Wpis z mikrobloga

Czas podsumowań. Odkąd kupiłem skuter:

- czas dojazdu zmniejszył się w moim przypadku z ok. 40 minut + szukanie miejsca na parkingu do ok. 20 minut (miejsca szukać nie muszę, bo wszędzie się zmiesczę). W jedną stronę.

- spalanie wynosi 2.3l/100 km, gdzie wcześniej wynosiło ok. 11 litrów, przy obecnych cenach to około 70 zł różnicy na każde 100 km

- ubezpieczenie to ok. 550 zł rocznie, wcześniej ok. 2100 zł

- koszt zakupu to niecałe 14 tysięcy złotych

- na parkingu oszczędzam około 500 zł miesięcznie (pod domem, pod pracą i w płatnych strefach jak na miasto gdzieś pojadę) - jak ktoś nie mieszka w dużym mieście to nie dotyczy

- tańszy serwis i utrzymanie (300 zł rocznie vs 2000 zł na korzyść skutera, a jeździlem golfem 4)

- jeżdżę nowym sprzętem, a nie po kimś

Miesięczne koszty utrzymania skutera a samochodu są niższe o około 1100 zł (ja zarabiam 5k netto), czyli 20% mojej pensji xD. Mała cena za to że czasami deszcz popada albo muszę raz na jakiś czas pojechać zbiorkomem.

W ciągu 10 miesięcy oszczędzam ok 11 tysięcy złotych, co starczyło by na 550 kursów taksowką po 20 zł. Albo wynajęcie skody superb w kombi na trzy miesiące jakbym chciał pojechać na wakacje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Współczuję ludziom, którzy zarabiają mniej ode mnie a pchają się w samochód i oddają na niego 20-30% pensji, bo co ludzie powiedzą.

Jedyne czego żałuję to, że nie kupiłem skutera wcześniej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#motoryzacja #motocykle #warszawa #wroclaw #poznan #krakow #skutery #gdansk #katowice
Pobierz
źródło: comment_1656066293Z3rtF16tUMRxmHg7MQ5Nw5.jpg
  • 118
@derton778: Brawo i gratuluje decyzji. U mnie w pracy też jest jeden koleżka, co go korci skuter, ale jeszcze nie udało mi się go przekonać xD Po mieście nie da się jeździć tylko jak pada śnieg i jest nieodśnieżone. Ja motocyklem jeżdżę we Wrocławiu cały rok ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@roflije: Spodnie maja chronic przed kontuzja, jesli mozna miec oslone wynikajaca z konstrukcji pojazdu, to czemu z niej nie skorzystac? Podaj mi ceche motocykla 125, ktora sprawia, ze jest wygodniejszy/lepszy od skutera w miescie
@derton778: kupiłem sobie motor do dojeżdżania na działkę [ link nw] Chińczyk liftowany przez jakiegoś machera z USA. Robię właśnie prawko i powiem tyle. Po mieście w dużym ruchu trochę strach jeździć [ok 190 tys mieszk]. Umiłowani Bracia i Siostry za kierownicami swoich autek niezbyt się przejmują motorkami na dwóch kółkach.
Na dojazdy do pracy [ ok 8 km] kupiłbym sobie raczej rower elektryczny ; nawet jak dłużej się jedzie to
Pobierz
źródło: comment_1656070621Vl8810F1yD70O2GQj9CexF.jpg
1. Pozycja. 90% ludzi, których widzę na piździkach 50-125ccm siedzi zgarbiona gorzej niż na krześle w biurze, a na nakedzie 125 możesz bez problemu jechać wyprostowany.


@roflije: no popatrz, a moje obserwacje są zgoła inne - to właśnie na motocyklach 125 ci wszyscy z kat. b czyli bez jakiegokolwiek szkolenia, wyglądają jak srające psy. Nie trafia do mnie ten argument nic a nic. To kwestia kierującego, a nie konstrukcyjnych właściwości pojazdu
Kwestie typu "komfort psychiczny bo ściśnieniowany janusz w suvie nie wyprzedza cię z odstępem liczonym w milimetrach" zostawię na bok, bo to kwestia indywidualnych doświadczeń.


@roflije: o, to pominąłem - to jaka jest różnica w zachowaniu suvów względem motocykli 125 a skuterów 125?
. To podaj mi powód, dlaczego na skutery mówi się „kible”. Podpowiedź: bo siedzisz na nich w pozycji niczym krewetka na krześle


@roflije: Nie masz pojęcia o czym piszesz. To własnie na skuterze pozycja jest wyprostowana, a o kiblu mówi się dlatego, ze jedzie się z nogami do przodu, a nie jak w motocyklu po bokach

2. W normalnym. Nie zawsze możesz przefiltrować korek. Pod nachyleniem też stoisz i samej nodze?
W ciągu 10 miesięcy oszczędzam ok 11 tysięcy złotych, .... Albo wynajęcie skody superb w kombi na trzy miesiące jakbym chciał pojechać na wakacje.


@derton778: choose one bracie, Superba na wakacje conajmniej 5-6 tysięcy miesiąc przy obecnych stawkach. Nie tylko drożeją auta ale równiez ich stawki na wynajem, zwłaszcza w sezonie.
@derton778: elegancko. jedyne co mnie zaskakuje to cena, 15k całkiem sporo, no ale za to masz eleganckie wozidło. ja do pracy jeżdże poza miasto 20 km, nie mam problemu z parkowaniem, więc u mnie tylko samochód albo czasem rowerem jadę, no ale i tak bekę cisnę z ludzi co w centrum dużych miast pracują i zamiast rower/skuter to gniją godzinami w autach xd
którzy zarabiają mniej ode mnie a pchają się w samochód i oddają na niego 20-30% pensji, bo co ludzie powiedzą.


@derton778: mam wrażenie, że tacy ludzie jak opisujesz istnieją głównie w opowieściach na wykopie.
Przede wszystkim, nie masz dzieci - a dzieci sprawiają, że zamiana samochodu na skuter jest bardzo utrudniona. Chyba, że jako dodatkowy pojazd na dojazdy - wtedy może sam bym kupił dodatkowo
@DunkLord @roflije : Ciekawe dlaczego cały azjatycki świat i cała południowa Europa jeździ po miastach skuterami? Tylko w Polsce panuje jakiś mit motocykla. Motocykle do jazdy miejskiej się nie nadają. Zawsze mam beke z typów w pełnym kombi na litrze ledwo manewrującymi w korku kiedy ja sobie pyrkam swoim maxi skuterkiem stworzonym właśnie do takich warunków. Dodatkowo ogromny plus to bagażnik mieszczący kask, torbe na laptopa lub torby z zakupami z biedry.