resztę spokojnie zdążymy spłacić w ciągu tych 4 lat, które zostały nam na stałych st00pkach.

Ogólnie to #bekazkredyciarzy, którzy płaczą, że banki oszukały, temat był wałkowany wielokrotnie, więc szkoda strzępić ryja. Jednocześnie #bekazespadkowiczow czekających na te mityczne spadki. Chałupa, którą kupiliśmy, kosztowała 640k, gdybyśmy czekali do tej pory to pewnie nazbieralibyśmy te 600-700k, problem w tym, że porównywalne chałupy kosztują teraz bańkę i więcej xD A tak od 3.5 roku mieszkamy na swoim, kredyt to groszowe sprawy, a na standup wyciągam popcorn a nie pieluchę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nieruchomosci #kredythipoteczny
L.....d - Połówka kredytu z głowy, pora na małe podsumowanie. Kredyt wzięliśmy z różo...

źródło: comment_1658472825L6L0lUo0rPPXoGlWvJeBzb.jpg

Pobierz
  • 166
o wiem, i co z tego? Podstawa to dostosowanie kredytu do swoich zarobków, jak ktoś ma 6k na łapę, to max ratę powinien brać poniżej 1.5k, żeby nie zesrać się przy pierwszej lepszej podwyżce.


@Lonesome_road:

ja tam uważam, że nie w kryzysie rata powinna wynosić max 20% zarobków. Gdyby nie wojna na Ukrainie kupowałbym dom za 500 000, ale się wstrzymałem.

I ratę powinno się też porównać do ceny wynajmu, bo
@Lonesome_road: to że ludzie twierdzą, że zostali oszukani to w ogóle pomijam. Bo to dla mnie muszą być osoby które powinny być ubezwłasnowolnione i nie stanowic o sobie, albo podlegać edukacji specjalnie dla takich jednostek pozwalającej rozumieć podstawowe fakty. Przy czym nie wiem czy byliby w stanie.

Ludzie są różni ale niestety prawa wyborcze mają upraszczając wszyscy.

Ale jak czytam Twoje złote rady jak to wystarczy dużo zarabiać i duzo nadpłacać
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@NaukaProgramowaniaBot: no tylko ja nie mówię żeby nie brać kredytu, tylko żeby dostosować go do swoich możliwości. Jak ktoś ma dwie minimalne+ i chce brać kredyt to proszę bardzo, tylko niech nie ładuje się w ratę na 30-40% zarobków, bo będzie bolało. Nie musi nadpłacać po kilka kafli na miesiąc, niech wrzuci 3k nadpłaty na kwartał to już będzie dobrze.

To co napisałem wyżej to rozsądne podejście do tematu kredytu, niezależnie
@Lonesome_road: wiesz, że obecnie oszczędności w niektórych bankach są wyżej oprocentowane niż Twój kredyt. Nawet po odliczeniu podatku belki dalej uzyskasz więcej z odsetek z lokaty/oszczędnościowego niż uzyskasz z nadpłat?

Moim zdaniem jak możesz, to nie nadpłacaj teraz tego kredytu tylko zbieraj oszczędności na wyższym procencie i zrób nadpłatę na koniec obowiązywania stałego oprocentowania, które masz.