Wpis z mikrobloga

Ciekawostki z rynku nieruchomościowego i kredytowego. Bez teoretyzowania, tylko z autopsji.
Bo poza udzielaniem się na tagu #gielda działam głównie w pośrednictwie kredytowym i mam też spółkę deweloperską (nieźle, co?).
W bankach trwa nadal żałoba, nowej produkcji mało. Przygnębienie to za małe słowo by opisać ich stan.
Sam jadę na refinansowaniu innych kredytów i na firmówkach. Nowych tematów budowlanych jak na lekarstwo, zakupy jakieś czasem się trafiają. O tym co się dzieje w bankach niech świadczy fakt, że Millennium potrafi decyzję wydać w 42 minuty, a rok temu wydawali w 27 dni roboczych.
Zdolności kredytowe tragiczne. Nawet zamożniejsi klienci (klasa średnia) są już poważnie przejęci wysokością rat.
Niektórzy pośrednicy kredytowi z krótkim stażem i tacy co sami przesadzili z zakredytowaniem szukają nowej roboty., bo przecież z czegoś trzeba żyć, a ten model pracy polega na samozatrudnieniu.

W budowlance jest w wielu zakresach taniej. Np obecnie elewację można zrobić na kosztorysach z początku tamtego roku i jeszcze zostaje na kebaba (Katowice i okolice). Firmy budowlane o słabszej reputacji mają już problem z robotami. (Typowe "paproki" pierwsze odpadną z rynku).
Klientów pytających o domy jest znacznie mniej, w zasadzie "jak na lekarstwo" i głównie gotówkowi, lub z niewielkim posiłkiem kredytu.
Dzwoniła dziś do mnie jakaś przedstawicielka z portalu nieruchomościowego pytać czy nie chcę zamieścić ogłoszenia i tak od słowa do słowa mówiła, że dużo ludzi się wstrzymuje. Budowy mniejszych deweloperów też odkładane "ad calendas graecas".
Jeśli to jest krajobraz przedrecesyjny, to proszę sobie wyobrazić jak będzie wyglądała recesja w pełni.
Kolega mickpl proszony jest o nieodpisywanie, bo mnie zablokował bajarz.
#nieruchomosci #kredythipoteczny #gielda #finanse
  • 104
to wydawane w 27 minut jest ciekawe, ja złożyłem do kilku bankow i czekam już prawie 3 tygodnie


@TurboDynamo: Przyciśnij doradcę, pewnie się obija, albo coś się krzaczy i lęka się zadzwonić z informacją.
@DexterFromLab: ale co to znaczy normalnie?! Tanio?!

Bo jak ktoś do Ciebie ma przyjeżdżać codziennie np. przez dwa tygodnie robić remont, przywozi własny sprzęt i robi dobrą jakościowo robotę to ile np. z generalny remont łazienki to ile byś chciał zapłacić?!

Ja nie wiem jak wy to sobie liczycie ale często samą pracą u klienta to przecież też nie cała robota....
Naprawdę remont łazienki za 10-15 tysięcy za samą robociznę uwzględniając
Przyciśnij doradcę, pewnie się obija, albo coś się krzaczy i lęka się zadzwonić z informacją.


@DJ007: ale ja mam kontakt bezpośrednio z przedstawicielami banku i dokumenty całkowicie skompletowane prawie 3 tygodnie temu także dostarca nie ma kompletnie nic do tego. Po prostu albo te 27 minut to kłamstwo, albo chodzi o jakiś region pozamiejski gdzie faktycznie popyt jest i był niższy niż w Warszawie w której mieszkam.
@TurboDynamo: 42 minuty rekord z Czerwca w Millennium. Millennium ma proces centralny i wnioski zatwierdza się smsem, więc jest mega szybko.
Napisz jakie banki, to dam Ci oficjalne czasy procesowe.
@DJ007: w sumie w milenium nie składałem bo miał najgorsza ofertę na rynku. Pewnie dlatego nie mają klientów. W PKO dostalem decyzję po 2 tygodniach od złożenia wszystkich dokumentów bezpośrednio do banku a w mBanku czekam już 3 tygodnie.
które dziś nie są dostępne.


@woocash23: Są dostępne cały czas, masz, poczęstuj się: https://www.obligacjeskarbowe.pl/?id=ofeiopr

Jedyne co wycofano z oferty to gówniane obligacje DOS, które nie wiadomo po co miały służyć.

Kto nie kupił mieszkania 2/3 lata temu to długo nie kupi ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Ryshe: Nie wiem jak innym, ale przy założeniu:

a) utrzymania obecnego tempa przyrostu wartości portfela,
b) skumulowanej inflacji w następne trzy
@DJ007: to dla równowagi, bo inflacja. Kupiłem w 12.2020 246m2 dom na fajne działce za 820, za płotem buduje się osiedle. 160m2 1150pln. Połowa już sprzedana a zbliżają się do dachu. Wszystko za gotówkę ;)
milenium nie składałem bo miał najgorsza ofertę na rynku.


@TurboDynamo: przecież Millennium od chyba kwietnia do 24 czerwca miało najtańszą stałą stopę przy zmiennej trochę inna bajka
Wszystko za gotówkę ;)


@wielowitamin: Pytanie, skąd ta gotówka i czyja. Może to była gotówka Maćka-programisty 20k lvl 35 co se odłożył i zarobił na bitkojnie, może to gotówka Grażyny-kucharki lvl 65 co w 1999 wykupiła lokal komunalny za worek cebuli, teraz sprzedała i kupiła lokal do nowego zamieszkania.

Jeżeli ten pierwszy, to ten zasób ludzi może (choć ie musi) rosnąć. Jeżeli ten drugi - cóż, nie urośnie.
@DJ007: Co do firm budowlanych i wszystkich specow, od jakiegoś czasu zauważyłem dużo więcej ogłoszeń na słupach, jacyś elektrycy czy wykonczeniowka. Wiec tak jak mówisz, paproki już maja gęsto. Obronią się oczywiście dobrzy fachowcy.
Jestem studentem i szukam z rodzicami mieszkania do kupienia w Wawie za gotówkę, myslicie, ze warto poczekac jeszcze chwile?
O tym co się dzieje w bankach niech świadczy fakt, że Millennium potrafi decyzję wydać w 42 minuty, a rok temu wydawali w 27 dni roboczych.


@DJ007: Taaaa. 23 marca składałem wniosek o aneks by przejść ze zmiennego oprocentowania na stałe. I co? Podpisałem go dopiero raptem 3 dni temu. Po ponad 3 miesiącach. W banku usłyszałem odpowiedź, że ogarniają to te same osoby co przyznają kredyty.
To jedna rzecz, podpisałem
@DJ007: może właśnie wracamy do normalności, bez życia ponad normę i "fachowców" z chorymi stawkami i wybrzydzającymi zleceniami jakby wybierali #!$%@?ę. Ja nie cieszę się z tego do czego to zmierza, ale to jak to wyglądało w ostatnich latach było chore.
@DJ007: poczatek czerwca - formularz informacyjny millenium prowizja 1.9 i wymaganie wpływów dwukrotności raty na konto(biedniejsi co wzięli to tego pewnie już nie spełniają), podczas gdy mBank miał 1.46 i wymagane tylko 7k wpływów. Musisz wymyślić lepszego bajta.