Wpis z mikrobloga

Na zdjęciu Polka (jak sama o sobie mówi, zwróćcie uwagę na niebieskie oczy, niespotykane u czarnoskórych), mieszkanka haitańskiej wsi Cazale, którą przeszło 200 lat temu założyli Legioniści Dąbrowskiego wysłani przez Napoleona na wyspę, aby stłumić powstanie niewolników. W wielkim skrócie, Polacy przeszli w trakcie walk na stronę powstańców, zauważywszy, że niewolnicy na Haiti, tak samo jak oni, walczą o wolny kraj. W nagrodę, po wygranym powstaniu pozwolono im osiedlić się na Haiti.

Cztery lata temu napisałem na Wykopie, że byłem na Haiti i szukałem Polonii. Temat wzbudził bardzo duże zainteresowanie wykopków, obiecałem w komentarzach, że kiedyś wrócę tam z kamerą. Ciężko mi uwierzyć, ale właśnie się to dzieje, jadę na Haiti! Z dwiema kamerami, dronem i zestawem audio.

Robię to w najgorszym momencie - w lipcu zeszłego roku mafia rozstrzelała prezydenta Haiti, od tego czasu w kraju panuje anarchia. Dodatkowo, niecały rok temu było potężne trzęsienie ziemi, a w chwili obecnej mafia prowadzi z państwem otwartą wojnę. W stolicy regularnie dochodzi do walk. Jednym z głównych zajęć mafii jest porywanie białych dla okupu. Informacje raczej nie docierają do Polski (no bo kogo interesuje Haiti?), ale ilość porwań w skali dnia potrafi przekroczyć sto osób. Będę jechać jedną z najczęściej napadanych tras. Bez dwóch zdań będzie ciekawie.

Ze względu na sytuację polityczną przekładałem wyjazd. Teraz już nie mogę, bilety stracą ważność. Trzeba jechać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie byłoby tego wyjazdu, gdyby nie użytkownicy Wykopu, dlatego szykuję dla Was małą niespodziankę - na Haiti mam ogarniętą ceremonię voodoo. Nie tam żadną komercyjną-udawaną tylko taką prawdziwą ceremonię. Wybierzecie pechowca, przeciwko któremu wywołamy złe duchy Loa. Nie interesują mnie dobre duchy - zrobimy rozpieprz i zmienimy losy świata ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam do śledzenia mojego tagu o Polonii: #podrozemateoaka . Będę regularnie wrzucać wiadomości. Aktywniejszy będę na Facebooku i Insta (codzienne Insta Stories), może ktoś zechce śledzić:
https://www.facebook.com/sladami.polonii/
https://www.instagram.com/sladami.polonii/

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #historia #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti
Pobierz mateoaka - Na zdjęciu Polka (jak sama o sobie mówi, zwróćcie uwagę na niebieskie oczy...
źródło: comment_1654680002MiSvTvynILsQpzOVXevUFN.jpg
  • 231
@mateoaka: Kilka lat temu zawinęliśmy statkiem na Haiti (Port au Prince) i przeraziła mnie już od samego początku tona śmieci w wodzienn, zdechłe zwierzęta a nawet i ludzkie kończyny (czarnoskóre). Można było wyjść na miasto, ale zdecydował się tylko jeden z naszej załogi. Jak jechał na rowerze to po drodze jeden z tubylców pokazał mu gest podrzynania bbgardła. Bardzo niebezpieczny kraj ogarnięty biedą i anarchią.
Robię to w najgorszym momencie - w lipcu zeszłego roku mafia rozstrzelała prezydenta Haiti, od tego czasu w kraju panuje anarchia. Dodatkowo, niecały rok temu było potężne trzęsienie ziemi, a w chwili obecnej mafia prowadzi z państwem otwartą wojnę. W stolicy regularnie dochodzi do walk. Jednym z głównych zajęć mafii jest porywanie białych dla okupu. Informacje raczej nie docierają do Polski (no bo kogo interesuje Haiti?), ale ilość porwań w skali dnia
@mateoaka: Szacun. Czekam z niecierpliwością na wieści. Odważny z Ciebie człowiek. Życie mamy tylko jedno. Będziesz miał co wspominać i napewno robiąc taki reportaż zapiszesz się w jakimś stopniu w kartach historii bo tematyka jest ciekawa.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki.

No i ogólnie to mimo niebezpieczeństw mega zazdroszczę.

Pozdro
@mateoaka: mowia ze sa polakami tak jak my bysmy mowili ze jestesmy kanadyjczykami gdyby u nas nie bylo chleba w sklepach... do tych ich zapewnien trzeba podchodzic z duza rezerwa. Mam nadzieje ze przezyjesz bo haiti te jednak inny swiat