Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Stoję na granicy decyzji o przebranżowieniu na IT. Jestem inżynierem budownictwa i niestety wszystko wskazuje, że branżę czeka długoletni kryzys. Mamy pracy do sierpnia, a potem wielka niewiadoma. Nigdy tak nie było, a pracuję w budownictwie 15 lat. Były kryzysy w 2008, 2014 i jakoś to było, ale teraz wyraźnie jest źle. O przebranżowieniu się na programowanie myślę od dłuższego czasu z racji, że budownictwo to syf. Jestem nim przemęczony. W odróżnieniu od niektórych nie pociągają mnie głównie zarobki, a work-life balance. Oczywiście wiem, że mogą się zdarzyć jakieś maratony (pewnie zależy od firmy), ale to nic. Zastanawiam się nad przebranżowieniem właśnie na IT, ponieważ był to jeden z 2 kierunków studiów, które rozważałem. Za młodu nawet coś tam programowałem - najpierw w basicu na Comodore 64, potem postawiłem kilka stron w HTML-u. Zawsze sam ogarniałem swojego kompa i po rodzinie - piszę to ponieważ co mnie zdziwiło bardzo dużo młodych ludzi nie potrafi ogarnąć prostych rzeczy na kompie.
Plan mam taki żeby pójść na urlop w sierpniu, a od września zapisać się na kurs angielskiego, ponieważ biegle znam niemiecki, a jeśli chodzi o angielski to jestem samoukiem i wiem, że wymaga on u mnie poprawy. Na wakacje pojadę i dość swobodnie pogadam, ale wiem że czasami mylę czasy, itp.
Dalej mam zamiar ogarnąć kursy online i spróbować samemu coś prostego napisać żeby w ogóle zobaczyć czy jest sens dalej w to brnąć.
Nie wiem tylko od jakiego języka zacząć.
Wiem, że wiele osób się irytuje na takie wpisy i chęć ludzi do przebranżowienia się na programowanie, ale może ktoś mógłby mi uczciwie napisać czy jest sens próbować i który język wziąć na początek na tapetę.
Obrazek dla przykucia uwagi :-)
#programowanie #programista15k #it #naukaprogramowania #korpo #praca #przemyslenia

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #628b3b6de1bc4518a32bc137
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Stoję na granicy decyzji o przebran...

źródło: comment_1653309188iNKFcUkHM5Sy4s93ILkF2b.jpg

Pobierz
  • 16
@AnonimoweMirkoWyznania: szukaj ofert z biegłym niemieckim, dużo takich jest w help desku. Zadbaj o jakieś podstawy, aby na rozmowie "coś tam wiedzieć" to na jakiegoś juniorka cię wezmą jak po niemiecku "szprechasz" dobrze.

Przykładowo:
https://justjoin.it/offers/wipro-service-desk-administrator-german

A najlepiej poszukaj takich ofert z językiem niemieckim w IT i zobacz czego oczekują i w tym się szkol.
Rozumiem, że kompa ogarniasz, jakieś Wordy, Excele i to już pół drogi.
Dobrze, że z nasz ten
@kaaban: Generalizowanie mocno.

Pewnie są Januszexy gdzie siedzienie po godzinach jest musem i to za friko, "bo jest już 4 Ukraińców na twoje miejsce".

Pewnie są też korpo gdzie siedzenie po godzinach jest co najmniej zalecane, "bo dedlajny, kejpiaje, fakapy" i inny korpo bełkot.

Siedzę w tym 15 lat i trzaskam klapą od lapka po 8h pracy lub wcześniej. A jak siedzę dłużej, to z własnej nieprzymuszonej woli, wtedy kiedy mam
@AnonimoweMirkoWyznania: dlaczego z dziesiątek różnych zawodów w it akurat programowanie? Czy może dlatego ze to jest „na czasie”? Wybierz pierwszy lepszy popularny język i zacznij pisać apki, od helloworlda do jakiś ciągów, kalkulatorów, prostych apek webowych. Zrob sobie 6-godzinna sesje z krótkimi przerwami i potem zapytaj się czy chcesz tak zarabiać na chleb i czy cię to nie meczy
@AnonimoweMirkoWyznania: koledzy dobrze doradzają, sprawdź jakie są inne specjalizacje w IT, można trafić nawet na handlowca programów budowlanych, gdzie byś się pewnie nieźle sprawdził

programowanie jak chcesz robić karierę to są lata, lata nauki, ja pracuję 8 lat jako programista i dalej więcej nie wiem niż wiem, żeby się porządnie przygotować do zawodu do imo z 2 lata nauki na juniora trzeba (choć da się szybciej dostać pracę)

jeśli chodzi o
@AnonimoweMirkoWyznania: Plan super! Nie patrz na innych, którzy piszą, że może być za późno na programowanie bo... nigdy nie jest za późno na zmianę branży. Dokładnie, żeby zobaczyć, czy programowanie jest dla Ciebie zrób taki kurs online. Jeśli nie - nic nie tracisz. A poza tym inni wspomnieli, że IT to nie tylko pisanie linijek kodu. Języki na czasie to javascript/c#/python.
@kristoff914: no goście tacy jak ja to klepią kod od czasów nawet podstawówki czy gimnazjum i robią to ciągle. Nawet jeżeli nie to od czasów technikum a to już kilka lat doświadczenia. I teraz przychodzi człowiek lat ponad 30 wyuczony w innym zawodzie i istnieją bardzo małe szanse, że dorówna skillem programiście który ma nawet te 25 lat.
@AnonimoweMirkoWyznania:
Masz wiedzę domenową która może się przydać, poszukaj firm IT które wspierają budownictwo albo działów IT w budownictwie. Jeśli delegowałeś pracę innym, masz miękkie kompetencje i umiesz się dogadać z innymi albo potrafisz podzielić duże trudne rzeczy na mniejsze etapy to może np Product Owner?

Nie mam zielonego pojęcia jakie są twoje oczekiwania finansowe, być może na helpdesku albo jako junior programista będziesz zarabiał sporo mniej.
@Ingvarr100th: z całym szacunkiem trochę nie rozumiem Twojego punktu widzenia. Skoro co chwilę musisz poprawiać po osobach które konczyły bootcampy/kursy na udemy to mamy namacalny dowód, że ssanie na rynku jest olbrzymie skoro tacy ludzie (po kursach) dostają pracę. Patrząc z tej perspektywy wcale nie powiedziałbym że jest "za późno". Oczywiście, że osoba która nie programuje od podstawówki nie dorówna skillem, ale to nie olimpiada gdzie liczą się pierwsze trzy miejsca.
@dhg666: Bo to są pojedyncze przypadki i fakt biorą czasami co się da ale potem jest zderzenie z rzeczywistością i zgadnij co się dzieje po pierwszej rozmowie kadrowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiadomo, że nie każdy jest guru ale jakiś poziom trzeba mieć, a nie iść do roboty nie mając bladego pojęcia.