Wpis z mikrobloga

Ciekawostki z rynku nieruchomościowego i kredytowego. Bez teoretyzowania, tylko z autopsji.
Bo poza udzielaniem się na tagu #gielda działam głównie w pośrednictwie kredytowym i mam też spółkę deweloperską (nieźle, co?).
W bankach trwa nadal żałoba, nowej produkcji mało. Przygnębienie to za małe słowo by opisać ich stan.
Sam jadę na refinansowaniu innych kredytów i na firmówkach. Nowych tematów budowlanych jak na lekarstwo, zakupy jakieś czasem się trafiają. O tym co się dzieje w bankach niech świadczy fakt, że Millennium potrafi decyzję wydać w 42 minuty, a rok temu wydawali w 27 dni roboczych.
Zdolności kredytowe tragiczne. Nawet zamożniejsi klienci (klasa średnia) są już poważnie przejęci wysokością rat.
Niektórzy pośrednicy kredytowi z krótkim stażem i tacy co sami przesadzili z zakredytowaniem szukają nowej roboty., bo przecież z czegoś trzeba żyć, a ten model pracy polega na samozatrudnieniu.

W budowlance jest w wielu zakresach taniej. Np obecnie elewację można zrobić na kosztorysach z początku tamtego roku i jeszcze zostaje na kebaba (Katowice i okolice). Firmy budowlane o słabszej reputacji mają już problem z robotami. (Typowe "paproki" pierwsze odpadną z rynku).
Klientów pytających o domy jest znacznie mniej, w zasadzie "jak na lekarstwo" i głównie gotówkowi, lub z niewielkim posiłkiem kredytu.
Dzwoniła dziś do mnie jakaś przedstawicielka z portalu nieruchomościowego pytać czy nie chcę zamieścić ogłoszenia i tak od słowa do słowa mówiła, że dużo ludzi się wstrzymuje. Budowy mniejszych deweloperów też odkładane "ad calendas graecas".
Jeśli to jest krajobraz przedrecesyjny, to proszę sobie wyobrazić jak będzie wyglądała recesja w pełni.
Kolega mickpl proszony jest o nieodpisywanie, bo mnie zablokował bajarz.
#nieruchomosci #kredythipoteczny #gielda #finanse
  • 104
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Taaaa. 23 marca składałem wniosek o aneks by przejść ze zmiennego oprocentowania na stałe. I co? Podpisałem go dopiero raptem 3 dni temu. Po ponad 3 miesiącach.


@Lesny_Chrust: O Mój Drogi. Aneksy są praktycznie bezdochodowe dla pracowników, więc spychologia jest na maksa. Olewaja i palcem nie kiwają. Realnie aneks to maks kilka dni od zgłoszenia do gotowości.
  • Odpowiedz
poczatek czerwca - formularz informacyjny millenium prowizja 1.9


@TurboDynamo: marża 1.9, nie prowizja. Prowizję mają zero.
A jeśli mówisz o początku czerwca, to 8.09 było na stałej. Na zmiennej padlina.
  • Odpowiedz
@DJ007: stała w millenium wtedy też była #!$%@?. Citi oferowało 7.4 a millenium ponad 8. Po prostu wziales cherry pick z banku w którym mało kto chce brać kredyty a teraz robisz fikołki.
Też mogę podać czas oczekiwania w jakimś banku typu BOŚ i mówić że nie ma popytu bo klient dostał.oferte w jeden dzień ale to nie będzie w żadnym stopniu miarodajne.
  • Odpowiedz
Po prostu wziales cherry Puck z banku w którym mało kto chce brać kredyty a teraz robisz fikołki.


@TurboDynamo: Dobrze, wiesz lepiej. Twoja racja. Klask, klask. W mbanku czekasz na 9% czy ile?
  • Odpowiedz
prowizja 1.46.


@TurboDynamo: Marżą, mbank prowizję też ma zero.
Ale spoko, nie rozróżniając prowizji od marży znasz się bardzo dobrze. Nawet mułowate pekao sa robi szybciej niż 3 tygodnie
  • Odpowiedz
łap za słówka bo tylko to ci zostało kiedy ktoś udowodnił ci że się myliłeś.


@TurboDynamo: Powtórzę jeszcze raz. Twoja racja, super, jesteś lepszy ode mnie w kredytach i ogólnym obyciu i pod każdym innym względem. Wielbię Cię.
  • Odpowiedz
@DJ007: ten sarkazm to miód na moje serce bo pokazuje jak bardzo zabolało. A teraz idź siać dalej farmazony że nie ma klientów bo w najgorszym banku szybko wydali decyzję xdddd

Klientów nie ma to fakt ale ten cherry picking pokazuje że wcale nie znasz się tak na tym jak ci się wydaje.
  • Odpowiedz
to miód na moje serce bo pokazuje jak bardzo zabolało


@TurboDynamo: Mało rzeczy tak dobrze charakteryzuje pewien typ osobowości jak to zdanie. Szacunek, chwała i cześć dla Ciebie, szczerze, bez sarkazmu. Bądż w zdrowiu!
  • Odpowiedz
@DJ007: problem w tym że dla mnie to co mówisz to żadna obelga - ja w przeciwieństwie do ciebie nie stawiam się w pozycji eksperta a potem zaczynam sarkazmami i delikatnymi ad personam kiedy ktoś pokazał że się myliles.
Mówisz coś o typach człowieka - ty jesteś akurat tym który nie potrafi przyznać się do błędu.
  • Odpowiedz
@Lesny_Chrust: Ja podobnie. Pod koniec marca wniosek o stałą. Końcem maja mogłem podpisać, zaczekałem do ostatniego dnia No i podpisałem. W sumie całkiem ok, bo stopa plus marża 7.19, spokojnie idzie ratę ogarnąć. Mówiłem do kumpla, żeby tez wtedy pytał, olał i teraz jeczenie.
  • Odpowiedz
@mookie: KNF dawało ostrzeżenie od roku 2021. Ci co przeżyli hosse na krypto w 2017 to także mogą pamiętać ostrzeżenia KNF z tego okresu. Druga sprawa że sam nigdy nie przewidział byś podwojenia rat w ciągu 9 miesięcy prawda? Z tymi planami nie przesadzał bym w coraz bardziej skomplikowanym świecie gdzie promuje się coraz głupsza populację byle by posłuszna była.
  • Odpowiedz
@javelin: zapomniałeś o sprzęcie, wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu i czasie poza miejscem gdzie się remontuje, dojazdem itd.
Robi jakąś różnicę, czy gość przyjedzie nowym autem z salonu czy właśnie takim? Nie. Nie zmienia to całej reszty ale najlepiej rzucić obrazkiem auta i powiedzieć no hehe jeżdżą gruzem. Jeżdżą bo takie auto jest tańsze w zakupie ale serwisować je trzeba, tankować je trzeba, czas dojazdów nie znika
  • Odpowiedz