Wpis z mikrobloga

Na zdjęciu Polka (jak sama o sobie mówi, zwróćcie uwagę na niebieskie oczy, niespotykane u czarnoskórych), mieszkanka haitańskiej wsi Cazale, którą przeszło 200 lat temu założyli Legioniści Dąbrowskiego wysłani przez Napoleona na wyspę, aby stłumić powstanie niewolników. W wielkim skrócie, Polacy przeszli w trakcie walk na stronę powstańców, zauważywszy, że niewolnicy na Haiti, tak samo jak oni, walczą o wolny kraj. W nagrodę, po wygranym powstaniu pozwolono im osiedlić się na Haiti.

Cztery lata temu napisałem na Wykopie, że byłem na Haiti i szukałem Polonii. Temat wzbudził bardzo duże zainteresowanie wykopków, obiecałem w komentarzach, że kiedyś wrócę tam z kamerą. Ciężko mi uwierzyć, ale właśnie się to dzieje, jadę na Haiti! Z dwiema kamerami, dronem i zestawem audio.

Robię to w najgorszym momencie - w lipcu zeszłego roku mafia rozstrzelała prezydenta Haiti, od tego czasu w kraju panuje anarchia. Dodatkowo, niecały rok temu było potężne trzęsienie ziemi, a w chwili obecnej mafia prowadzi z państwem otwartą wojnę. W stolicy regularnie dochodzi do walk. Jednym z głównych zajęć mafii jest porywanie białych dla okupu. Informacje raczej nie docierają do Polski (no bo kogo interesuje Haiti?), ale ilość porwań w skali dnia potrafi przekroczyć sto osób. Będę jechać jedną z najczęściej napadanych tras. Bez dwóch zdań będzie ciekawie.

Ze względu na sytuację polityczną przekładałem wyjazd. Teraz już nie mogę, bilety stracą ważność. Trzeba jechać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie byłoby tego wyjazdu, gdyby nie użytkownicy Wykopu, dlatego szykuję dla Was małą niespodziankę - na Haiti mam ogarniętą ceremonię voodoo. Nie tam żadną komercyjną-udawaną tylko taką prawdziwą ceremonię. Wybierzecie pechowca, przeciwko któremu wywołamy złe duchy Loa. Nie interesują mnie dobre duchy - zrobimy rozpieprz i zmienimy losy świata ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam do śledzenia mojego tagu o Polonii: #podrozemateoaka . Będę regularnie wrzucać wiadomości. Aktywniejszy będę na Facebooku i Insta (codzienne Insta Stories), może ktoś zechce śledzić:
https://www.facebook.com/sladami.polonii/
https://www.instagram.com/sladami.polonii/

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #historia #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti
mateoaka - Na zdjęciu Polka (jak sama o sobie mówi, zwróćcie uwagę na niebieskie oczy...

źródło: comment_1654680002MiSvTvynILsQpzOVXevUFN.jpg

Pobierz
  • 231
  • Odpowiedz
@loczyn: Black Water założył syn multimilionera który był komandosem albo był jednym z założycieli już nie pamiętam , najemnicy próbowali w swoim czasie przejmować niektóre bananowe republiki


@solo_living_yolo: służby wywiadowcze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Robię to w najgorszym momencie - w lipcu zeszłego roku mafia rozstrzelała prezydenta Haiti, od tego czasu w kraju panuje anarchia. Dodatkowo, niecały rok temu było potężne trzęsienie ziemi, a w chwili obecnej mafia prowadzi z państwem otwartą wojnę. W stolicy regularnie dochodzi do walk. Jednym z głównych zajęć mafii jest porywanie białych dla okupu. Informacje raczej nie docierają do Polski (no bo kogo interesuje Haiti?), ale ilość porwań w skali dnia
  • Odpowiedz
Ja #!$%@?ę, jaka masa sfrustrowanych wykopków wybiła xD
A po co? A za co? A kto cię uratuje? Jaki głupi! Lepiej byś...
Kwintesencja robakowatości. Zamiast kibicować odważnym przedsięwzięciom, tylko ujadają. Gdyby wszyscy praktykowali takie siedzenie pod kamieniem, to wykopki nie wiedziałyby, że istnieje świat poza ich wioską.
  • Odpowiedz
@mateoaka:

Jednym z głównych zajęć mafii jest porywanie białych dla okupu. Informacje raczej nie docierają do Polski (no bo kogo interesuje Haiti?), ale ilość porwań w skali dnia potrafi przekroczyć sto osób. Będę jechać jedną z najczęściej napadanych tras


Czego się nie robi dla plusów XD
  • Odpowiedz
@mateoaka: Putina nie, bo i tak pewnie niedługo zejdzie (w ten czy inny sposób...).

IMHO - albo tą "szarą eminencję" dworu Putina - Patruszewa, albo Łukaszenkę (co by, w miarę możliwości, zrobić Wololo na Białorusi).

Don Rydzyone z Torunia w sumie też ciekawą opcją...
  • Odpowiedz
@mateoaka: Ta historia z Polakami to oczywiści pół albo i mniej prawdy żeby tylko dostać plusy od gówno prawaków którzy sami nie umieja czytać albo szukać źródeł.

Wykopki Ci pomogli w wycieczce na Haiti z pobudek pariotycznych? Dobry jesteś w marketingu, idź do korpo.

Wyolbrzymianie przemocy w krajach Ameryki Południowej to standard, tak samo jak gówno dokumenty o śmiertelnie niebezpiecznej Amazonii. Jest popyt więc jest Twój podaż.

Może sam sie pokuszę
  • Odpowiedz
@IntoApocalypse: Hitler był kukiełka Stalina która wyrwała się spod kontroli , spróbowała ugrać coś dla siebie skończyło się to okupacja połowy Niemiec przez Rosjan . I zapoczątkowało zimną wojnę , a patrząc po wyborach we Francji to polityka FR sprawdza się dobrze w Europie przez ostatnie 100 lat.
  • Odpowiedz