Wpis z mikrobloga

Polacy to jednak mają łeb do interesów. W całym 2021 zaledwie 5% kredytobiorców wzięło kredyt ze stałą stopą (gratuluję rozsądku). Natomiast w q1 20222 było to już 38% a w marcu 53% xD

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Stopy-nieprzerwanie-w-gore-stale-oprocentowanie-w-hipotekach-w-natarciu-8349897.html

Widać Polak przyjmuje wiedzę ekonomiczną tylko jeśli podczas jej otrzymywania dostanie kijem w łeb. Taki może przynajmniej będzie plus tej całej sytuacji, że ludzie przestaną traktować tani kredyt jako ich niezbywalne prawo i do tego będą myśleć długofalowo o konsekwencjach swoich czynów...

Chociaż w sumie kogo ja próbuję oszukać, jak za 10 lat będziemy ponownie mieli promocję na miniratke 0% to będzie dokładnie to samo
#nieruchomosci
  • 26
@Anien: trzeba jeszcze wziąć na poprawkę to, że masa ludzi brała na zmienną w 2021 bo na stałą nie mieli zdolności, a nie że nie chcieli. Teraz jak wymagania są większe to nie mają zdolności nawet na zmienną i bierze kredyt ten kto ma dużo większe zarobki i w większości też większą wiedzę ekonomiczną.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Anien: Klasyczny wykopek, który naśmiewa się post factum z czyichś złych decyzji. A prawda jest taka, że rok temu wszystkie profesjonalne instytucje zakładały długoletnie niskie stopy procentowe. Ale wiem wiem, "przecież to było oczywiste"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@njay: Tak samo jak te instytucje naganiały ludzi na kredyty we frankach. I co ciekawe w Polsce ogólnie jest bardzo małe zaufanie do instytucji publicznych, no ale nie jeśli chodzi o taki kredyt. Widać, że jednak w większości przypadków działa "biedny bo głupi"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elf_pszeniczny: Myślenie na zasadzie "jak akcje nie rosną to po co kupować?" xD A do tego im wyższe te stopy tym wyższy procent stałego oprocentowania, jak widać ludzie lubią być ubierani na górce
@elf_pszeniczny: Oczywiście, że nie możesz tego zrobić ot tak. Każda zmiana tego typu to rekalkulacja zdolności kredytowej. Ta zdolność spadła drastycznie i obecnie paradoksalnie banki nie zmienią oprocentowania na stałe wielu klientom ze względu na zbyt niskie dochody (a to, że za parę miesięcy będą musieli płacić wyższe raty na zmiennym po kolejnym wzroście stóp, to nikogo nie obchodzi).
A refinansowanie kredytu ze stałych na zmienne jak stopy spadną? No teoretycznie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Anien: tylko, że to działa tak w ofercie banku zazwyczaj:

Stałe oprocentowanie, to z automatu wyższe oprocentowanie. A więc wyższa rata. A więc niższa zdolność.

I ja wiem, że maksowanie zdolności przy zaciąganiu kredytu to jest rzadko dobra decyzja. Ale jak wszyscy na około to robią, to ceny zawsze zabiegają to tej maksymalnej zdolności. Więc często człowiek ma wybór, samemu wymaksować albo w ogóle nie kupić. To jest takie samonakręcające się