Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, pisze w sumie tak aby się poradzić w kwestii rozwoju. Pracuje sobie w korpo HR-owych ale nie czuje że to coś gdzie będę w stanie się rozwijać dłużej. Interesuje mnie analiza danych ale w pracy wykorzystuje tylko excela ( vlookupy, pivot table, trochę funkcji logicznych). Polecilibyscie jakiś kurs dający możliwość rozwoju może power query, SQL? Myślałem o przejściu do BI bo na entry level właściwie niezbędny jest tylko Excel ale teraz wydaje mi się to bezsensu. Z góry dzięki za jakieś sugestie, wołam #korposwiat #korpo #excel #programowanie #analizadanych #sql #programista15k
  • 15
  • Odpowiedz
@Daaniel1989: Starając się wbić w BI zdecydowanie najprostrzą drogą jest przejście do zespołu wewnątrz firmy gdzie aktualnie się pracuje, ale tutaj zazwyczaj wymagania na entry level czy juniora są czesto podyktowane strikte technologią na której stoi BI w danej firmie/czy jej dziale (bo rózne działy mogą mieć osobne systemy i zespoły do obsługi raportowej).

Zazwyczaj minimum to znajomość Excela, SQL na poziomie budowania kwerend, podstawowa wiedza na tematy związane z analizą
  • Odpowiedz
@Sad_poyato: Sprawdzalem właśnie co jest potrzebne na entry level to właściwie tylko Excel, power query. Z tego co się orientowałem raportu są też tworzone za pomocą narzędzi klienckich (nie wiem czy mogę mówić) tylko niestety nie ma wakatów na entry. Na szczęście odchodzi się od vba.
  • Odpowiedz
@Daaniel1989: Power Query jest wbudowany w Power BI. Za pomocą Power Query możesz sporo zrobić, natomiast jak już zostało wyżej wspomniane - DAX jest kluczem. Kompletny przewodnik po DAX to świetna książka była na promocji do wyrwania w cenie poniżej 100 zł. Tłumaczy w zasadzie wszystkie zagadnienia, które potrzebne Ci są do tego, by ogarniać BI na bardzo fajnym poziomie. A tak naprawdę, to najwięcej się nauczysz "klikając" już w Power
  • Odpowiedz
  • 2
@Daaniel1989 Ja działałam głównie na Excelu / SQL, a chciałam zmienić pracę, więc zaczęłam się sama uczyć Power BI. Zrobiłam parę darmowych kursów na Udemy i po prostu szukałam roboty, w którym PBI było jednym z wymagań. Jednym z etapów rekrutacji, poza SQL, było zrobienie raportu. Pracę dostałam i tak naprawdę dopiero na stanowisku nauczyłam się bardziej zaawansowanych rzeczy w DAX. Ktoś wyżej pisał o "Kompletny przewodnik po DAX", ale wg mnie
  • Odpowiedz
@Daaniel1989 @Dusky

Przeczytanie tego zajmie Ci wieki, a tak naprawdę wszystko czego potrzebujesz na start jest teraz w Necie.


owszem, na początku, szczegolnie wchodząc do zespołu wewnętrznego, na klepanie prostych raportów wystarczą podstawy daxa które można poznać np. z filmików z neta. Niestety wiąże się to zwykle z nabieraniem złych nawyków oraz brakiem zrozumienia tego co tak naprawdę się pod kodem dzieje. Ja też zaczynałem w taki właśnie sposób i żałuję, ze
  • Odpowiedz
  • 0
@Daaniel1989 Nie mam niestety do polecenia jakiegoś konkretnego. Z każdego, który robiłam przydały mi się jakieś drobne elementy. Spójrz też na YT na kanał Guy in a Cube.
  • Odpowiedz
  • 0
@Sad_poyato Jasne, jeśli ktoś chce się zagłębić w pracę z DAX, to lepiej nie nabierać złych nawyków i skorzystać z tej pozycji. Już pracując, korzystałam z tej książki. Natomiast wydaje mi się, że gdybym od niej zaczęła, to mocno bym się zniechęciła, bo to masa nowych rzeczy i nie miałabym takiej radości z pracy w Power BI i z samodzielnego poznawania tego narzędzia.
  • Odpowiedz