Wpis z mikrobloga

Niepotrzebnie przegłosowali Glapę na prezesa. Powinni wybrać mnie XD plus mirków do RPP. Pisałem na początku cyklu, że trzeba od razu walnąć 6-8%, co by wywołało szok i zbiło presję płacowo-cenową. To nic odkrywczego, wiele banków centralnych tak robiło w przeszłości. A tak to metodą gotowania żaby i tak jesteśmy na tym poziomie, tylko oczekiwania inflacyjne rosną.

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
  • 16
@mickpl: to akurat byłoby jeszcze głupsze niż obecne podnoszenie. Po pierwsze to nie powinni byli zbijać tak stóp w pandemii (bo przed pandemia mieliśmy już inflacje 4 %), a następnie zacząć podnosić je szybciej.
A jak już zaczęli za późno podnosić to przynajmniej mogli być przewiduwalni, błędy które popełnili to:
- baardzo zła komunikacja z rynkiem (Glapa który co innego mówi, a co innego robi),
- 2 albo 3 razy podnosili
@mickpl
Właśnie tak z psychologicznego punktu widzenia to nie takie głupie (tak mi sie wydaje). Stópki stają sie taką Teslą, której wykres nie robi nic innego tylko rośnie. Ludzie nie widzą końca tych wzrostów i przestają brać kredyty/zapinają sie na lokaty.
Powoli przebijają się głosy, że lepsza lokatka niż nieruchomość również dlatego, że sentyment jest taki, że te stopy będą rosły w nieskończoność. LudIe oswoili sie z wizją placenia coraz wiekszej ratki.
@BurzaGrzybStrusJaja: Kraje konkurują między sobą o kapitał na podobnych zasadach co banki komercyjne o klienta. 5% do góry w takim kraju jak Polska byłoby poważnym sygnałem, że my tu serio będziemy zbijać inflację. Żeby było zabawniej to wibor powinien być wtedy dla odmiany niższy niż stopa, bo banki zakładałyby obniżki stópek. Tylko to trzeba było zrobić na początku cyklu, a nie po roku.
@mickpl: podaj przykłady tych krajów oraz w jakim zakresie podnoszono.
Poza tym, kraje Ameryki Południowej to chyba nie jest dobry wyznacznik dla Polski, co ? Chyba, że chcemy się obracać w kręgu biednej Brazyli albo bankrutujących Wenezueli czy też Argentyny no to wtedy tak.

W cywilizowanym kraju nie warto robić takich terapii szokowych i z dnia na dzień podwyższać stóp o kilka procent, bo to by ubiło zbyt wiele biznesów. Robiąc
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mickpl: podwyżka o 5% na jednym posiedzeniu to nie sygnał "patrzcie zbijamy inflację" tylko sygnał "patrzcie jesteśmy szaleńcami i głupcami, możecie od nas uciekać"