Wpis z mikrobloga

Pozdrowienia z Haiti!

Próbuję opuścić Haiti. Chciałem robić relacje live, ale gówno wyszło. W stolicy Haiti od kilku dni trwają regularne walki między dwiema mafiami i aparatem państwowym. Znowu nasiliły się napady na autokary turystyczne z Dominikany i porwania, dlatego Dominikana zamknęła transport publiczny na Haiti. Mój bilet powrotny mogę sobie tym samym w dupę włożyć. Według ONZ 50% mieszkańców stolicy (szacunkowo około 1,5 miliona osób) została pozbawiona możliwości wyjścia z domu, nie ma dostępu do jedzenia i wody. Mafia zajęła dzielnicę, w której znajduje się główny skład benzyny na Haiti. Coraz więcej stacji benzynowych zamyka się, a te, które mają jeszcze paliwo, drastycznie podnoszą cenę. To nie jedyna gruba akcja z ostatnich tygodni - pisałem wcześniej o zorganizowanej akcji mafii, która zdobyła sądy w stolicy. Przestępcy podbili budynki i popalili archiwa i akta spraw. Weekend jeszcze się nie skończył, a ONZ, które aktywnie działa na Haiti informuje, że w stolicy zginęło w tym czasie prawie 200 osób.

Masowy wjazd i wyjazd na Haiti zamknięty, dlatego miałem zostać dołączony do jednej z ambasad, która robiła konwój dyplomatyczny na Dominikanę, ale nie wyszło. Żeby opuścić Haiti muszę dojechać do stolicy. Wczoraj wyruszyliśmy z wiosek. Po jakichś 15 kilometrach śmigania suvem po górskich bezdrożach dotarliśmy do drogi. Po jakichś 10 kilometrach okazało się, że na drodze coś się stało, zjechaliśmy z trasy, dzień i noc spędziliśmy u znajomych osoby, która mnie transportowała. W tym czasie ambasada dała info, że konwój nie wyjechał, jest zbyt niebezpiecznie. Ambasada siedzi zamknięta i czeka na decyzję "góry". (BTW. nie piszę w żadnym wypadku o żadnej polskiej placówce).

Dzisiaj jedziemy dalej do stolicy, do mojego miejsca docelowego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na filmie droga dojazdowa. Dwa pasy w jedną i dwa pasy w drugą stronę. Zobaczcie ile samochodów ma w nosie stanie w korku i jedzie pod prąd. To prawdziwa zmora stolicy, którą nie ma kto się zająć. Takie coś zawsze kończy się tak samo - gdy piszę te słowa nastąpiło już przesilenie - oba pasy + chodnik i pas zieleni zajęty jest przez samochody jadące pod prąd. Siłą rzeczy wszystko stanęło. Od godziny siedzimy z wyłączonym silnikiem, nie poruszyliśmy się nawet o metr. Na szczęście nie wyróżniamy się i nas nie widać, wszystkie szyby są przyciemnione - masa samochodów tak ma.

Więcej informacji wkrótce :)

Zapraszam do śledzenia mojego tagu o Polonii: #podrozemateoaka . Będę regularnie wrzucać wiadomości z Haiti. Aktywniejszy jestem na Instagramie (codzienne Insta Stories), może ktoś zechce śledzić:
Instagram
Mam również kanał na YT - po powrocie wrzucę filmy z Haiti

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #historia #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti
mateoaka - Pozdrowienia z Haiti!

Próbuję opuścić Haiti. Chciałem robić relacje liv...
  • 149
@ZlodziejBilonownic: pisowki trollu. W jakiej czołówce? Co bierzesz pd uwagę? Dostęp do służby zdrowia? Edukację? Siłe nabywczą wypłaty? Zejdź na ziemie bo odleciałeś. Pewnie, że jest lepiej niż na Haitii ale to żadna sztuka.
oj tak, codziennie staję przed lustrem i jestem z tego dumny


@bitcoholic: To nie o to chodzi, tylko o opinie na swiecie. Biały na swiecie jest postrzegany jako wyedukowany, bogaty i godny zaufania.

Nie musimy zmagac sie ze steoretypami zwiazanymi z "rasa". Oczywiscie nadal musimy zmagac sie ze stereotypami zwiazanymi z narodowoscia przez naszych rodaków z lat 90' ale poza tym jak jedziesz do Tajlandii czy Arabii Saudyjskiej to jestes postrzegany
W stolicy Haiti od kilku dni trwają regularne walki między dwiema mafiami i aparatem państwowym. Znowu nasiliły się napady na autokary turystyczne z Dominikany i porwania, dlatego Dominikana zamknęła transport publiczny na Haiti. Mój bilet powrotny mogę sobie tym samym w dupę włożyć. Według ONZ 50% mieszkańców stolicy (szacunkowo około 1,5 miliona osób) została pozbawiona możliwości wyjścia z domu, nie ma dostępu do jedzenia i wody.


@mateoaka: ONZ nic nie zrobi