Wpis z mikrobloga

U deweloperów stabilnie w dół :P

"W maju deweloperzy sprzedali o 35% mniej mieszkań niż w kwietniu i o niecałe 50% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku." XD

https://strefainwestorow.pl/artykuly/nieruchomosci/20220603/spadek-sprzedaz-mieszkan-deweloperzy-maj-2022

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie
Pobierz pastibox - U deweloperów stabilnie w dół :P

"W maju deweloperzy sprzedali o 35% mn...
źródło: comment_1654245319nizKYPYDMjTauKUm3l1VEw.jpg
  • 25
@PandaCKratka: A ty ciągle do tych wprowadzeń :) Przecież cały czas ci piszemy, że idzie recesja, bezrobocie i spadki cen. Wiadomo, że oganiają nowe inwestycje, ale przez to ograniczają też popyt na działki, robociznę i materiały. A to ograniczenie przez nich podaży wygląda tak XD Rzeczywiście brakło mieszkań, a popyt coraz mniejszy
Pobierz pastibox - @PandaCKratka: A ty ciągle do tych wprowadzeń :) Przecież cały czas ci pis...
źródło: comment_16542462072vs2dOUe5UjG76pL1oaP2Y.jpg
@PandaCKratka: Mnie to w ogóle zastanawia po co deweloperzy mieli by coś wrzucać nowego do oferty. Nawet jak coś zaczną budować to i tak nikt tego teraz nie kupi. Chyba tylko frejer kupi teraz dziurę w ziemi. A skoro na dziury w ziemi nie ma i tak chętnych to po co je jeszcze wrzucać do oferty? Raporty są przeważnie z ofert a jak dzur nie wrzucą to ulica myśli, że jest
@pastibox: To tak nie działa. Przekaz z mainstreamu ma się nijak do rzeczywistości. Ktoś ma WZ, dał już urzędnikowi co trzeba, gotowy projekt, zamówioną ekipę, zakontraktowane materiały to buduje. Taka sama taktyka jakoś to będzie jak na ulicy.
@pastibox: Nie no, wrzucają nawet dziury w ziemi. Zdarzają się oferty których termin oddania jest na koniec 2024. Już nie wspominam o tych inwestycjach na 2023 bo ich jest sporo i wszystkie są w ofertach (te co jeszcze nie zostały sprzedane). Jak zaczynaja budowe to zazwyczaj jest info: wkrótce w sprzedaży i za miesiąc pojawia się oferta.
To nie taka prosta decyzja, że 2 lata tłuczesz się po urzędach, a potem nagle rezygnujesz i tracisz WZ. Cała praca i kasa, ta nad stołem i pod stołem, poszła się trzepać.


@mickpl: Deweloperzy finansują budowy na lewarze, najczęściej w formie kredytu bankowego. Dlatego budują "blokami", nie mogą przerwać budowy jak finansowanie jest pociągnięte i jak widać skończyli bawić się w udawanie że brakuje im mieszkań.
@PandaCKratka: No nie zawsze. Są też inwestycje, a przynajmniej były, które były wystawiane do oferty po zakończeniu bodowy. Ja rozumiem, że dev chce jak najszbciej rozpocząć sprzedaż, ale mając masę mieszkań na zaawansowanym etapie i brak na nie chętnych wie, że dziury i tak mu nie będą schodzić, więc w ofercie dla raportów może nie chcieć pokazywać tej dodatkowej podaży. Tak jeszcze chwile może sprawiać wrażenie, że mieszkań braknie